Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie Literackie Nagrody 2020 „Strzały Łuczniczki” przyznane

Justyna Tota
Justyna Tota
Arkadiusz Wojtasiewicz
Wiemy już, do kogo w tym roku trafią „Strzały Łuczniczki”. W 18. edycji konkursu na Bydgoską Literacką Nagrodę Roku laureatami zostali: Bartłomiej Siwiec, Grzegorz Musiał oraz Katarzyna Gębarowska i Małgorzata Czyńska. Wręczenie naród ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu.

Kapituła tegorocznej Bydgoskiej Literackiej Nagrody „Strzała Łuczniczki” ogłosiło rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego tradycyjnie w trzech kategoriach.

W kategorii poezja „Strzała Łuczniczki” trafi do Bartłomieja Siwca za tomik „Przepompownia”, w którym liryki, choć bez tytułów, odnoszą się o konkretnych zdarzeń i emocji.

- Bartłomieja Siwca jako autora Przepompowni cechują: dar uważnej obserwacji, inwencja, empatia zmieszana ze skłonnością do prowokowania oraz, rzecz jasna, umiejętności poetyckie – niewymagające oczyszczenia. Można zatem liczyć, że Przepompownia trafi na półkę właściwą, we współczesnych księgarniach wprawdzie kurczącą się, jednak opatrzoną wciąż nobilitującą etykietką: „Poezja” - napisał prof. dr hab. Arkadiusz Morawiec z komisji konkursowej.

W tej kategorii nominowani byli także: Michał Siewkowski za „Karnawał rozbawionych figurek. Wybór wierszy” oraz Marek Kazimierz Siwiec „Przebłysk. Wiersze londyńskie”.

W kategorii proza i eseistyka jury postanowiło nagrodzić Grzegorza Musiała za powieść „Ja, Tamara” - pierwszą taką o największej polskiej malarce, Tamarze Łempickiej.

- Grzegorz Musiał nie tylko portretuje sprzeczności wpisane w biografię swojej bohaterki, ale i w ciekawy sposób łączy je z wydarzeniami, w stosunku do których nie da się być obojętnym. W efekcie więc biograficzna opowieść o Łempickiej zamienia się w wart uwagi fresk o charakterze społeczno-obyczajowym - uzasadnia dr hab. Bernadetta Darska, członkini kapituły konkursu.

„Ja, Tamara” miała silną konkurencję, bowiem w tej samej kategorii nominowani zostali: Bartłomieja Grubicha za bardzo udany debiut w postaci niedającej się zaszufladkować w jeden gatunek powieści „Biegacz” oraz „Diablica” Emilii Walczak, która również zdobywa uznanie w czytelniczych recenzjach. Ba, polecała ją sama Joanna Bator.

W kategorii poziom edytorski triumfują prekursorki zawodowej fotografii, a dokładniej poświęcona im książka „Zawód: fotografistka” Małgorzata Czyńskiej i Katarzyny Gębarowskiej, która miała swą premierę podczas Vintage Photo Festival 2019 i która była dopełnieniem wystawy „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945”.

- „Zawód: fotografistka” to książka niezwykle piękna graficznie, dopracowana, kompletna, mówiąca nie tylko słowem, ale i komplementarnym wobec niego obrazem. To także książka niezwykle przewrotna – bo łączy historię regionalną z historią kobiet, a w sumie buduje historię miasta - argumentuje w laudacji dr Paulina Małochleb, juror.

Należy dodać, że w kategorii poziom edytorski o nagrodę walczyły także dwa katalogi wystaw Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy: „Aleksandra Simińska. Arché. Malarstwo. Wystawa retrospektywna” oraz „Aleksandra Sojak-Borodo, Mrówkowiec nad Balatonem/ Podniebniki”.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagród przez prezydenta Bydgoszczy planowana jest pod koniec czerwca.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera