"Gminy mają obowiązek składania raportów o osiągniętych poziomach recyklingu do końca marca i mogą - oczywiście to nie jest wymóg - ale mogą skorzystać z (...) nowej ekspertyzy" - powiedziała Anita Sowińska, podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Jak wyjaśnił dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w MKiŚ Marek Goleń, każda tona odpadów ponad limit obciążona jest opłatą równą kosztom składowania tychże odpadów. Dodał, że w 2025 r. gminy muszą poddać recyklingowi 55 proc. ogólnej masy odpadów komunalnych, w 2024 r. było to 45 proc., a w 2023 r. - 35 proc. Inspektor może odroczyć karę na 5 lat i - jeżeli gmina osiągnie wymagany wynik - kara zostanie umorzona.
Gminy nie dają rady
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w 2023 r. wymaganego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych nie osiągnęło 696 gmin, w 2022 r. było to 511 gmin, a w 2021 r. - 440.
Resort dodał, że w 2021 r. wymagany przepisami poziom recyklingu wynosił 20 proc., a w 2022 r. było to 25 proc. Zgodnie z danymi GUS 1 stycznia 2024 r. w Polsce było 2477 gmin.
Jak wynika z badania Instytutu Ochrony Środowiska, średnio jeden mieszkaniec gmin objętych badaniem, wytworzył w ciągu roku 376 kg odpadów komunalnych. Z opracowania wynika, że najmniej śmiecą mieszkańcy Podkarpacia, który wytwarzają ćwierć tony odpadów rocznie. Po drugiej stronie skali są mieszkańcy Opolszczyzny, którzy wytwarzają 480 kg odpadów. Jak podkreślono, wynik dla województwa opolskiego jest o ponad 100 kg większy niż średnia dla wszystkich województw.
Bydgoszcz na tym tle nie wypada źle, mieści się w normie.
- Poziom recyklingu za 2024 rok wyniósł 45,43 procenta - informuje nas Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
Kolejny PSZOK w Bydgoszczy
W Bydgoszczy nie ustają w pomysłach, aby podnieść poziom recyklingu. Powstanie np. kolejny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych - tym razem w Zimnych Wodach. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie przyszłego roku.
W punkcie gromadzone będą odpady komunalne selektywnie zbierane, z wyłączeniem zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów zawierających azbest. Głównym elementem PSZOK będą place utwardzone z wiatą magazynową. Na terenie punktu przewidziano też ustawienie kontenera socjalno-biurowego z magazynem technicznym.
Do zbierania różnych frakcji odpadów przewiduje się wykorzystanie kontenerów o pojemności 7-36 m3 oraz mniejszych. Poza selektywnie zbieranymi odpadami komunalnymi, do PSZOK mieszkańcy będą mogli dostarczyć odpady i przedmioty nadające się do ponownego użycia.
Przedmioty niewymagające napraw będą zbierane w wydzielonym magazynie i odbierane przez zainteresowanych mieszkańców. Te wymagające drobnych napraw lub czyszczenia poddawane będą tym procesom w punkcie przygotowania do ponownego użycia w celu przywrócenia im wartości użytkowych. Dotyczyć będzie to przede wszystkim odpadów wielkogabarytowych (meble, sprzęt sportowy, rowery), książek, sprzętów domowych oraz odzieży. W PSZOK-u planowane jest pokazowe stanowisko, do samodzielnej naprawy takich sprzętów przez młodzież i dzieci szkole w ramach np. zajęć edukacyjnych.
Do tej pory, dzięki unijnemu wsparciu, miasto wybudowało 3 miejskie PSZOKI: przy ul. Inwalidów 15, Ołowianej 43 i Jasinieckiej 7A. Punkty czynne są od poniedziałku do soboty w godzinach 8-20.
