Do Bydgoszczy trafią 203 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje związane z modernizacją ulicznego oświetlenia. Inwestycja ma zakończyć się w 2030 roku. W mieście funkcjonuje obecnie 27 000 punktów świetlnych. Do tej pory na nowoczesne oprawy LED wymieniono 11 500 z nich, które należą do miasta. Kolejne - będące przede wszystkim własnością Enei Oświetlenie - zostaną przebudowane dzięki umowie podpisanej przez Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy i Martę Postułę, pierwszą wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Jestem bogaty, bo mam w ręku 203 miliony złotych. To jest co prawda pożyczka, ale nieoprocentowana, bądź oprocentowana na zaledwie 1 procent, i to aż na 20 lat. Tak korzystnych warunków nie dostaje się w żadnej instytucji finansowej. Pożyczka spłaci się praktycznie sama bowiem będziemy zużywać znacznie mniej energii, a ponadto obsługa jednego punktu świetlnego będzie znacznie tańsza od stawek oferowanych nam dziś przez firmę-monopolistę. Pozyskane środki będą zatem bezboleśnie wykorzystane przez budżet miasta - powiedział Rafał Bruski chwilę po podpisaniu umowy.
Bydgoszcz została podzielona na sześć obszarów i w każdym z nim będą prowadzone prace modernizacyjne.
- Obecnie ZDMIKP planuje ogłoszenie przetargów na wykonanie dokumentacji projektowej na wybudowanie około 12 tysięcy nowych punktów oświetlenia LED. Nastąpi to najprawdopodobniej wiosną tego roku. Postępowania przetargowe na budowę oświetlenia będziemy ogłaszać sukcesywnie po otrzymaniu gotowej dokumentacji projektowej, prawdopodobnie dopiero na przełomie 2025/2026 - informuje "Express Bydgoski" Katarzyna Muszyńska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
Dodaje, że zlecono już zaprojektowanie nowego oświetlenia m.in. na ulicach Podmiejskiej, Kruszyńskiej (od Podmiejskiej do Puszczykowej), Srebrnej, Stalowej, Spiżowej, Kaczej, Cietrzewia, Niklowej, Skośnej (od Grunwaldzkiej do przejazdu kolejowego), Bażanciej, Toruńskiej oraz Spokojnej.
- Przygotowujemy się także do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie oświetlenia na ulicy Poznańskiej oraz odcinka Podgórnej i Grudziądzkiej. Niebawem ogłosimy przetarg na realizację wymiany oświetlenia na ulicach Chemicznej (od Dachtery do Wojska Polskiego) oraz Wojska Polskiego (od Chemicznej do Dziatkiewicza). Natomiast przetargi między innymi na ulice Inowrocławską, Królowej Jadwigi, Św. Trójcy, Łódzką, Toruńską (pomiędzy wjazdami do Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka) oraz schody na Wyżyny ogłosimy na przełomie maja i czerwca. Pierwsze inwestycje z puli środków KPO ruszą na początku 2026 roku - wylicza Katarzyna Muszyńska.
Przeprowadzanie długoletniej inwestycji nie zostało podzielone na etapy. Realizacja zadań będzie zlecana sukcesywnie po otrzymaniu dokumentacji projektowej. Prace prowadzone będą równocześnie w sześciu wspomnianych obszarach miasta. Modernizacja ulicznego oświetlenia ma uniezależnić Bydgoszcz od Enei Oświetlenia, do której należy 2/3 punktów świetlnych w mieście. Zapytaliśmy drogowców, jak ten proces ma przebiegać.
- Miasto dąży do wykonania całej sieci oświetlenia ulicznego jako sieci wewnętrznej. Tym samym zakładamy, że dotychczasowe oświetlenie innych operatorów będzie sukcesywnie demontowane z pasów dróg publicznych i innych terenów zarządzanych przez prezydenta miasta. Zadanie będzie polegało na całkowitej likwidacji sieci obcych, w tym spółki Enea Oświetlenie i wybudowaniu nowych urządzeń wraz z niezbędnym okablowaniem. Zmiany realizowane ze środków KPO dotyczą około 12 tys. punktów świetlnych, a ze środków Polskiego Ładu ok. 3,5 tys. Wymiany lamp w ramach Polskiego Ładu (3,5 tys. lamp), rozpoczną się już w tym roku, ponieważ nie wymagają dokumentacji technicznej i będą wykonane na majątku miasta - informuje rzecznik ZDMiKP.
Dodaje, że inwestycja realizowana ze środków KPO wymaga budowy 387 km nowych linii zasilających i wymiany 547 starych szaf oświetleniowych na nowe z inteligentnym systemem sterowania, który umożliwia m.in. redukcję mocy opraw w godzinach nocnych, co przyniesie dodatkowe oszczędności.
- Po 2029 roku Bydgoszcz będzie posiadała własne, nowoczesne, energooszczędne oświetlenie uliczne z pełną możliwością nadzoru, kontroli i regulacji jego natężenia. Aluminiowe słupy zamiast betonowych poprawiają też estetykę miejskiej przestrzeni. Nowoczesne oprawy pozwalają ograniczyć zużycie energii o około 60 procent, a także koszty serwisowania urządzeń o około 75 procent - kończy Katarzyna Muszyńska.
