Kolejna edycja konkursu na Bydgoską Literacką Nagrodę Roku „Strzała Łuczniczki” za nami. Poznaliśmy laureatów. W tym roku do konkursu można było zgłaszać książki w trzech kategoriach: poezja, proza i eseistyka oraz poziom edytorski - które zostały wydane po raz pierwszy w 2021 roku. Według regulaminu, do konkursu można zgłaszać książki, które zostały wydane w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym nagroda jest przyznawana.
Konkurs na Bydgoską Literacką Nagrodę Roku „Strzała Łuczniczki” ogłaszany jest co roku przez Prezydenta Bydgoszczy. Celem jest promowanie i nagrodzenie najlepszych książek napisanych po polsku, które treścią lub osobą autora są związane z Bydgoszczą. Laureaci konkursu otrzymują statuetkę w formie repliki oryginalnej strzały bydgoskiej Łuczniczki, której rzeźba znajduje się w parku Jana Kochanowskiego. W 2022 roku „Strzały Łuczniczki” zostały przyznane po raz 19.
W tym roku do konkursu zgłoszono łącznie 39 książek. Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła książki nominowane w każdej z trzech kategorii. Nominowani byli:
POEZJA:
- Karolina Sałdecka - "Rekuhkara";
- Bartłomiej Siwiec - "Domysły na temat Ruxa";
- Marek Kazimierz Siwiec - "Przyjaźń".
PROZA I ESEISTYKA:
- Jarosław Jakubowski - "Ciemna dolina";
- Grzegorz Kalinowski - "Nieme skrzypce";
- Maciej Klimarczyk - "Śpiewaczka".
POZIOM EDYTORSKI:
- Marcin Sauter/Muzeum Okręgowe - "Fotografie";
- Wydawnictwo Pejzaż - "Ginące miejsca kujawsko-pomorskie";
- Wojciech Woźniak/Pergama - "Tożsamość".
Laureaci Bydgoskiej Literackiej Nagrody Roku 2021 Strzała Łuczniczki: w kategorii Poezja: Karolina Sałdecka "Rekuhkara"; w kategorii Proza i eseistyka: Maciej Klimarczyk "Śpiewaczka"; w kategorii Poziom edytorski: Wydawnictwo Pejzaż "Ginące Miejsca kujawsko-pomorskie".
