W Bydgoszczy przeprowadzono dotychczas termomodernizację w ponad 90 budynkach za około 255 milionów złotych brutto. Większość z nich wyposażono w panele fotowoltaiczne. Na początku inwestycje zrealizowano w obiektach zużywających najwięcej energii, co przyniosło duże oszczędności - informuje bydgoski ratusz.
Miasto planuje przeprowadzenie podobnych zadań w kolejnych 30 szkołach oraz innych miejskich placówkach i jeszcze w tej dekadzie dokończyć program związany z wykorzystaniem ekologicznych źródeł energii i technologii ograniczających straty ciepła. Na początku 2025 roku ogłoszono przetargi na przebudowę trzech obiektów, a teraz zlecono pracę m.in. w placówkach na Szwederowie.
Szkołę przy ul. Traugutta wzniesiono w 1960 roku. Głowna część budynku jest III-piętrowym, podpiwniczonym gmachem. Od strony boiska jest skrzydło z halą gimnastyczną. Wcześniej przy placówce przebudowano boisko oraz plac zabaw. Teraz gmach przejdzie termomodernizację. W zakres robót wejdą między innymi:
ocieplenie stropodachu, ścian zewnętrznych i fundamentowych
budowa pochylni i przebudowa oraz budowa schodów zewnętrznych wraz z poręczami i balustradami
wymiana wszystkich studni okien piwnicznych
wymiana pokrycia dachu bryły głównej
wymiana stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej
wymiana wszystkich rynien i rur spustowych, parapetów
prace instalacyjne związane z przebudową oraz zwiększające oszczędność energii i izolacyjność cieplną obiektu - w tym montaż ogniw fotowoltaicznych oraz w części pomieszczeń wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
remont wnętrz budynku (wymiana parkietu poza salą gimnastyczną, wymiana poręczy i balustrad na klatkach schodowych, całościowy remont pomieszczeń objętych remontem odtworzeniowym)
montaż schodołazu przy schodkach na korytarzu prowadzącym do sali gimnastycznej
wymiana wyposażenia kuchni
Po remoncie elewacja Szkoły Podstawowej nr 41 przy ul. Traugutta utrzymana będzie w kolorach ecru i beżu. Zainstalowane zostaną też budki lęgowe dla ptaków.
Jeszcze większy zakres prac związanych z termomodernizacją planowany jest w Przedszkolu nr 66. Budynek powstał w latach 80-tych XX wieku. Dostosowanie go do obowiązujących przepisów, wymaga wykonania robót termomodernizacyjnych oraz dodatkowych, dzięki którym powstanie nowy układ pomieszczeń. Prace obejmą:
przebudowę i remont wnętrz budynku w celu dostosowania go do obowiązujących przepisów budowlanych, higieniczno-sanitarnych i ochrony p-poż.
przebudowę pochylni i schodów zewnętrznych
wykonanie hydroizolacji ścian piwnicznych i fundamentowych
wymianę studni okien piwnicznych
ocieplenie wszystkich ścian budynku oraz stropodachu
wymianę pokrycia dachu
remont elementów zewnętrznych budynku
wymianę całej stolarki zewnętrznej oraz montaż dachowych świetlików tunelowych
prace instalacyjne związane z przebudową oraz z zwiększające oszczędność energii i izolacyjność cieplną obiektu, w tym montaż paneli fotowoltaicznych oraz montaż w części pomieszczeń wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Zakończenie prac w obu budynkach planowane jest latem 2026 roku. Obecnie trwają postępowania przetargowe. Środki z KPO pokryją około 40 proc. kosztów inwestycji. Dzięki kompleksowej termomodernizacji zapotrzebowanie obiektów na energię ma spaść w szkole i przedszkolu o około połowę w roku.
