Zobacz wideo: Torowisko na Kujawskiej z najdłuższym muralem w Bydgoszczy
Czy pamiętają Państwo widowiskową inscenizację słynnego polskiego melodramatu Heleny Mniszkówny „Trędowata”? Wyzwanie zmierzenia się z literacką legendą, ale i współczesnymi problemami w 2014 roku na bydgoskiej scenie dramatycznej jako reżyser podjął się obecny dyrektor Teatru Polskiego - Wojciech Faruga.
O ile spektakl „Trędowata. Melodramat” w kostiumie i scenografii przenosił nas w realia końca XIX wieku, to już sam język i sposób ukazania splotu międzyludzkich relacji, prowadzących nie do jednej, a wielu niespełnionych miłości, miał współczesny wymiar. Czy ten wymiar zostanie utrzymany także w słuchowisku „Trędowata. Melodramat”, reżyserowanym przez Tomasza Cyza? O tym przekonamy się już wkrótce, bo Teatr Polski sprezentuje nam premierę w święta - 25 XII na platformie vod.teatrpolski.pl.
Słuchowisko „Trędowata. Melodramat” zacznie bydgoski cykl „Teatr w odsłuchu”
Jak nam zdradzono, słuchowisko powstaje z udziałem całego zespołu aktorskiego TPB w siedzibie teatru.
- Na potrzeby nagrania Mała Scena Teatru Polskiego w Bydgoszczy zamieni się w studio nagrań - podpowiada nam Aleksandra Rzęska specjalista ds. promocji TPB. - Za oprawę muzyczną słuchowiska odpowiada Joanna Halszka Sokołowska, która tworzyła także muzykę do spektaklu. Nad reżyserią i realizacją dźwięku czuwać będzie Steve Nash.
Warto dodać, że premiera słuchowiska „Trędowata. Melodramat” otworzy cykl „Teatr w odsłuchu”.
- Celem tego cyklu jest odzyskanie spektakli, które zostały zdjęte z afisza TPB - chodzi o spektakle, które powstały w latach 2007-2020, a teraz znajdują się w naszym archiwum - wyjaśnia nam Aleksandra Rzęska, zapewniając, że lista sztuk czekających na „wysłuchanie” jest długa. - Mogę zdradzić, że w planach mamy nagranie i przypomnienie takich spektakli, jak m.in.: „Wiśniowy sad” czy „Opowieści zimowe”.
Sylwester 2020/2021 z Teatrem Polskim w Bydgoszczy
Większość tego roku to miesiące pandemii. Mimo to Teatr Polski nie zamierza rezygnować z tradycji, jaką już jest spędzenie sylwestrowego wieczoru z teatrem właśnie. Bezpośrednio na widowni zasiąść nie będziemy mogli, ale aktorzy zagrają dla nas na scenie, a transmisja na żywo będzie dostępna o godz. 20 na platformie VOD. Zobaczymy sztukę „Maria Antonina. Ślad Królowej” w reż. Wojciecha Farugi, która miała swą premierę w TPB dwa lata temu. Bilet (20 zł) na www.vod.teatrpolski.pl.
- Z oczywistych względów, musieliśmy jednak przenieść wydarzenie do sieci. Tradycji stanie się jednak za dość i dyrekcja oraz zespół TPB złożą życzenia Widzom. Jednym z nich na pewno będzie to, abyśmy jak najszybciej mogli spotkać się w Teatrze na żywo - dodaje Aleksandra Rzęska.
„Nie mają chleba? Niech jedzą ciastka” – tak Maria Antonina rzekomo skomentuje demonstrację, jaka toczyła się pod oknami jej pałacu. Bezduszna, obojętna, zimna królowa. W dodatku rozrzutna i nie znająca litości. Rozwiązła, ze skłonnościami lesbijskimi. Molestująca swojego syna. Każdy mógł oskarżyć ją, o co chciał, bez żadnego dowodu. Oczywiście tylko do momentu, gdy jej głowa nie potoczyła się po murawie, zatrzymując się przy bucie kata.
W spektaklu na scenie TPB wystąpią: Dorota Furmaniuk, Emilia Piech, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Adam Graczyk, Marian Jaskulski, Damian Kwiatkowski, Jerzy Pożarowski, Jakub Ulewicz.
Polecamy także
- Hity, kolędy i prawykonania w prezencie od artystów. Świąteczne koncerty online
- - To Brda dała początek Bydgoszczy - przypomina Park Kultury w Młynach Rothera
- Koncert sylwestrowy 2020/2021 bydgoska Opera Nova z rozmachem przenosi do internetu!
- Bydgoszczanin Maciej Cuske nominowany do Paszportu Polityki 2020
