Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legionella i legioneloza - sytuacja w Bydgoszczy. Co to jest i jak można się zarazić?

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Wokół legionelli i legionelozy narosło już wiele mitów.
Wokół legionelli i legionelozy narosło już wiele mitów. pixabay
Kolejne doniesienia o zakażeniach legionellą w województwie podkarpackim wywołują dyskusje także w innych rejonach Polski. Wyjaśniamy, jak można zakazić się bakterią, czym jest legioneloza, jak zmniejszyć ryzyko zakażenia oraz czy w Bydgoszczy są powody do obaw.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie w piątek (1 września) przekazała najnowsze dane dotyczące zakażeń legionellą. Legionelozę od początku wystąpienia ogniska potwierdzono u 159 pacjentów na terenie województwa podkarpackiego. Z powodu zakażenia zmarło 18 osób. Było to 9 kobiet i 9 mężczyzn w przedziale wiekowym 53-98 lat. U wszystkich występowały choroby współistniejąca. Pierwsze przypadki wykryto również w innych województwach.

– Utrzymujące się wysokie temperatury powietrza sprzyjają namnażaniu się pałeczek Legionella w wewnętrznych instalacjach wodnych. W związku z zakażeniami tą bakterią, Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich, jak szpitale czy domy pomocy społecznej – informuje „Express Bydgoski” Łukasz Betański, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

– Legioneloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20-50°C). Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach – dodaje.

W większości przypadków choroba jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Ciężki przebieg choroby i przypadki zgonów najczęściej dotyczą osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy. Bakteria nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Legionella nie przenosi się też drogą pokarmową, więc nie jest niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

– Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). W Bydgoszczy w ostatnim czasie nie odnotowaliśmy przypadków zakażeń. Ostatnie zachorowanie na Legionellozę to grudzień 2022 r. – przekazuje Łukasz Betański.

WSSE informuje, że aby zmniejszyć ryzyko zakażenia należy:

  • regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta;
  • po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręcić wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniemy z niej korzystać;
  • okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia;
  • jeżeli można, zachowuj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Zagrożenia nie ma

– W zakresie bezpieczeństwa wody dostarczanej przez Wodociągi Bydgoskie nie ma dla mieszkańców żadnego zagrożenia związanego z zakażeniem bakteriami Legionelli. Bakterie te nie występują w wodzie wodociągowej. Występują w źle zaprojektowanych i eksploatowanych układach ciepłej wody użytkowej. Legionella rozwija się w temperaturze od 25 do 45 stopni C, a wodociągi dostarczają wodę zimną o temperaturze poniżej 16 stopni C (Las Gdański poniżej 14 stopni C). Zachorowania nie są więc związane z działalnością wodociągową. W tej sytuacji działania profilaktyczne nie mają uzasadnienia – przekazuje nam spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja.

MWiK zapewnia, ze woda dostarczana mieszkańcom Bydgoszczy jest czysta, bezpieczna i monitorowana w sposób ciągły. Spółka każdego dnia sprawuje bieżącą kontrolę jakości wody w sieci, pobierając próby z punktów monitorowania, których w mieście jest ponad 200.

– Woda badana jest zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Spółka prowadzi również cykliczne płukania sieci, zachowując bieżącą kontrolę nad jakością wody w infrastrukturze wodociągowej. Jakość wody w wodociągu bydgoskim jest zgodna z obowiązującymi przepisami, a w szczególności jest bezpieczna pod względem bakteriologicznym. MWIK w Bydgoszczy nie widzi potrzeby wykonywania dodatkowych badań czy płukań sieci – informują.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera