https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz będzie budowała biogazownię. Rozwiąże problem zagospodarowania bioodpadów

Marcin Kozłowski
Opracowanie:
Bydgoska biogazownia powstanie przy ul. Prądocińskiej. Budowa będzie kosztowała ponad 126 milionów złotych.
Bydgoska biogazownia powstanie przy ul. Prądocińskiej. Budowa będzie kosztowała ponad 126 milionów złotych. Andrzej Zgiet/archiwum Polska Press
Miasto podpisało umowę na zaprojektowanie i budowę biogazowni, która zamieni roślinne odpady w ekologiczny gaz i nawóz. Inwestycja będzie kosztowała ponad 126 milionów złotych.

- Miasto dąży do zapewnienia samowystarczalności w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych dla wszystkich gmin Metropolii Bydgoszcz. Budowa biogazowni, która przetworzy bioodpady w ekologiczną energię, stanowi kolejny krok w realizacji tego celu. Instalacja znacznie przyczyni się do zwiększenia ilości odpadów biodegradowalnych poddanych recyklingowi, co oznacza mniej składowanych odpadów. To z kolei będzie miało pozytywny wpływ na środowisko i komfort życia mieszkańców miasta. Na realizację zadania ProNatura pozyskała aż 60 mln zł dofinansowania - powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Ratusz informuje, że biogazownia powstanie przy ul. Prądocińskiej, przy drodze krajowej nr 10, z dala od zabudowy mieszkaniowej. Inwestycję realizuje wspomniana spółka ProNatura. Wykonawcą prac będzie z kolei konsorcjum firm Instal Warszawa i Entsorga Italia, które zostało wyłonione w drodze przetargu. Wartość prac projektowych i budowlanych wyceniono na ponad 126 mln zł netto. Konsorcjum zaoferowało ponadto najlepsze warunki dotyczące gwarancji na budynki, maszyny i urządzenia. 60 milionów złotych na przeprowadzenie zadania dołożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z bioodpadów powstanie biometan, który posłuży do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, co m.in. przełoży się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W wyniku procesu zostanie wyprodukowany również środek wspomagający uprawę roślin - kompost o właściwościach nawozowych spełniający wymagania Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Brak inwestycji wiązałby się z brakiem możliwości właściwego zagospodarowania stale wzrastającej ilości bioodpadów zbieranych selektywnie na terenie Bydgoszczy i gmin ościennych, przeciążeniem instalacji kompostujących, niekontrolowanym pozbywaniem się odbieranych odpadów komunalnych, a w konsekwencji pogorszeniem jakości środowiska.

Wydajność instalacji beztlenowego przetwarzania odpadów planowana jest na 45 000 Mg/rok. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie 2027 roku.

Bydgoski ratusz przypomina, że w ubiegłym roku przy ul. Prądocińskiej otwarta została jedna z najnowocześniejszych sortowni w Polsce. To druga, po Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów, największa inwestycja ProNatury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski