„Ulice dla Dzieci” to ogólnoeuropejska inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi decydentów, rodziców, nauczycieli na to, że droga do szkoły powinna być bezpieczna, wolna od spalin i zachęcająca młodych ludzi do samodzielnego przemieszczania się. W Polsce jest ona organizowana przez fundację „Rodzic w Mieście” oraz CleanCities.
W grodzie nad Brdą akcję koordynuje Bydgoski Ruch Miejski. Jesienna edycja #StreetsForKids w Polsce, Hiszpanii i we Włoszech już trwa (23-27 października).
- Dzieci często podwożone są do szkoły samochodami. W godzinach porannych pod tym placówkami gromadzi się wiele aut, co powoduje duży tłok. Samochody emitują wiele spalin, które szkodzą naszym pociechom – mówił Patryk Konsorski, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Bydgoski Ruch Miejski. - W poniedziałek zorganizowaliśmy akcję informacyjno-edukacyjną pod Szkołą Podstawową 64 przy ulicy Sardynkowej 7 na Osowej Górze. Miała ona na celu na celu poinformowanie rodziców o planowanej przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zmianie organizacji ruchu na ulicach prowadzących do placówki, na ruch jednokierunkowy. Ma to poprawić bezpieczeństwo dzieci.
- Dziś spotkaliśmy się przy SP 2 przy Hetmańskiej. Tutaj dzieci narażone są na niebezpieczeństwo, bo została wprowadzona Strefa Płatnego Parkowania. Mieszkańcy nie byli w ogóle informowani o zmianach i byli nimi zaskoczeni. Gdyby z odpowiednim wyprzedzeniem wiedzieli o zmianach to łatwiej byłoby się do nich przystosować i nie łamać przepisów i nie powodować kolizji i niebezpieczeństwa dla dzieci. Dla przykładu w Warszawie rozdano kilkanaście tysięcy ulotek w jednej dzielnicy podczas zmian w SPP – dodał Kosnorski.
- Młodzi ludzie oddychają szybciej i dlatego wchłaniają więcej zanieczyszczeń. Smog ma wpływ na drogi oddechowe, iloraz inteligencji dla dzieci, choroby nowotworowe – dodała Kamila Gawrońska-Dickson z BAS.
- Zwrócimy się do pana prezydenta Rafała Bruskiego oraz ZDMiKP z zapytaniem, w jaki sposób możemy zabiegać o bezpieczeństwo dzieci, wprowadzaniem tzw. szkolnych ulic, które ograniczają wjazd w godzinach 7.30-8-30. Oczywiście nie w każdym miejscu jest to możliwe, dotyczy to też przebudowy niektórych ulic – zakończył Patryk Konsorski.
BRM zachęca do udziału w konkursie oraz ankiecie badającej nawyki transportowe, cały czas będzie też udostępniać treści w Internecie związane z problemem bezpieczeństwa niepełnoletnich w drodze do szkoły. Więcej szczegółów na stronie internetowej https://ulicedladzieci.org.
