Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KPEC w Bydgoszczy nie przyłączy do sieci ciepłowniczej wszystkich wspólnot mieszkaniowych

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Wszystkich kopciuchów w mieście do 1 stycznia nie da się zlikwidować
Wszystkich kopciuchów w mieście do 1 stycznia nie da się zlikwidować Tomasz Czachorowski
Blisko tysiąc wspólnot mieszkaniowych w Bydgoszczy przyłączyło Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej do miejskiej sieci ciepłowniczej. Są kolejne wnioski, ale może przeszkodzić pogoda. Uchwała antysmogowa wciąż będzie obowiązywać, Straż Miejska zapowiada kontrole kopciuchów.

"Jako pełnomocnik miasta zwracam się z prośbą o pisemną informację dotyczącą zamierzeń wspólnoty odnośnie podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej" - czytamy w piśmie podpisanym przez Cezarego Domachowskiego, prezesa Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy. Pismo trafia właśnie do wspólnot mieszkaniowych w mieście.

Prezes ADM podkreśla, że miasto jako członek wspólnoty i właściciel lokali musi uwzględnić zapisy uchwały dotyczących likwidacji pieców na paliwo stałe, wszędzie tam gdzie istnieje możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej lub gazowej.

Nieuchronnie zbliża się termin likwidacji kopciuchów. Zgodnie z marszałkowska uchwałą antysmogowa, pozaklasowe piece w województwie mają przestać działać od 1 stycznia przyszłego roku. Z zapowiedzi wynikało, że termin mam być przedłużony do 2030 roku, ale zmian nie przyjęto.

Do miejskiej sieci ciepłowniczej w Bydgoszczy podłączonych jest ponad 950 obiektów wspólnot mieszkaniowych.

- Spółka ma obecnie cztery umowy przyłączeniowe - w trakcie realizacji - zawarte ze wspólnotami mieszkaniowymi na podstawie wniosków o przyłączenie - informuje Tomasz Lewandowski, kierownik Biura Zarządu Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Wszystkich nie podłączą

Czy wszystkie wspólnoty uda się przyłączyć do sieci? Oczywiście - nie. Główny problem to pogoda.

Jak mówi Lewandowski, spółkę obowiązują zasady ogólne występujące w budownictwie (również w tej gałęzi budownictwa), tzn. jeżeli warunki atmosferyczne i reżim technologiczny pozwalają na kontynuację prac w okresie zimowym to są one realizowane. W branży ciepłowniczej należy pod uwagę brać jeszcze jeden ważny czynnik, aby prace prowadzane w okresie grzewczym powodowały jak najmniejsze zakłócenia w dostawie ciepła do odbiorców. W umowach o przyłączenie obiektu do sieci zastrzegamy sobie prawo przedłużenia terminów realizacji w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych uniemożliwiających wykonanie robót, w tym w szczególności prac ziemnych z powodu zamarznięcia gruntu oraz prac montażowych z powodu spadku temperatury zewnętrznej poniżej 0 stopni Celsjusza.

Zapisy uchwały antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego obowiązują od 1 września 2019 r. Zgodnie z jej postanowieniami:

  • od 1 stycznia 2024 roku mieszkańców województwa obowiązuje zakaz używania kotłów pozaklasowych, tj. niespełniających wymogów klasy 3 wg normy PN-EN 303-5:2012 oraz kominków tzw. rekreacyjnych niespełniających wymogów ekoprojektu.
  • Od 1 stycznia 2028 roku zakaz używania kotłów dotyczyć ma również kotłów klasy 3 i 4.

Strażnicy podejdą łagodniej?

Urząd marszałkowski zaleca, żeby straże miejskie mniej restrykcyjnie podchodziły do zapisów uchwały antysmogowej.

- Nas obowiązują przepisy - mówi Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskiej Straży Miejskiej. - Po pierwsze to zakaz spalania odpadów. Po drugie to uchwała antysmogowa. Jeżeli dostajemy sygnał, że ktoś może spalać odpady, jedziemy na kontrolę. Sprawdzamy wtedy piec, czy jest pozaklasowy. Jeśli właściciel podjął próbę jego wymiany, np. złożył wniosek o dofinansowanie wymiany źródła ogrzewania, kończy się na pouczeniu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera