Budowa autostrady w okolicach Wrocławia dała początek sensacyjnym odkryciom zespołu badawczego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN z Krakowa i Wrocławia pod kierownictwem prof. Bogusława Gedigi. Na ponad 15 ha spektakularnym znaleziskiem okazało się cmentarzysko kultury łużyckiej z ok. 750-450 r. p.n.e.
Na niemal 800 ciałopalnych grobów nekropolii archeolodzy odkryli blisko 300 grobów o rozbudowanych konstrukcjach z bogatym wyposażeniem. Wśród przedmiotów na cmentarzysku w Domasławiu badacze znaleźli, m.in. ponad 300 (!) naczyń unikatowej ceramiki malowanej czy luksusowej ceramiki grafitowanej z metalicznym wybłyszczeniem. Badacze wskazują też na grzechotki, naczynia zoomorficzne czy ceramiczne rogi. Najcenniejszym znaleziskiem, będącym rewelacją na skalę europejską, jest... wózek kultowy, nawiązujący do wierzeń ze świata antycznego. Na wyposażeniu grobów było też m.in. 7 mieczy z żelaza i jeden z brązu, siekierki, noże, przybory toaletowe czy ozdoby jak szpile, bransolety, naszyjniki, zapinki, kolie z paciorków szklanych i bursztynowych. Znaleziono też fragmenty naczyń brązowych importowanych z Italii.
Te i wiele innych eksponatów z planszami i fotografiami od czwartku (30 XI) do 28 lutego 2018 r. na wystawie „Domasław - nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza” w Zbiorach Archeologicznych, ul. Mennica 2 na Wyspie Młyńskiej. Polecamy.