Zobacz wideo: 85. urodziny Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej
Love & Peace 4 All, czyli Miłość i Pokój dla Wszystkich to życiowe motto Jarosława Pijarowskiego. Takie też wartości są fundamentem nowego kraju, który został uroczyście ogłoszony 18 grudnia 2021 r. podczas jubileuszu Jarosława Pijarowskiego. Great Ptak (legendarna istota, będąca istotą współistniejącą z komórkami i związkami organicznymi PijarowskiKraj - jak wyjaśnił autor) widnieje na oficjalnej fladze PijarowskiKraj, był też na urodzinowym torcie, wykonanym przez mistrzynię świata w dekorowaniu tortów Jowitę Woszczyńską.
Z okazji jubileuszu artysty zostało zaprezentowane popiersie, wykonane w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi oraz portret obchodzącego jubileusz twórcy (misternie wyplecione i naciągnięte nici na deskę o średnicy 75 cm), wykonany przez młodego wirtuoza sztuk nowych STRING ARTU - Jacka Karasia.
Ponadto, pokazane zostały prace Jarosława Pijarowskiego, wykonane w nowych technologiach i dotychczas prezentowane we Frankfurcie i Nowym Jorku - mowa o portretach artystów, z którymi jubilat współpracował: Krzysztofa Pendereckiego oraz Magdaleny Abakanowicz.
Podczas akcji performatywnych, wykonanych przez autora, przekazano również odlew serca wieszcza narodowego PijarowskiKraj celem wmurowania w centrum kultury. Po raz pierwszy zaprezentowano również flagę PijarowskiKraj oraz specjalnie skomponowany hymn dla tej mikronacji.
W związku z nagłą śmiercią ojca gitarzysty Krzysztofa Toczko i perkusisty Mikołaja Toczko na scenie pojawił się tylko wirtuoz gitary Paweł Tomaszewski. Komentarzem benefis oprawił dziennikarz muzyczny Zdzisław Pająk. O ważnych osobach i wydarzeniach ze swego życia opowiadał sam Jarosław Pijarowski.
Nasza rozmowa z artystą
Wśród gości jubileuszowego wieczoru w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury 18 grudnia 2021 r. zjawili się ludzie bydgoskiej (i nie tylko) kultury, jak i nauki, m.in.: historyk i politolog prof. Adam Sudoł - dyrektor Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; artysta Grzegorz „Pleha” Pleszyński, artysta plastyk i kierownik Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK Katarzyna Wolska czy Jan Kaja i Jacek Soliński - twórcy Galerii Autorskiej w Bydgoszczy, wybitny teolog dr Leszek Jańczuk, artyści plastycy - Ignacy Bulla i Anna Osińska, muzyk prof. Wojciech Dyngosz wraz z żoną, wybitną śpiewaczką operową, Moniką Dyngosz.
