Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczne płuca przy ul. Nakielskiej biją na alarm. Na bydgoskim Miedzyniu jakość powietrza jest fatalna [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy bydgoskiego Miedzynia przekonali się na własne oczy czym oddychają w sezonie grzewczym. Śnieżnobiałe sztuczne płuca, które dwa tygodnie temu stanęły przy ul. Nakielskiej 175 A, zmieniły szybko kolor na czarny!

Makieta sztucznych płuc Kcyńskiego Alarmu Smogowego ustawiona została w tej lokalizacji 20 lutego br. w ramach ogólnopolskiej akcji „Zobacz czym oddychasz”. W poniedziałek (6 marca) przedstawiciele Rady Osiedla Miedzyń i Stowarzyszenia Bydgoski Alarm Smogowy, koordynatorzy akcji w Bydgoszczy, oraz Stop Smog Miedzyń podsumowali ją.

Wyniki jakości powietrza na Miedzyniu są porażające. Pokazały to właśnie sztuczne płuca przy ul. Nakielskiej.

- Już w ciągu kilku dni płuca, które oddychają dzięki umieszczonym z tyłu wentylatorom, zmieniły kolor ze śnieżnobiałego na czarny - mówi Kamila Gawrońska-Dickson z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju i Bydgoskiego Alarmu Smogowego. - Na białej tkaninie osadziła się gruba warstwa zanieczyszczeń powietrza, które w podobny sposób dostają się również do płuc ludzi, a później wraz z krwiobiegiem do wszystkich organów ciała, wywołując stany chorobowe.

Zachęcają mieszkańców do wymiany starych pieców

W całej akcji chodziło o zwiększenie świadomości mieszkańców Miedzynia na temat zanieczyszczenia powietrza i zmobilizowanie ich do wymiany starych pieców.

- Akcja miała zachęcić ich do skorzystania z programu "Czyste Powietrze", specjalnie dedykowanego właścicielom domków jednorodzinnych, które są dominującym typem zabudowy na Miedzyniu - podkreśla Kamila Gawrońska-Dickson. - Niestety, wielu mieszkańców zwleka z wymianą kopciucha, pomimo zwiększonego ostatnio dofinansowania w programie "Czyste Powietrze", które sięga nawet do 135 tys. zł. W programie pojawiła się również opcja prefinansowania przez firmy instalatorskie dla osób mniej zamożnych. Oznacza to, że nie ma konieczności wykładania środków z własnej kieszeni. Dodatkowo dofinansowanie można łączyć z miejską dotacją do wymiany pieca z Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Bydgoski Alarm Smogowy udziela doradztwa osobom planującym wymianę ogrzewania. Aby skorzystać z pomocy, można kontaktować się pod numer telefonu: 786 653 426.

Makieta sztucznych płuc od listopada 2022 r. podróżuje po miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Sztuczne płuca przebywały już w Kcyni, Złotowie, Brzostowie Wielkopolskim, Miasteczku Krajeńskim, Solcu Kujawskim, Żninie i Osielsku. Po Miedzyniu zawitają jeszcze do Janowca Wlkp. i Aleksandrowa Kujawskiego.

- Jednak wyniki z ich pobytu na Miedzyniu - jak dotychczas - są najbardziej zatrważające. Płuca przybrały bowiem zwęglony kolor zaledwie w kilka dni - podkreśla Kamila Gawrońska-Dickson.

Bydgoski Włącznik Antysmogowy na rzecz poprawy jakości powietrza

Podejmowane są działania, które angażują mieszkańców do działań zmierzających do poprawy jakości powietrza. Dzieje się to w ramach Bydgoskiego Włącznika Antysmogowego - to projekt Miasta Bydgoszczy, Bydgoskiego Alarmu Smogowego i Pracowni Zrównoważonego Rozwoju.

- Wspólnymi działaniami wzmacniamy obywatelski monitoring jakości powietrza i poszerzamy sieć czujników w mieście, tak aby osoby szczególnie narażone na negatywne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem, miały dostęp do informacji - podkreśla Kamila Gawrońska-Dickson. - Razem z uczniami i mieszkańcami składamy czujniki jakości powietrza. 30 z nich już jest instalowanych na budynkach prywatnych i placówek oświatowych w Bydgoszczy, pozostałe 20 dołączy do sieci na początku kwietnia.

W Bydgoszczy ramach projektu zrekrutowano uczestników do pięciu Osiedlowych Grup Antysmogowych na najbardziej zanieczyszczonych osiedlach. To Stary Fordon, Wilczak-Jary, Okole, Śródmieście oraz Miedzyń.

- Wspólne działania rozpoczęliśmy od przeanalizowania z każdą z grup sytuacji smogowej na danym osiedlu. Diagnozowaliśmy skalę problemu i jego przyczyny - mówi Kamila Gawrońska-Dickson. - Następnie zajęliśmy się pracami nad przygotowaniem strategii działań osiedlowych. Obecnie jesteśmy w trakcie ich realizacji. Potrzebujemy wolontariuszy, którzy pomogą Grupie Osiedlowej ze Śródmieścia w realizacji parku kieszonkowego. Osoby zainteresowane pomocą proszone są o kontakt na [email protected].

W ramach projektu powstał też Miejski Zespół Antysmogowy, w którego skład wchodzą eksperci miejscy, ekodoradcy, urzędnicy z poszczególnych wydziałów i zespołów Urzędu Miasta Bydgoszczy, przedstawiciele ADM-u, Straży Miejskiej, KPEC-u, a także społecznicy z rad osiedli i aktywiści antysmogowi.

- Razem pracujemy nad możliwymi rozwiązaniami dla obszarów związanych z wymianą źródeł niskiej emisji w zasobie komunalnym oraz ubóstwem energetycznym - mówi Kamila Gawrońska-Dickson. - Projekt potrwa do kwietnia 2023 r. W bezpośrednie działania zaangażowano już ponad 600 osób.

Przypomnijmy, że dwa lata temu (w lutym w 2021 r.) instalacja sztucznych płuc w ramach kampanii „Zobacz czym oddychasz” organizowanej przez Polski Alarm Smogowy, stanęła przy ul. Gdańskiej w pobliżu Bydgoskiego Centrum Finansowego. Niestety, także pokazała, że jakość powietrza w sezonie grzewczym w centrum Bydgoszczy jest zła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera