Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy holownik "Certa" dopłynął do Bydgoszczy i przycumował na Brdzie do burty barki "Lemara"

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Stateczek "Certa" w środę rano podczas przeprawy przez bydgoską śluzę "Czyżkówko" na Kanale Bydgoskim
Stateczek "Certa" w środę rano podczas przeprawy przez bydgoską śluzę "Czyżkówko" na Kanale Bydgoskim RZGW Bydgoszcz
Pamiętający koniec XIX wieku holownik "Certa" prowadzony przez kapitana Jerzego Raca dotarł wreszcie do Bydgoszczy. W środę (20 grudnia) stateczek dopłynął z Nakła do bydgoskiej śluzy "Czyżkówko", zaś w piątek (22 grudnia) do centrum Bydgoszczy.

"Certa" płynęła z Czarnkowa do Bydgoszczy, by ty stać się drugim pływającym zabytkiem obok barki "Lemara".

- Jednostka dopłynęła do centrum miasta około godziny 13 i przycumowała do burty barki "Lemara". Bardzo się z tego faktu cieszymy i zapraszamy bydgoszczan do oglądania tego pływającego zabytku. Już widać, że ludzie zainteresowali się, przychodzą, robią zdjęcia – mówi nam Adam Gajewski, kierownik Sekcji Dziedzictwa Lokalnego Muzeum Legend Szyperskich "Barka Lemara" MCK w Bydgoszczy.

Podróż z przygodami

Podróż z Niemiec, a potem z wielkopolskiego Czarnkowa skanalizowaną Notecią, Kanałem Bydgoskim i Brdą do centrum Bydgoszczy (międzynarodowa droga wodna E70) nie obyła się bez przygód. Holownik stanął przed śluzą nr 8 Nakło Wschód, która do połowy grudnia przechodziła generalny remont i w ostatnich dniach trwał jeszcze jej odbiór przez nadzór budowlany. Remont nakielskiej śluzy pochłonął 9 mln 662 tys. zł.

To też może Cię zainteresować

W środę udało się wreszcie ruszyć w dalszą drogę, ale także bydgoska śluza "Czyżkówko" nie była gotowa na takie spotkanie – trwała jeszcze naprawa mechanizmu sterowania wrotami od górnej wody (wymieniano uszkodzony element). Prace zakończono i holownik przepłynął przez śluzę w piątek rano.

W komunikacie nawigacyjnym nr 17.2/ 2023 RZGW informuje, że śluza Bydgoszcz Czyżkówko zostaje przywrócona do pełnej eksploatacji.

"Certa" stanęła też na około godzinę przed Śluzą Miejską na Brdzie w Bydgoszczy, która od 6 grudnia jest oficjalnie wyłączona z użytku. Regionalny zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku pozwolił jednak na jednorazowe przejście.

- W okresie bożonarodzeniowym i zapewne do końca będzie jeszcze można oglądać nasz statek przycumowany do barki "Lemara". Później popłynie do stoczni przy ulicy Spornej, gdzie zostanie wyciągnięta na brzeg i poddana remontowi - kontynuuje Adam Gajewski.

Miasto Bydgoszcz chciałoby "Cercie" przywrócić zarówno funkcję holownika, jak i stateczku pasażerskiego na 12 osób, ale to wymaga konsultacji z Urzędem Żeglugi Śródlądowej i być może z Polskim Rejestrem Statków, a potem wykonania stosownej dokumentacji, wykonania przebudowy i zdobycia pozwolenia żeglugowego.

Nasz Czytelnik Maciej Oborski nagrał kilka ujęć z drona, gdy holownik Certa pokonywał odcinek Noteci w okolicach Czarnkowa. Zobaczcie wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Stara historia

Holownik zbudowano w roku 1897 w bydgoskiej stoczni (wtedy niemieckiej) Bromberger Gesellschaft, należącej później do Lloyda Bydgoskiego i nadano mu nazwę "Irmtraut". Początkowo napędzała go maszyna parowa. Po II wojnie światowej został odbudowany i zaczął pływać pod nazwą "Czerwińsk". Po kolejnym remoncie w latach 50. XX, gdy wyposażono go w silnik Diesla, stał się "Certą". Jednostka zagrała w roku 1968 w jednym z odcinków popularnego serialu telewizyjnego "Czterej pancerni i pies". Do roku 1995 pływał w barwach Żeglugi Bydgoskiej.

Dwa lata później statek zatonął przy starym nabrzeżu bydgoskiego portu. Po wydobyciu i remoncie oraz zmianie nazwy na "Orlik", przeznaczono mu funkcję pasażerską w rejsach po Brdzie.

W roku 2004 "Orlik" został sprzedany niemieckiemu armatorowi Corina Metschke z Prinzhöfte/ Horstedt i popłynął do Berlina, gdzie stał się jednostką sportowo-turystyczną "Ahoy". 20 grudnia 2022 roku "Ahoy" zatonął przy nabrzeżu, tym razem mariny Mehlbergen. Po wydobyciu został zakupiony przez miasto Bydgoszcz za równowartość ok. 25 tys. zł.

"Certa" będzie nowym obiektem bydgoskiego Szlaku TeH2O (Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła). Statek jest administrowany (tak jak barka "Lemara") przez Miejskie Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zabytkowy holownik "Certa" dopłynął do Bydgoszczy i przycumował na Brdzie do burty barki "Lemara" - Gazeta Pomorska