W programie wydarzenie znalazły się spacery historyczne oraz mini-wystawy. Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami chce pokazać wyjątkowość bydgoskich sklepów z antykami.
– Dzięki temu, że nasze Śródmieście uniknęło w trakcie wojny poważnych uszkodzeń, wiele kamienic nadal skrywa róże skarby historii. Także dlatego bydgoskie sklepy z antykami mają w swojej ofercie wyjątkowy asortyment. Jednak prawdziwym skarbem są także sami prowadzący sklepy, często o szerokiej, unikalnej wiedzy historycznej. Przez ich dłonie przewinęło się wiele niesamowitych, także bydgoskich skarbów – pisze Maciej Bakalarczyk, Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia.
Menedżer zwraca uwagę, że same budynki i kamienice to obiekty o wyjątkowej historii i właśnie jej oraz samym sklepom będzie poświęcone wydarzenie „Bydgoski Antyk-Wariat”. Odbędzie się w piątek i sobotę (25-26 kwietnia).
Na spacery i zakupy
W ramach wydarzenia zaplanowano trzy spacery historyczne z przewodnikiem, promujące wciąż w pełni nieodkryte bydgoskie śródmieście. Odbędą się w piątek o godzinie 17 oraz w sobotę o 11 i 13. W planie m.in. wizyta w dawnej hurtowni „Hadroga” na ul. Matejki i przejazd windą towarową w dawnej manufakturze mebli na ul. Pomorskiej 15.
– W Śródmieściu wciąż mamy wiele skarbów. Nadal w sklepach z antykami pojawiają się ciekawe towary. Każdy ze sprzedawców ma niesamowitą wiedzę historyczną. Chcę ich trochę pokazać – po wydarzeniu przygotuję krótką informację o każdym z punktów – mówi nam Maciej Bakalarczyk.
– Warto zwrócić uwagę na umiejscowienie tych sklepów. To oś Krasińskiego-Gdańska-Śniadeckich-Pomorska-Dworcowa, do dworca. Wszystkie znajdują się w wyjątkowych budynkach, które również warto pokazać. Przy Pomorskiej 15 powstawały bydgoskie Muszelki, nasze najbardziej znane krzesła – dodaje.
W sobotę o godzinie 12 na Barce Lemara (organizator) rozpocznie się Pchli Targ. Potrwa do godziny 16. Podczas wizyty na pokładzie jednocześnie będzie można zobaczyć mini wystawę Eltry i bydgoskich proporczyków. Organizatorzy zachęcają mieszkańców do przynoszenia własnych egzemplarzy, aby kolekcję powiększyć. Każdy z wystawców, którzy chcą zaprezentować własne historyczne pamiątki, mogą bezpłatnie wziąć udział w targu.
