Oddanie do użytku kotła gazowego to ważny etap dużej inwestycji - budowy niskoemisyjnego źródła ciepła. Zakończenie tej inwestycji planuje się w drugim kwartale tego roku. Zaawansowanie prac technicznych osiągnęło już blisko 93 proc., zaś roboty budowlane ukończone są w 99 proc.
Należąca do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, Elektrociepłownia Bydgoszcz II, ma już za sobą tzw. „rozruch gorący” nowej jednostki gazowej. Dzięki któremu rozpoczęto produkcję ciepła z nowo zainstalowanego kotła wodnego zasilanego paliwem gazowym.
Droga była długa
Urządzenie dotarło do Bydgoszczy w 2024 roku, przemierzając ponad 1000 kilometrów. Transportowane było z miasta Venlo w południowej Holandii rzekami Mozą i Waal – jednym z głównych ramion ujściowych Renu - do portu w Rotterdamie. Następnie popłynęło morzem do portu w Gdańsku, by ponownie drogą rzeczną – tym razem Wisłą – do bydgoskiego Fordonu. Stamtąd ulicami dojechało do elektrociepłowni na północno-zachodnich obrzeżach Bydgoszczy.
Skład samochodowy, który transportował 80-tonowy kocioł drogą lądową przez 15 km, mierzył blisko 38 metrów.
Będzie dużo mocy
Na najbliższe dni zaplanowano kontynuację prac rozruchowych, w wyniku których planuje się uzyskanie znamionowej mocy cieplnej kotła wynoszącej 38 MWt.
Jak zapewnia Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE - budowa nowej jednostki gazowej w Bydgoszczy to ważna inwestycja dla miasta i jej mieszkańców.
Pod koniec 2022 roku została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji, a także wydano uprawomocnioną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Głównym realizatorem budowy jest konsorcjum Polimex Energetyka oraz Polimex Mostostal.
Umowa obejmuje projekt i realizację usług oraz dostaw w formule „pod klucz”. Wymienione firmy zabudowują 5 agregatów kogeneracyjnych opartych na silnikach gazowych o mocy 52,6 MWe i 50,8 Mwt. Powstaje też źródło rezerwowo-szczytowe, które stanowić będą gazowy kocioł wodny, elektrodowy kocioł wodny oraz gazowa wytwornica pary o mocy łącznej ponad 70 MWt.
Taka konfiguracja „aktywów ciepłowniczych”, w tym przede wszystkim wprowadzenie gazu do miksu paliwowego, zapewni optymalną pracę bydgoskiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła.
Nowa jednostka wytwórcza zastąpi przeznaczone do wyłączenia z eksploatacji dwa kotły węglowe.
Do PGE Energia Ciepła należą w Bydgoszczy elektrociepłownie Bydgoszcz I i Bydgoszcz II o łącznej mocy 564 MWt, dostarczające ok. 4,0 mln GJ energii cieplnej rocznie do blisko 90 proc. mieszkańców miasta.
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,0 GWt i mocy elektrycznej 2,5 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km.
