Urodził się dokładnie sto lat temu. Był pedagogiem i malarzem, ale jego pasją stał się teatr dla dzieci. Jego spuścizna do dziś inspiruje nie tylko aktorów lalkarzy.
<!** Image 3 align=none alt="Image 199401" sub="Twórcy spektaklu wędrują z nim po całym kraju. Na zdjęciu - pokaz dla młodych widzów w Czeladzi.
Fot. Marta Ankiersztajn/archiwum spektaklu">
Jan Dorman, założyciel i wieloletni dyrektor legendarnego Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, wykładowca wrocławskiej szkoły teatralnej, autor wielu publikacji poświęconych teatrowi dla dzieci i jego wychowaczym możliwościom, zainspirował też twórców spektaklu pt. „Teatralny plac zabaw Jana Dormana”. Wykorzystali w nim fragmenty jego scenariuszy „Kaczka i Hamlet”, „Konik” oraz „Która godzina”, by przygotować interaktywne, wciągające małych widzów do zabawy widowisko. Jego tematem przewodnim jest rywalizacja. Przedstawieniu towarzyszą instalacja plastyczna oraz warsztaty teatralne dla nauczycieli i animatorów kultury. Wydano też przy tej okazji scenariusze Jana Dormana.<!** reklama>
Spektakl, przygotowany pod egidą Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego we współpracy z fundacją „Sztuka. Idea”, premierę miał w październiku i odtąd podróżuje po kraju. Dziś zawita do Ostromecka, jutro do Bydgoszczy. „Teatralny plac zabaw...” wyreżyserowała Justyna Sobczyk (przed laty aktorka toruńskiego Teatru Wiczy), według scenariusza Justyny Lipko-Koniecznej, w scenografii Justyny Łagowskiej. Lalki zaprojektowała Katarzyna Proniewska-Mazurek, muzyką spektakl opatrzyła Anna Broda. A wracając do Justyn... Organizatorką podróży tego objazdowego przedstawienia jest Justyna Czarnota, która wraz z reżyserką prowadzi warsztaty dla nauczycieli.
- 9 listopada, Zespół Szkół w Ostromecku
- 10 listopada, Teatr Polski w Bydgoszczy, g. 11.00 i 13.00
- Spektakl dla dzieci w wieku 6-9 lat