W tym roku do konkursu zgłoszono łącznie 25 książek. Spośród nich komisja konkursowa wyłoniła dziewięć nominacji - po trzy w każdej z trzech kategorii: poezja, proza i eseistyka, poziom edytorski.
W piątek, 17 maja, poznaliśmy zwycięzców. O nagrodę w kategorii "poezja" walczyli Marek Kazimierz Siwiec ("Sygnatura"), Jarosław Jakubowski ("Baza") oraz Franciszek Kamecki ("Brat u studni"). W kategorii "proza i eseistyka" nominację otrzymali Jacek Soliński ("Powtarzalność i spełnienie. Zapiski rytownika 1"), Andrzej Piechocki ("Tańczące flamingi") oraz Józef Herold ("Opowiadania prawdziwie nieprawdziwe"). W kategorii "poziom edytorski" wytypowano: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy z publikacją „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939”, a także Galerię Miejską bwa w Bydgoszczy („Medycyna kolekcji”) oraz Wydawnictwo Pejzaż („Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o.o Zbiory Muzeum Wodociągów ”).
Decyzją jury w składzie: prof. dr hab. Bernadetta Darska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), prof. dr hab. Jolanta Pasterska (Uniwersytet Rzeszowski), prof. dr hab. Jerzy Madejski (Uniwersytet Szczeciński) Bydgoskie Literackie Nagrody Roku 2023 "Strzała Łuczniczki" powędrowały do: Marka Kazimierza Siwca, Jacka Solińskiego oraz Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Zdjęcia z tego wydarzenia znajdą Państwo w naszej fotogalerii:
Konkurs na Bydgoską Literacką Nagrodę Roku „Strzała Łuczniczki” organizowany jest co roku przez Prezydenta Bydgoszczy. Celem jest promowanie i nagrodzenie najlepszych książek napisanych po polsku, które treścią lub osobą autora są związane z Bydgoszczą.
