Miasto złożyło wniosek na „Wykonanie kompleksowej ocen stanu środowiska na wielkoobszarowych terenach zdegradowanych: WTZ Zachem – Zielona i WTZ Zachem – SOE, położonych na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy wraz z projektami planów poprawy stanu środowiska”.
To część projektu pod nazwą „Inwestycje w neutralizację ryzyka i rekultywację wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i Morza Bałtyckiego”. Bydgoszcz to jedno z pięciu miast w Polsce wymienionych w specustawie, które mają na głowie problemem wielkoobszarowych terenów zdegradowanych. Dla pięciu miast przeznaczono 250 milionów złotych. To pieniądze na przygotowanie dokumentacji. Ma się ona stać podstawą do działań remediacyjnych na zdegradowanych terenach.
Bydgoszcz złożyła wniosek na 60 mln zł. To kwota netto.
Badanie wszystkiego, co się da
– Z pozyskanych pieniędzy będzie można sfinansować m.in. badanie stanu gruntu, wód gruntowych, powietrza i zgromadzonych odpadów. Przeprowadzona zostanie też analiza wyników badań oraz opracowana technologia remediacji i rekultywacji tego terenu. Opracowany zostanie również plan poprawy stanu środowiska – informują Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, które przygotowały i będą prowadzić projekt.
Jak już informowaliśmy, 25 września bydgoscy radni przegłosowali uchwałę, która powierza zadania przygotowania wniosku i jego późniejszej realizacji właśnie MWiK-owi.
MWiK najlepszy
– Za najkorzystniejszy sposób realizacji zadania własnego w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie, uznaje się powierzenie go do wykonania spółce komunalnej – MWiK, będącej przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym działającym na terenie gminy. Jest to motywowane posiadaną przez MWiK wiedzą odnośnie do wielkoobszarowego terenu zdegradowanego (Zakłady Chemiczne „Zachem” w Bydgoszczy) i jego stanu, doświadczeniem i wiedzą MWiK w zakresie podejmowania działań odnoszących się do ochrony środowiska, w tym w zakresie prowadzenia badań służących ocenie stanu środowiska i planowaniu działań zmierzających do poprawy jego stanu, jak również doświadczeniem w zakresie realizacji projektów korzystających z dofinansowania zewnętrznego, w tym środków dysponowanych przez NFOŚiGW – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały bydgoskiej Rady Miasta.
Dofinansowanie można otrzymać na dwa obszary:
- WTZ Zachem Zielona, o powierzchni 173 ha, w skład którego wchodzą składowiska: Izolowane Składowisko Osadów (ISO), składowisko odpadów niebezpiecznych w dawnym wyrobisku piasku oraz Ogólnozakładowe Składowisko Odpadów innych niż niebezpieczne (OSO) wraz z sąsiadującymi obszarami.
- WTZ Zachem – SOE, o powierzchni 114 ha, w skład którego wchodzą składowiska: Staw Sedymentacyjny Epichlorohydryny (SOE) i składowisko popiołów wraz z sąsiadującymi obszarami, na których występuje istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i stanu środowiska spowodowane emisją z tych składowisk.
Nie wiadomo, ile będzie kosztować cała remediacja dawnego Zachemu. Koszty idą jednak w miliardy złotych.
