MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z kopciuchami w Bydgoszczy? Miejska spółka rozsyła ulotki o możliwości zmiany wysokości czynszu

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Za wymianę kopciucha w mieszkaniu komunalnym odpowiada najemca
Za wymianę kopciucha w mieszkaniu komunalnym odpowiada najemca Tomasz Czachorowski
Administracja Domów Miejskich w Bydgoszczy dostarcza najemcom informacje, że jeśli wymienią piec pozaklasowy na ekologiczne źródło ogrzewania, będą mieli niższy czynsz. Problem polega na tym, że wielu najemców po prostu na to nie stać.

Radni Bydgoszczy zdecydowali, że osoby które wymienią kopciuchy na ekologiczne źródła ogrzewania, podepną się do miejskich źródeł ciepła lub zainstalują centralne ogrzewanie, będą mogły liczyć na zniżki w opłatach czynszowych Administracji Domów Miejskich. Ma to sprawić, że więcej osób zdecyduje się na zmianę źródła ogrzewania, co ma kluczowe znaczenie wobec zakazów używania kotłów pozaklasowych. Ich eksploatacja, zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową Sejmiku Województwa, jest niedozwolona od 1 stycznia. Ulga w czynszu ma obowiązywać przez 4 lata.

Radny Marcin Lewandowski mówi wprost: - Wielu najemców mieszkań komunalnych na wymianę ogrzewania nie stać.

"Pieca pod pachę nie wezmę"

Pan Jacek z budynku przy ul. Żwirki i Wigury potwierdza. - Palę w tej chwili w piecu kaflowym, drewnem. Jest zima. To bardziej ekologiczne niż gaz. Dostałem pismo z ADM, o możliwości obniżki czynszu, jeżeli wymienię źródło ogrzewania. Ale nas z żoną na to nie stać. Jeszcze sprawdzam programy dofinansowania, tylko pytanie jest jedno - jeżeli wymienię ogrzewanie, a to jest mieszkanie najmowane od ADM, i jeżeli będę chciał się przeprowadzić, to przecież nie wezmę tego nowego kotła gazowego pod pachę i go wyniosę. To są przepisy jak za komuny...

Internet huczy od problemów z ogrzewaniem. Kto ma właściwie płaci na wymianę źródła ciepła?

- W związku z uchwałą antysmogową to my, najemcy, w razie kontroli mamy płacić mandaty, potwierdziłam to w wielu miejscach. Dnia 16 stycznia 2024 w Toruniu ma odbyć się "okrągły stół " odnośnie uchwały antysmogowej. Chcę wystosować pismo w formie mailowej do Marszałka Województwa, żeby podjęto działania zmieniające obecne ustalenia w kwestii nakładania kar na najemców lokali, bo to nie oni są odpowiedzialni za wymianę ogrzewania. Ponadto chcę również zwrócić uwagę , że to co proponuje ADM dla wielu mieszkańców, jest niewykonalne, gdyż ewentualne dotacje z całą pewnością nie pokryją całości kosztów wymiany ogrzewania. To co aktualnie proponuje się najemcom jest po prostu ze strony miasta zwykłą spychologią . Zwracam się do Państwa ponieważ chciałabym napisać pismo w imieniu tych wszystkich, których problem dotyczy - to tylko jeden z głosów zamieszczonych na portalu społecznościowym.

Od początku 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim nie wolno korzystać z pozaklasowych kotłów grzewczych. Ich użytkownicy obawiają się wysokich kar. W regionie jest jeszcze 127 tysięcy tzw. kopciuchów, w Bydgoszczy ponad 2 tysiące. Konieczność ich wymiany miała zostać przedłużona nawet do 2030 roku. Ale nic z tego nie wyszło wyszło.

- _Niewydłużenie terminu nie oznacza, że wszyscy, którzy tego nie uczynią, będą ponosić konsekwencje. Uwzględniając sytuację materialną przede wszystkim niezamożnych właścicieli domów jednorodzinnych. Wiadomo bowiem, że zmiana systemu grzewczego to nie tylko wymiana pieca, ale także przejście np. na ogrzewanie gazowe czy elektryczne, co może być niewykonalne dla rodzin o niskich dochodach. Dodatkowo obecna sytuacja na rynku paliw utrudnia perspektywiczną ocenę ekonomiczną inwestycji _– uważa marszałek Piotr Całbecki

.

Dlaczego to najemcy płacą?

Dlaczego to najemcy mają płacić za wymianę pozaklasowych pieców? Wynika to z prawa.

Czytamy w nim m.in. że:

  • najmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.
  • napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody - bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej - z wyjątkiem osprzętu, wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.

Marszałek województwa apelował, żeby służby podchodziły do problemu starych pieców "elastycznie"

- Nas obowiązują przepisy - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej Straży Miejskiej. - Po pierwsze to zakaz spalania odpadów. Po drugie to uchwała antysmogowa. Jeżeli dostajemy sygnał, że ktoś może spalać odpady, jedziemy na kontrolę. Sprawdzamy wtedy piec, czy jest pozaklasowy. Jeśli właściciel podjął próbę jego wymiany, np. złożył wniosek o dofinansowanie wymiany źródła ogrzewania, kończy się na pouczeniu. Jeżeli widzimy, że działań nie podjęto, grozi mandat. Efekt interwencji zależy od oceny strażnika.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera