MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Literacka nagroda "KOS" 2024 przyznana. Za nami gala V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Laureatką tegorocznej edycji konkursu została Marzanna Bogumiła Kielar (na zdjęciu z lewej) za tom pt. "Wilki"
Laureatką tegorocznej edycji konkursu została Marzanna Bogumiła Kielar (na zdjęciu z lewej) za tom pt. "Wilki" Arkadiusz Wojtasiewicz
W sobotę, 8 czerwca, w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy miała miejsce uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOS-a. Tegorocznym laureatem została Marzanna Bogumiła Kielar za tom pt. "Wilki".

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOS-a organizowany jest przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy po raz piąty, a narodził się z idei chęci promocji zarówno wyróżniających się poetów i ich twórczości, jak i związanego z naszym regionem poety. Około 10 lat temu KPCK powiększył się o salę nazwaną imieniem Kazimierza Hoffmana - od tego czasu organizowany jest tu szereg wydarzeń kulturalnych dedykowanych poecie. Sama nazwa konkursu została zainspirowana tomikiem poezji zatytułowanym "Kos i inne wiersze".

Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. K. Hoffmana jest przyznawana corocznie w jednej kategorii - dla najwybitniejszej książki poetyckiej napisanej przez żyjącego autora polskiego, wydanej po polsku i w Polsce. Główną nagrodą, oprócz pamiątkowej statuetki KOS-a, jest 15 tys. zł. W ciągu ostatnich pięciu lat w ramach konkursu dotarło do KPCK 1017 książek z różnych stron Polski. Każdego roku spośród nadesłanych publikacji kapituła wybiera te, które zostają zakwalifikowane do udziału w poetyckiej rywalizacji, a do nagrody nominację otrzymuje pięć z nich. W poprzednich latach główną nagrodę zdobyli: Urszula Kozioł, Piotr Mitzner, Krzysztof Lisowski i Krystyna Dąbrowska.

W tym roku nominację Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOS-a otrzymali: Genowefa Jakubowska-Fijałkowska („Wiwisekcja”), Łukasz Jarosz („Widoczna i niewidzialna”), Marzanna Bogumiła Kielar („Wilki”), Urszula Sikora („Trzynasty miesiąc”) oraz Piotr Szewc („Zielony anioł i inne oktostychy”).

Statuetka KOS-a przyznana w Bydgoszczy. Wiemy, kto został laureatem

W sobotę, 8 czerwca, w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy miała miejsce uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana za najlepszy tom poetycki 2023 roku. Uroczystość uświetniły recital Małgorzaty Żurańskiej-Wilkowskiej oraz laudacja Iwony Smolki. Zaprezentowane zostały także nominowane publikacje. Decyzją jury (w składzie: Iwona Smolka, Anna Janko, Grzegorz Kalinowski i Robert Mielhorski) laureatem tegorocznej edycji konkursu została Marzanna Bogumiła Kielar za tom pt. "Wilki"

Galę poprowadziła Agata Passent, dziennikarka i felietonistka, prowadząca Fundację Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej.

Statuetkę KOS-a i nagroda pieniężna ufundowana została przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski