Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa tablica pokazująca jakość powietrza na bydgoskich Kapuściskach. Tyle że dane z opóźnieniem

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Tablica na ścianie Zespołu Szkol Chemicznych na Kapuściskach
Tablica na ścianie Zespołu Szkol Chemicznych na Kapuściskach Tomasz Czachorowski
Na ścianie Zespołu Szkół Chemicznych przy ulicy Łukasiewicza w Bydgoszcz pojawiła się tablica z wynikami jakości powietrza. Tablica powstała w ramach współpracy szkoły z firmą Eneris Proeco, która na terenach dawnych ZCh Zachem ma spalarnię odpadów niebezpiecznych. Społecznicy zauważają jednak, że dane nie dotyczą powietrza w okolicach szkoły.

Tablica na ścianie budynku Zespołu Szkół Chemicznych przy Łukasiewicza na bydgoskich Kapuściskach to efekt współpracy szkoły z Eneris Proeco, firmą, która na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem prowadzi spalarnię odpadów niebezpiecznych. Tablica na szkole jednak nie pokazuje odczytów stanu powietrza z tego rejonu, ale z... instalacji na dawnym Zachemie.

Zauważyli to społecznicy.

To nie jest pomiar ciągły

Daniel Kaszubowski, mieszkaniec Kapuścisk i aktywista z Lewicy Razem, mówi: - Bardzo się cieszę, że taka tablica powstała. Ubolewam, iż nie jest to pomiar ciągły i automatyczny. Dane na tablicy widzimy nawet z kilkudniowym opóźnieniem. Nie dotyczą one także terenu szkoły, więc...

Kaszubowski podkreśla, że nadal będzie zabiegał o to, by w okolicy powstała niezależna stacja pomiaru. - Dzięki Bydgoskiemu Alarmowi Smogowemu mam miernik na balkonie. Dane są przekazywane w trybie ciągłym. Nie mierzą niestety parametrów charakterystycznych dla spalarni i przemysłu - mówi. - Prosiłem p. Bruskiego o wsparcie w tym temacie. Nadal liczę, że będzie w stanie pomóc.

Prezydent nie ma kompetencji

Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta, zauważa: - Prezydent Miasta Bydgoszczy nie ma kompetencji do prowadzenia monitoringu jakości powietrza. Wniosek o przeprowadzenie badań trzeba skierować do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Wynika to z ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2023 r., poz. 824 z późn. zm.) do wykonywania pomiarów wielkości emisji oraz poziomów substancji lub energii występujących w środowisku powołana jest Inspekcja Ochrony Środowiska. Monitoring jakości powietrza w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) koordynowany i prowadzony jest zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ). Zakres zadań Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) określany jest w wieloletnich strategicznych programach PMŚ opracowywanych przez GIOŚ i zatwierdzanych przez ministra właściwego do spraw klimatu.

Rzeczniczka dodaje, że badania jakości powietrza prowadzone przez miasto przy pomocy sieci tzw. czujników niskokosztowych stanowią wartość informacyjno-edukacyjną. - Odbywają się pod nadzorem naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach projektu edukacyjnego z zewnętrznym źródłem dofinansowania - przypomina.

W 2022 roku Eneris Proeco poinformował przygotował dla mieszkańców Bydgoszczy elektroniczne tablice informacyjne z danymi o emisji pochodzącej z bydgoskiej instalacji termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych. Pierwsza z nich została wtedy uruchomiona na obiekcie spalarni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera