Zobacz wideo: Bydgoszcz. Centrum Edukacyjno-Społeczne na Okolu gotowe
Kapituła Bydgoskiej Literackiej Nagrody „Strzała Łuczniczki” za rok 2020 ogłosiła rozstrzygnięcie konkursu tradycyjnie w trzech kategoriach.
- W kategorii poezja „Strzała Łuczniczki” trafiła do Karoliny Sałdeckiej za książkę „Wieżowiec: Zero”.
- W kategorii proza i eseistyka jury nagrodziło Jarosława Jakubowskiego za książkę „Wojna”.
- Natomiast w kategorii poziom edytorski nagroda powędrowała do Galerii Miejska bwa za album „Sonia Rammer: Wolałabym być Yeti”.
W gmachu Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4 w Bydgoszczy, gdzie 24 czerwca 2021 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród, obecni byli także laureaci Bydgoskiej Literackiej Nagrody „Strzała Łuczniczki” za rok 2019, ponieważ w zeszłym roku z powodu pandemii spotkania połączonego z wręczeniem nagród nie było.
Przypominamy, że „Strzała Łuczniczki” 2019:
- w kategorii poezja „Strzała Łuczniczki” trafiła do Bartłomieja Siwca za tomik „Przepompownia”
- w kategorii proza i eseistyka nagrodzono Grzegorza Musiała za powieść „Ja, Tamara”
- w kategorii poziom edytorski to triumf prekursorek zawodowej fotografii, a dokładniej poświęconej temu książce „Zawód: fotografistka” Małgorzata Czyńskiej i Katarzyny Gębarowskiej, która miała swą premierę podczas Vintage Photo Festival 2019 i która była dopełnieniem wystawy „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945”.
Bydgoska Literacka Nagroda „Strzała Łuczniczki” co roku przyznawana jest w trzech kategoriach za książki, które poprzez swą treść lub twórcę związane są z Bydgoszczą i które po raz pierwszy wydane zostały w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.
Nagrodę „Strzała Łuczniczki” przyznaje prezydent Bydgoszczy na podstawie werdyktu komisji konkursowej. Kandydatury książek do konkursu co roku mogą zgłaszać autorzy, czytelnicy, wydawcy.
