Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz bydgoskiego artysty. Jarosław Pijarowski ogłasza nowy kraj, w którym wartościami są: Miłość i Pokój dla Wszystkich

Justyna Tota
Justyna Tota
Jarosław Pijarowski 18 grudnia świętuje swój jubileusz. Powyżej portret artysty, wykonany przez malarza Ignacego Bullę
Jarosław Pijarowski 18 grudnia świętuje swój jubileusz. Powyżej portret artysty, wykonany przez malarza Ignacego Bullę Wikipedia
Rodowity bydgoszczanin, obywatel świata z wyboru. Jarosław Pijarowski - artysta awangardowy, muzyk, poeta, fotograf, performer w sobotę, 18 grudnia, obchodzi swe 50. urodziny, podczas których premierę będzie mieć PijarowskiKraj! Co to będzie za miejsce, o tym w rozmowie z nami mówi sam artysta, który zdradził nam też plany na rok 2022.

Zobacz wideo: 85. urodziny Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej

Gdy człowiek obchodzi okrągły jubileusz, to nachodzą go różne refleksje. Co by Pan powiedział o swoim artystycznym życiu - jakie ono było i jakie jest?
Jarosław Pijarowski: Życie… nie jest tematem prostym, życie artystyczne tym bardziej. Wiele wyrzeczeń, wiele chwil, których nikt nie chciałby z Tobą dzielić, gdy odczuwasz nastawienie innych ludzi , brak zrozumienia, gdy prawie Cię nie ma… Większość widzi tylko to, co jest na powierzchni: uśmiechy, nagrody, podróże, przygody… Nikt tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z poczucia rzeczywistości, szarej pustki, ale czasami i… wszechogarniającej radości z każdej zrealizowanej idei i chwili spędzonej z najbliższymi.

Tutaj zaapelowałbym do szanownych Czytelników: cieszmy się każdą chwilą spędzoną z rodziną, przyjaciółmi. Kochajmy ich tak, jak gdyby każda chwila z nimi była tą najpiękniejszą, tą jedyną. Nikt Wam nie odbierze Waszych wspomnień i Waszej miłości… Uśmiechajcie się często do siebie nawzajem i szanujcie się…

W moim przekonaniu, największą satysfakcję chyba odczuwam z chwil, kiedy dowiaduję się, iż jestem częścią inspiracji, którą inni twórcy odnaleźli i czują, dotykając mojej działalności i twórczości, oraz ze współpracy z młodzieżą aktywnie uczestniczącą w moich akcjach, płytach, przedstawieniach czy też formach performatywnych.

Zechce Pan zdradzić, co szykuje na swój jubileusz?
Jarosław Pijarowski: Mój mały skromny jubileusz jest formą podziękowania dla znajomych, współpracowników, przyjaciół, których miałem zaszczyt poznać. Spotkanie, jak zawsze, będzie miało kilka niespodzianek o artystycznym posmaku - koncert przyjaciół: Krzysztofa Toczko - genialnego gitarzysty oraz Mikołaja Toczko - jednego z najbardziej progresywnych perkusistów młodego pokolenia, specjalny tort przygotowany przez naszą najbardziej utytułowaną artystkę tematów cukierniczych mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską oraz, a i przede wszystkim, proklamację nowego kraju, który zafunkcjonuje na najnowszej mapie artystyczno-gospodarczej świata, ale o tym jeszcze mówimy tylko szeptem…

PijarowskiKraj - tak Pan w mediach społecznościowy zapowiada wydarzenie. Zapytam więc, jakie wartości są fundamentem tego kraju i kto będzie mógł być jego obywatelem?
Jarosław Pijarowski: Podstawowe święto PijarowskiKraj to: Dzień czynienia dobra, typ: święto ruchome - może być obchodzone dnia każdego, według obowiązującego czasu, czyli w naszym kraju według kalendarza gregoriańskiego.

Podstawową wartością jest hasło, funkcjonujące w tym kraju i moje motto: Love & Peace 4 All, czyli Miłość i Pokój dla Wszystkich, z wzajemnym szacunkiem wobec wszystkich i wszystkiego.

Pozostałe informacje, artefakty i detale (hymn, flaga, etc.) przekażemy po uroczystej proklamacji, czyli po premierze…

Znając Pana aktywność, na pewno planuje Pan już kolejne projekty. Być może coś wyjątkowego w Bydgoszczy?

Jarosław Pijarowski: W 2022 roku przygotowuję kilka sytuacji artystycznych, między innymi, płytę charytatywną, nagraną wraz z całą plejadą polskich artystów oraz księżniczką z Maroka, a przede wszystkim dwie wystawy: kontynuację AutografExpo z 2010 roku, którą będziemy realizować we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, i najważniejsze działanie artystyczne z wieloma twórcami z czołówki światowego Urban Art-u, czyli sztuki miejskiej - inaczej sztuki ulicy.

