https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa tablica pokazująca jakość powietrza na bydgoskich Kapuściskach. Tyle że dane z opóźnieniem

Wojciech Mąka
Tablica na ścianie Zespołu Szkol Chemicznych na Kapuściskach
Tablica na ścianie Zespołu Szkol Chemicznych na Kapuściskach Tomasz Czachorowski
Na ścianie Zespołu Szkół Chemicznych przy ulicy Łukasiewicza w Bydgoszcz pojawiła się tablica z wynikami jakości powietrza. Tablica powstała w ramach współpracy szkoły z firmą Eneris Proeco, która na terenach dawnych ZCh Zachem ma spalarnię odpadów niebezpiecznych. Społecznicy zauważają jednak, że dane nie dotyczą powietrza w okolicach szkoły.

Tablica na ścianie budynku Zespołu Szkół Chemicznych przy Łukasiewicza na bydgoskich Kapuściskach to efekt współpracy szkoły z Eneris Proeco, firmą, która na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem prowadzi spalarnię odpadów niebezpiecznych. Tablica na szkole jednak nie pokazuje odczytów stanu powietrza z tego rejonu, ale z... instalacji na dawnym Zachemie.

Zauważyli to społecznicy.

To nie jest pomiar ciągły

Daniel Kaszubowski, mieszkaniec Kapuścisk i aktywista z Lewicy Razem, mówi: - Bardzo się cieszę, że taka tablica powstała. Ubolewam, iż nie jest to pomiar ciągły i automatyczny. Dane na tablicy widzimy nawet z kilkudniowym opóźnieniem. Nie dotyczą one także terenu szkoły, więc...

Kaszubowski podkreśla, że nadal będzie zabiegał o to, by w okolicy powstała niezależna stacja pomiaru. - Dzięki Bydgoskiemu Alarmowi Smogowemu mam miernik na balkonie. Dane są przekazywane w trybie ciągłym. Nie mierzą niestety parametrów charakterystycznych dla spalarni i przemysłu - mówi. - Prosiłem p. Bruskiego o wsparcie w tym temacie. Nadal liczę, że będzie w stanie pomóc.

Prezydent nie ma kompetencji

Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta, zauważa: - Prezydent Miasta Bydgoszczy nie ma kompetencji do prowadzenia monitoringu jakości powietrza. Wniosek o przeprowadzenie badań trzeba skierować do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Wynika to z ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2023 r., poz. 824 z późn. zm.) do wykonywania pomiarów wielkości emisji oraz poziomów substancji lub energii występujących w środowisku powołana jest Inspekcja Ochrony Środowiska. Monitoring jakości powietrza w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) koordynowany i prowadzony jest zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ). Zakres zadań Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) określany jest w wieloletnich strategicznych programach PMŚ opracowywanych przez GIOŚ i zatwierdzanych przez ministra właściwego do spraw klimatu.

Rzeczniczka dodaje, że badania jakości powietrza prowadzone przez miasto przy pomocy sieci tzw. czujników niskokosztowych stanowią wartość informacyjno-edukacyjną. - Odbywają się pod nadzorem naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach projektu edukacyjnego z zewnętrznym źródłem dofinansowania - przypomina.

W 2022 roku Eneris Proeco poinformował przygotował dla mieszkańców Bydgoszczy elektroniczne tablice informacyjne z danymi o emisji pochodzącej z bydgoskiej instalacji termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych. Pierwsza z nich została wtedy uruchomiona na obiekcie spalarni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski