https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy już kujawsko-pomorskich kandydatów do turystycznego Oscara. Oto nasze najlepsze produkty turystyczne

Marek Weckwerth
Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego jest jednym z czterech produktów turystycznych, które powalczą o certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, czyli o branżowego Oscara
Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego jest jednym z czterech produktów turystycznych, które powalczą o certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, czyli o branżowego Oscara Fot. Nadesłane
O Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej powalczą trzy najwyżej ocenione przez kapitułę produkty turystyczne z województwa kujawsko-pomorskiego i jeden w kategorii Turystyczne Odkrycie Roku.

Już od lat pod wspólnym szyldem oraz ideą budowania marki turystycznej naszego regionu są „Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc”. Tę markę budują Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna (K-POT), lokalne organizacje turystyczne (LOT-y), lokalne grupy działania (LGD), oddziały PTTK i wiele innych fundacji oraz stowarzyszeń.

Koordynatorem etapu regionalnego konkursu była Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, a patronat objął Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Oto zwycięzcy regionalnego konkursu

Jak poinformowała nas Karolina Drużyńska z K-POT, w tym roku Kapituła Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat POT zdecydowała, że w etapie ogólnopolskim Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych miejsc w kategorii Certyfikat POT reprezentować będą:
1. Muzeum Kanału Bydgoskiego;
2. JuraPark Solec;
3. Muzeum Handlu Wiślanego FLIS.

W kategorii Turystyczne Odkrycie Roku przepustkę do ogólnopolskiego etapu konkursu otrzymało Interaktywne Centrum Fajansu - Skarbiec Fajansu.

To już 21. edycja konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny, którego organizatorem jest Polska Organizacja Turystyczna (POT). W tej branży są różne konkursy, ale Certyfikat POT to prawdziwy turystyczny Oscar. Nagroda stanowi rekomendację i gwarancję usług na najwyższym poziomie. Laureatów tegorocznej edycji poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 19 listopada w Warszawie.

1. Muzeum Kanału Bydgoskiego

Placówka działa od września 2006 roku. Jest pomysłem i inicjatywą nauczyciela historii III LO Sebastiana Malinowskiego. Dziś nosi jego imię, bowiem zmarł w 2008 roku. W 2021 roku muzeum zostało przeniesione do wyremontowanego budynku na sąsiedniej ulicy Staroszkolnej, gdzie kiedyś mieściło się przedszkole.

Muzeum gromadzi, opracowuje oraz udostępnia archiwalne i materialne pamiątki związane z Bydgoskim Węzłem Wodnym, upowszechnia wielowiekowe tradycje handlu i żeglugi bydgoskiej, sławi urodę Bydgoszczy widzianą z perspektywy wody. Obecnym kustosz muzeum, nauczyciel historii III LO Tomasz Izajasz, przywiązuje duże znaczenie także wychowaniu młodzieży w duchu szacunku dla przeszłości, cnót obywatelskich oraz etyki pracy, którą było przesiąknięte środowisko szyprów i hydrotechników. Muzeum zabiega też o ocalenie pamięci o ludziach, którzy byli twórcami kanału oraz tych, którzy tu żyli, pracowali i umierali.

2. JuraPark Solec

Centralnym punktem Jura Park Solec Kujawski jest Ścieżka Dydaktyczna umożliwiająca zwiedzającym podróż przez mezozoik (erę w dziejach Ziemi, która rozpoczęła się od wielkiego wymierania pod koniec permu, a skończyła zagładą wielkich gadów pod koniec kredy) z realistycznymi modelami dinozaurów.

Wielkie modele gadów czyni park atrakcyjnym zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W tutejszym Muzeum Ziemi można odkryć jedną z największych w Polsce kolekcji skamieniałości, co dodatkowo wzbogaca wiedzę o prehistorii.

JuraPark przyciąga również miłośników emocji i rozrywki dzięki takim atrakcjom, jak Kino Emocji 5D i Park Zabaw z rollercoasterami oraz karuzelami. Sezonowe wydarzenia, takie jak Święto Dyni, Halloween i Wioska Świętego Mikołaja, wprowadzają elementy tematyczne, przyciągając odwiedzających o każdej porze roku.