Sztuki, która zaczynała funkcjonować w formie zakazanych działań artystycznych, a stała się, z jednej strony - najbardziej wyszukaną, z drugiej - najciekawszym przykładem inwestycyjnym ostatnich lat. Przyjedzie wielu moich przyjaciół (o ile sytuacji zdrowotna oczywiście pozwoli) z całego świata i zaprezentujemy kilkadziesiąt prac może w dwóch różnych miejscach... (rozmowy nadal się toczą... po cichu powiem). Wykonane zostaną również prace w przestrzeni publicznej, tym razem bez artystycznych pseudonimów, ale... Proszę zapamiętajcie Państwo: WORLD URBAN ART 2022 - POLAND.

Czego Panu życzyć na dalsze lata zwłaszcza tego twórczego działania?
Jarosław Pijarowski: Tego, co wszystkim naszym rodakom: zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia…

Biografia bydgoskiego artysty

Jarosław Pijarowski, urodzony 18 grudnia 1971 w Bydgoszczy - twórca awangardowy, kurator sztuki, człowiek orkiestra - zajmujący się muzyką współczesną, poezją, fotografią, sztukami plastycznymi, jak i tworzeniem widowisk teatralno-muzycznych (założyciel Teatru Tworzenia).

Biografia artystycznego życia Pijarowskiego jest barwna i długa. W Bydgoszczy artystycznie działać zaczął w 1989 roku.

  • Współpracował, m.in. z: A. Przybielskim, Michaelem Ogorodovem, J. Skrzekiem (SBB), S. Ciesielskim (Republika)[4], Timem Sanfordem, M. Abakanowicz, F. Starowieyskim, L. Goldyszewiczem, E. Srzednicką, B. Raatzem (Question Mark), Ł. Wodyńskim[5], X. Bayle, J. Kamińskim, J. Skoliasem, M. Maciejewskim (Variété), A. Nowakiem oraz M. Piekarczykiem z TSA, Samborem i Pawłem Dudzińskimi, W. „Gudonisem” Komendarkiem, S. Łobaczewskim, M. Mygą, J. Marszałkiem, W. Knade.
  • Współpraca z aktorami: M. Benoit, A. Ferency, D. Olbrychskim i D. Jakobim.
  • Na przełomie lat 2011 i 2012 założył wraz z B. Raatzem duet Pro Vox, w 2013 założył grupę studyjną G21 (z M. Mygą i S. Ciesielskim) oraz zespół Nightcrawler.
  • 10 listopada 2004 roku Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy nadało J. Pijarowskiemu godność Honorowego Kustosza Muzeum[10]
  • 15 listopada 2004 otrzymał nominację na ambasadora regionu Kujawsko Pomorskiego na teren Wielkiej Brytanii, nadaną przez Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski.
  • 10 czerwca 2008 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Bydgoszczy - K. Dombrowicza - za I Międzynarodową Wystawę AutografExpo.
  • W roku 2012 „Exlibris Jarosław Pijarowski” zaprojektowany i wykonany przez prof. Piotra Gojowego z UMK w Toruniu był eksponowany między innymi na: XXIV Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego.
  • W czerwcu 2014 roku zainicjował cykl działań zatytułowanych „Art in Prison”, skierowanych do osadzonych w Zakładach Karnych.
  • W maju 2017 roku został laureatem nagrody artystycznej imienia Klemensa Janickiego-IANICIUS, za zasługi dla kultury polskiej[18], a w sierpniu 2017 (razem z J. Skrzekiem) laureatem nagrody ekspresjonistycznej FENIKS im. Tadeusza Micińskiego za ekspresję, głębię filozoficzną i nowatorstwo formalne w bogatej twórczości artystycznej.
  • W czerwcu 2019 roku porcelanowa książka tzw. „7 Pijarowskiego” została przekazana przez prywatnych donatorów z USA do Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Publikacja zawiera wykonane przez twórcę porcelanowe miniatury portretów siedmiorga polskich artystów, którzy odnieśli sukces nie tylko w Polsce, ale również na świecie, jak np. Adam Makowicz, Janusz Głowacki, Krzysztof Penderecki, Rafał Blechacz.
  • W październiku 2019 roku Pijarowski po raz pierwszy oficjalnie eksponował publicznie swoje prace wykonane w technikach multiwymiarowych na Festiwalu Nowej Sztuki (Festival Neuer Kunst), odbywającym się w Słubicach oraz Frankfurcie.
  • 30 listopada 2019 roku w stolicy Filipin – Manili z rąk Paramount Sułtana Filipin – Sultanali Ampaso Umpa otrzymał honorowy tytuł: State President/Prince Royalty World Peace Advocate.
  • 28 czerwca 2020 roku podczas III Targów Książki Niezależnej i Artystycznej we Wrocławiu miała swoją premierę kolejna artystyczna forma książkowa autora pt. „Pandemonicon”.
  • 18 października 2020 roku w Nowym Jorku, z rąk Stanleya Barkana (Cross-Cultural Communications) oraz Sultana Catto (Uniwersytet Yale), otrzymał nagrodę „Cross-Cultural Communications 50th Anniversary Award 1971-2020”.
  • Działacz społeczny i wolnościowy - w 2020 roku został wybrany i nominowany członkiem pro-pokojowej i prospołecznej egzekutywy międzynarodowej organizacji IHRO z siedzibą w Indiach.

źródło: za Wikipedią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo