Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na niewielkim skwerze w Śródmieściu Bydgoszczy powstaje park kieszonkowy. Możesz wziąć udział w nasadzeniach

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Społecznicy zachęcają do przyłączenia się do budowy parku kieszonkowego.
Społecznicy zachęcają do przyłączenia się do budowy parku kieszonkowego. Bydgoski Alarm Smogowy
Pod koniec lipca Osiedlowa Grupa Antysmogowa Śródmieście rozpoczęła prace nad zagospodarowaniem placu kieszonkowego na rogu ul. Hetmańskiej i Żółkiewskiego w centrum Bydgoszczy. Wkrótce na skwerze pojawią się nowe nasadzenia: drzewa, krzewy i inne rośliny.

– Działania prowadziliśmy w ramach projektu Bydgoski Włącznik Antysmogowy. Teren, który jest rewitalizowany należy do miasta. Do tej pory został wykonany projekt i rozebrana została stara kostka. Teraz na miejscu pracuje firma brukarska, zamawiamy ławki, kosze na śmieci i całą roślinność. Planujemy zorganizować wspólne nasadzenia w ostatnim tygodniu sierpnia – o szczegółach będziemy informować – mówi „Expressowi Bydgoskiemu” Kamila Gawrońska-Dickson z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju i Bydgoskiego Alarmu Smogowego.

Projekt Bydgoskiego Włącznika Antysmogowego jest realizowany wspólnie przez obie organizacje oraz miasto Bydgoszcz. Finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Powstanie parku kieszonkowego to jego ostatni etap. Inne zadania realizowane były od listopada 2021 r.

– Dlaczego park kieszonkowy? To Śródmieście, w okolicy jest dworzec PKP. Jest tu bardzo duży ruch, a w rejonie nie ma żadnego parku. Oczywiście nie będziemy niczego wyburzać, aby go stworzyć. Możemy jednak zagospodarować takie niewielkie tereny, aby każdy mógł choć na chwilę odetchnąć, przysiąść pośród zieleni – wyjaśnia Kamila Gawrońska-Dickson.

Park to tylko jeden z elementów działań realizowanych w ramach projektu. W ramach Bydgoskiego Włącznika Antysmogowego powstało kilka osiedlowych grup antysmogowych. Wilczak-Jary postawiła m.in. na działania edukacyjne, organizując pikniki osiedlowe i ekologiczne oraz konkurs plastyczny dla przedszkolaków. Dodatkowo na Wilczaku przy placu zabaw powstał żywopłot antysmogowy.

Na Okolu zorganizowano mieszkańcom spotkanie z ekspertami z obszaru ogrodnictwa. Przy kilku placówkach oświatowych, w tym LO nr 3, sadzono drzewa i krzewy. W Starym Fordonie pracowano nad siecią czujników jakości powietrza. Po warsztatach składania takich urządzeń, rozlokowano je na terenie całego miasta, tworząc mapę, na której można na bieżąco monitorować poziom zanieczyszczeń.

O tym, że warto zadbać o jakość powietrza i edukacje na ten temat w Bydgoszczy można było przekonać się minionej zimy. Kamila Gawrońska-Dickson przypomina o makiecie sztucznych płuc, która pojawiła się na Miedzyniu. – Podróżowaliśmy z nimi po wielu miejscowościach w województwie. To tu nabrały najczarniejszego koloru spośród 68 lokalizacji w całej Polsce – mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera