Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Miedzyń najbardziej zanieczyszczonym obszarem w Polsce w akcji "Zobacz czym oddychasz. Zmień to”

Sztuczne płuca przez dwa tygodnie stały przy ul. Nakielskiej 175 A. Już po kilku dniach zmieniły kolor ze śnieżnobiałego na czarny
Sztuczne płuca przez dwa tygodnie stały przy ul. Nakielskiej 175 A. Już po kilku dniach zmieniły kolor ze śnieżnobiałego na czarny Dariusz Bloch
Polski Alarm Smogowy podał wyniki ogólnopolskiej akcji „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. W 63 lokalizacjach na terenie dziewięciu województw umieszczono sztuczne płuca. 20 lutego stanęły one przy ul. Nakielskiej na bydgoskim Miedzyniu. Szybko pokazały, jak fatalna jest tam jakość powietrza. Teraz swoją kampanię na terenie całego kraju podsumował Polski Alarm Smogowy. Okazuje się, że Miedzyń wypadł najgorzej ze wszystkich miejsc.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

od 16 lat

Wyniki kampanii na Miedzyniu przedstawili po 2 tygodniach (6 marca) przedstawiciele Rady Osiedla Miedzyń, Stowarzyszenia Bydgoski Alarm Smogowy oraz Stop Smog Miedzyń. - Już w ciągu kilku dni płuca, które oddychają dzięki umieszczonym z tyłu wentylatorom, zmieniły kolor ze śnieżnobiałego na czarny - mówiła wówczas Kamila Gawrońska-Dickson z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju i Bydgoskiego Alarmu Smogowego. - Na białej tkaninie osadziła się gruba warstwa zanieczyszczeń powietrza, które w podobny sposób dostają się również do płuc ludzi, a później wraz z krwiobiegiem do wszystkich organów ciała, wywołując stany chorobowe.

15 marca akcja została podsumowana w skali ogólnopolskiej. Siedem instalacji - makiet ludzkich płuc - odwiedziło 63 lokalizacje w dziewięciu województwach.

"Grafitowy kolor w Czerwionce-Leszczyny, czarny w Chełmcu czy Zabrzu pokazuje, że w bezwietrzne dni smog ma się bardzo dobrze. Ale nie tylko gminy ze Śląska czy Małopolski zmagają się ze smogiem. Spośród 63 lokalizacji najciemniejszy kolor przybrały płuca ustawione w Bydgoszczy, w dzielnicy Miedzyń" - czytamy na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

W akcji chodziło o zwiększenie świadomości mieszkańców Miedzynia na temat zanieczyszczenia powietrza i zmobilizowanie ich do wymiany starych pieców. 6 marca, na naszych łamach, Kamila Gawrońska-Dickson wyjaśniała, że kampania miała zachęcić mieszkańców do skorzystania z programu "Czyste Powietrze", specjalnie dedykowanego właścicielom domków jednorodzinnych, które są dominującym typem zabudowy na Miedzyniu. - Niestety, wielu mieszkańców zwleka z wymianą kopciucha, pomimo zwiększonego ostatnio dofinansowania w programie "Czyste Powietrze", które sięga nawet do 135 tys. zł. W programie pojawiła się również opcja prefinansowania przez firmy instalatorskie dla osób mniej zamożnych. Oznacza to, że nie ma konieczności wykładania środków z własnej kieszeni. Dodatkowo dofinansowanie można łączyć z miejską dotacją do wymiany pieca z Urzędu Miasta Bydgoszczy - mówiła Kamila Gawrońska-Dickson.

Po publikacji ogólnopolskiego podsumowania przez Polski Alarm Smogowy zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Pawła Górnego z Bydgoskiego Ruchu Miejskiego.

- Walka ze smogiem i podejmowanie działań zmierzających do oczyszczenia powietrza, to powinny być najważniejsze priorytety władz Bydgoszczy, a moim zdaniem, tak nie jest. Funkcjonuje Miejski Włącznik Antysmogowy, są ekopatrole straży miejskiej, ale to wciąż za mało. Uważam, że brakuje przede wszystkim skutecznej, regularnej polityki informacyjnej, pomagającej uświadamiać mieszkańców na temat tego, z jakich programów mogą korzystać, by wymienić stary piec. Władze miasta powinny też głośno mówić społeczeństwu o poważnych zagrożeniach, jakie niesie ze sobą smog. Zła jakość powietrza ma przecież bezpośrednie przełożenie na pogorszenie stanu zdrowia, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci - mówi Paweł Górny.

- Zachęca się społeczeństwo do aktywności na powietrzu, jazdy na rowerze, korzystania z placów zabaw czy siłowni, ale w pierwszej kolejności powinno się mówić o zagrożeniu smogiem oraz sposobach walki z tym zjawiskiem - dodaje Paweł Górny.

Paweł Górny uważa, że walki ze smogiem nie można odkładać w czasie, działania należy podejmować natychmiast. Wśród jego propozycji jest między innymi aktywna edukacja w szkołach. - Można do tego celu wykorzystać np. lekcje wychowawcze, podczas których nauczyciele przekazywaliby uczniom ważne informacje.

Do końca kwietnia 2023 roku trwa w Bydgoszczy projekt pod nazwą Bydgoski Włącznik Antysmogowy. Partnerami projektu są Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Bydgoski Alarm Smogowy oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. Celem jest aktywne zaangażowanie mieszkańców w oddolne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Utworzono pięć Osiedlowych Grup Antysmogowych na najbardziej zanieczyszczonych osiedlach: Stary Fordon, Wilczak-Jary, Okole, Śródmieście, Miedzyń. Powstał też Miejski Zespół Antysmogowy, w którego skład wchodzą eksperci miejscy, ekodoradcy, urzędnicy Urzędu Miasta Bydgoszczy, przedstawiciele ADM-u, straży miejskiej, KPEC-u, a także społecznicy z rad osiedli i aktywiści antysmogowi. W ramach projektu zaplanowano też działania antysmogowe w szkołach ponadpodstawowych: warsztaty na temat niskiej emisji w Bydgoszczy, budowanie i montowanie czujnika na szkole i opracowanie przez uczniów planu działań prowadzących do poprawy jakości powietrza w okolicy szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo