W regionie kujawsko-pomorskim nie będzie wydłużenia terminu wymiany starych pozaklasowych pieców do 2030 roku. Te, zgodnie z uchwałą sejmiku województwa, trzeba będzie wymienić do 1 stycznia przyszłego roku. To niewykonalne.
- _Proponowaliśmy nawet rok 2029, patrząc na to w jakim tempie do tej pory te kotły były usuwane. Ale po przeprowadzeniu konsultacji, okazuje się, że mieliśmy 1141 podmiotów, które odniosły się negatywnie do tego zamiaru, a jedynie 34 pozytywnie, w tym 24 to samorządy _– uzasadnił podczas briefingu w Toruniu marszałek Piotr Całbecki.
Samorządy protestują
Problemy z dostosowaniem do terminu wymiany piieców zgłosiły m.in. konwenty Burmistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Powiatu Sępoleńskiego.
Co się zmienia z kotłami?
Zapisy uchwały antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego obowiązują od 1 września 2019 r. Zgodnie z jej postanowieniami:
- od 1 stycznia 2024 roku mieszkańców województwa obowiązuje zakaz używania kotłów pozaklasowych, tj. niespełniających wymogów klasy 3 wg normy PN-EN 303-5:2012 oraz kominków tzw. rekreacyjnych niespełniających wymogów ekoprojektu.
- Od 1 stycznia 2028 roku zakaz używania kotłów dotyczyć ma również kotłów klasy 3 i 4.
Urząd Marszałkowski zaleca, żeby straże miejskie mniej restrykcyjnie podchodziły do zapisów uchwały antysmogowej, jak to określono - "elastycznie"...
Bydgoska Straż Miejska trzyma się przepisów
- Nas obowiązują przepisy - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej Straży Miejskiej. - Po pierwsze to zakaz spalania odpadów. Po drugie to uchwała antysmogowa. Jeżeli dostajemy sygnał, że ktoś może spalać odpady, jedziemy na kontrolę. Sprawdzamy wtedy piec, czy jest pozaklasowy. Jeśli właściciel podjął próbę jego wymiany, np. złożył wniosek o dofinansowanie wymiany źródła ogrzewania, kończy się na pouczeniu. Jeżeli widzimy, że działań nie podjęto, grozi mandat. Efekt interwencji zależy od oceny strażnika.
Przypomnijmy, że podczas ostatnie, grudniowej sesji Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła zmiany w uchwale dotyczącej wieloletniego gospodarowania zasobem mieszkaniowym. Stawka czynszu naliczana najemcom, którzy własnym staraniem i kosztem wyposażą lokal w instalację centralnego ogrzewania wraz z urządzeniem grzewczym albo przyłączą się do miejskiej sieci KPEC, może zostać obniżona o połowę. Ale tylko na 48 miesięcy.
To najemca zapłaci mandat
To o tyle istotna informacja dla najemców mieszkań komunalnych, że w razie wpadki, to oni będą płacić mandaty - mimo że właścicielem mieszkań komunalnych jest miasto, a Administracja Domów Miejskich tylko nimi zarządza. ADM naciska na wspólnoty mieszkaniowe o plany przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej. "Jako pełnomocnik miasta zwracam się z prośbą o pisemną informację dotyczącą zamierzeń wspólnoty odnośnie podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej" - czytamy w piśmie podpisanym przez Cezarego Domachowskiego, prezesa Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy adresowanym do wspólnot.
Piotr Całbecki zapowiedział „okrągły stół” dotyczący przyspieszenia w kwestii walki ze smogiem.