JuraPark Solec znalazł się także w gronie 16 reprezentantów z każdego województwa, który walczył o Certyfikat Internautów w zakończonym niedawno internetowym plebiscycie.

To też może Cię zainteresować

3. Muzeum Handlu Wiślanego „Flis”

To pierwszy wyodrębniony w strukturach Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oddział. Obiekt znajduje się w dwóch zabytkowych spichlerzach, będących unikalnym ciągiem historycznej zabudowy, która tworzy rozpoznawalną w całym kraju panoramę miejską.

Prezentowana w muzeum wystawa w innowacyjny sposób przedstawia Wisłę jako szlak handlowy oraz wpływ i rolę handlu w rozwoju Grudziądza i regionu.

4. Interaktywne Centrum Fajansu - Skarbiec Fajansu

Ta placówka, czyli decyzją Kapituły Konkursu Turystyczne Odkrycie Roku, jest istniejącą od roku 2023 roku filią Centrum Kultury „Browar B.”

Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu przenosi odbiorcę do niezwykłego, multimedialnego świata włocławskiej ceramiki, nawiązując do 150-letniej tradycji produkcji wyrobów fajansowych. Sercem Skarbca Fajansu jest amfiteatr, w którym funkcjonuje wystawa stała prezentująca unikatowe dzieła fajansowe. Interaktywne przestrzenie edukacyjno-wystawiennicze, podzielone na ścieżki, dostosowane do wieku zwiedzających, pomogą odkryć nowe karty historii, związanej z kultowymi dziś dziełami sztuki ceramicznej.

Skarbiec Fajansu to również nowoczesna przestrzeń do działań twórczych, w której funkcjonują stałe sekcje plastyczne oraz warsztaty dedykowane osobom w każdym wieku. W ofercie znajdują się m.in. warsztaty formowania naczyń z gliny, malowania kwiatów fajansowych oraz druku 3D.

To kanon atrakcji naszego regionu

- Cieszymy się, że kolejne miejsca na naszej konstelacyjnej mapie dopełniają tak wyjątkowe i godne polecenia regionalne produkty turystyczne. Muzeum Kanału Bydgoskiego, JuraPark Solec, Muzeum Handlu Wiślanego FLIS oraz Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu to miejsca, które wpisały się już w kanon atrakcji Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc – skomentowała Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Kujawsko-Pomorskie poszczycić się może 19 wyjątkowymi miejscami i inicjatywami, które na przestrzeni lat wyróżnione zostały Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Wśród nich jest ten najważniejszy – Złoty Certyfikat przyznany Żywemu Muzeum Piernika w Toruniu.

Najlepsze produkty turystyczne w regionie, które zdobyły Certyfikat POT

1. Młyny Rothera (2023);
2. Cukrownia Żnin (2022);
3. Muzeum Mydła i Historii Brudu (2017);
4. Exploseum (2016);
5. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (2015);
6. Bella Skyway Festival (2014);
7. Wyspa Młyńska – Wyspą Kultury (2012);
8. Szlak Piastowski (2012);
9. Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium-Toruń” (2010);
10. Wenecka Noc z Parowozami (2009);
11. Fort IV „Yorck-Żółkiewski” (2009);
12. Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE (2009);
13. Żywe Muzeum Piernika (2008);
14. Chełmno – miasto zakochanych® (2008);
15. Festyn Archeologiczny w Biskupinie (2004).

Certyfikaty Internautów

1. Perspektywy - 9 Hills Festival (2019);
2. Frontem do Wolności. Łabiszyńskie Spotkania z Historią (2018);
3. Bella Skyway Festival (2014).

* Certyfikaty POT przyznawane są przez kapitułę produktom turystycznym istniejącym na rynku, nie krócej niż dwa lata, w maksymalnej liczbie 10 w danej edycji konkursu.

** Turystyczne Odkrycie Roku, w liczbie 1, może zostać przyznane przez Kapitułę Konkursu produktowi turystycznemu, który posiada niezwykły potencjał, jest mało znany i istnieje na rynku nie dłużej niż dwa lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski