Zobacz wideo: 85. urodziny Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej
Gdy człowiek obchodzi okrągły jubileusz, to nachodzą go różne refleksje. Co by Pan powiedział o swoim artystycznym życiu - jakie ono było i jakie jest?
Jarosław Pijarowski: Życie… nie jest tematem prostym, życie artystyczne tym bardziej. Wiele wyrzeczeń, wiele chwil, których nikt nie chciałby z Tobą dzielić, gdy odczuwasz nastawienie innych ludzi , brak zrozumienia, gdy prawie Cię nie ma… Większość widzi tylko to, co jest na powierzchni: uśmiechy, nagrody, podróże, przygody… Nikt tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z poczucia rzeczywistości, szarej pustki, ale czasami i… wszechogarniającej radości z każdej zrealizowanej idei i chwili spędzonej z najbliższymi.
Tutaj zaapelowałbym do szanownych Czytelników: cieszmy się każdą chwilą spędzoną z rodziną, przyjaciółmi. Kochajmy ich tak, jak gdyby każda chwila z nimi była tą najpiękniejszą, tą jedyną. Nikt Wam nie odbierze Waszych wspomnień i Waszej miłości… Uśmiechajcie się często do siebie nawzajem i szanujcie się…
W moim przekonaniu, największą satysfakcję chyba odczuwam z chwil, kiedy dowiaduję się, iż jestem częścią inspiracji, którą inni twórcy odnaleźli i czują, dotykając mojej działalności i twórczości, oraz ze współpracy z młodzieżą aktywnie uczestniczącą w moich akcjach, płytach, przedstawieniach czy też formach performatywnych.
Zechce Pan zdradzić, co szykuje na swój jubileusz?
Jarosław Pijarowski: Mój mały skromny jubileusz jest formą podziękowania dla znajomych, współpracowników, przyjaciół, których miałem zaszczyt poznać. Spotkanie, jak zawsze, będzie miało kilka niespodzianek o artystycznym posmaku - koncert przyjaciół: Krzysztofa Toczko - genialnego gitarzysty oraz Mikołaja Toczko - jednego z najbardziej progresywnych perkusistów młodego pokolenia, specjalny tort przygotowany przez naszą najbardziej utytułowaną artystkę tematów cukierniczych mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską oraz, a i przede wszystkim, proklamację nowego kraju, który zafunkcjonuje na najnowszej mapie artystyczno-gospodarczej świata, ale o tym jeszcze mówimy tylko szeptem…

Kultura i rozrywka
PijarowskiKraj - tak Pan w mediach społecznościowy zapowiada wydarzenie. Zapytam więc, jakie wartości są fundamentem tego kraju i kto będzie mógł być jego obywatelem?
Jarosław Pijarowski: Podstawowe święto PijarowskiKraj to: Dzień czynienia dobra, typ: święto ruchome - może być obchodzone dnia każdego, według obowiązującego czasu, czyli w naszym kraju według kalendarza gregoriańskiego.
Podstawową wartością jest hasło, funkcjonujące w tym kraju i moje motto: Love & Peace 4 All, czyli Miłość i Pokój dla Wszystkich, z wzajemnym szacunkiem wobec wszystkich i wszystkiego.
Pozostałe informacje, artefakty i detale (hymn, flaga, etc.) przekażemy po uroczystej proklamacji, czyli po premierze…
Znając Pana aktywność, na pewno planuje Pan już kolejne projekty. Być może coś wyjątkowego w Bydgoszczy?
Jarosław Pijarowski: W 2022 roku przygotowuję kilka sytuacji artystycznych, między innymi, płytę charytatywną, nagraną wraz z całą plejadą polskich artystów oraz księżniczką z Maroka, a przede wszystkim dwie wystawy: kontynuację AutografExpo z 2010 roku, którą będziemy realizować we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, i najważniejsze działanie artystyczne z wieloma twórcami z czołówki światowego Urban Art-u, czyli sztuki miejskiej - inaczej sztuki ulicy.
Sztuki, która zaczynała funkcjonować w formie zakazanych działań artystycznych, a stała się, z jednej strony - najbardziej wyszukaną, z drugiej - najciekawszym przykładem inwestycyjnym ostatnich lat. Przyjedzie wielu moich przyjaciół (o ile sytuacji zdrowotna oczywiście pozwoli) z całego świata i zaprezentujemy kilkadziesiąt prac może w dwóch różnych miejscach... (rozmowy nadal się toczą... po cichu powiem). Wykonane zostaną również prace w przestrzeni publicznej, tym razem bez artystycznych pseudonimów, ale... Proszę zapamiętajcie Państwo: WORLD URBAN ART 2022 - POLAND.
Czego Panu życzyć na dalsze lata zwłaszcza tego twórczego działania?
Jarosław Pijarowski: Tego, co wszystkim naszym rodakom: zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia…
Biografia bydgoskiego artysty
Jarosław Pijarowski, urodzony 18 grudnia 1971 w Bydgoszczy - twórca awangardowy, kurator sztuki, człowiek orkiestra - zajmujący się muzyką współczesną, poezją, fotografią, sztukami plastycznymi, jak i tworzeniem widowisk teatralno-muzycznych (założyciel Teatru Tworzenia).
Biografia artystycznego życia Pijarowskiego jest barwna i długa. W Bydgoszczy artystycznie działać zaczął w 1989 roku.
- Współpracował, m.in. z: A. Przybielskim, Michaelem Ogorodovem, J. Skrzekiem (SBB), S. Ciesielskim (Republika)[4], Timem Sanfordem, M. Abakanowicz, F. Starowieyskim, L. Goldyszewiczem, E. Srzednicką, B. Raatzem (Question Mark), Ł. Wodyńskim[5], X. Bayle, J. Kamińskim, J. Skoliasem, M. Maciejewskim (Variété), A. Nowakiem oraz M. Piekarczykiem z TSA, Samborem i Pawłem Dudzińskimi, W. „Gudonisem” Komendarkiem, S. Łobaczewskim, M. Mygą, J. Marszałkiem, W. Knade.
- Współpraca z aktorami: M. Benoit, A. Ferency, D. Olbrychskim i D. Jakobim.
- Na przełomie lat 2011 i 2012 założył wraz z B. Raatzem duet Pro Vox, w 2013 założył grupę studyjną G21 (z M. Mygą i S. Ciesielskim) oraz zespół Nightcrawler.
- 10 listopada 2004 roku Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy nadało J. Pijarowskiemu godność Honorowego Kustosza Muzeum[10]
- 15 listopada 2004 otrzymał nominację na ambasadora regionu Kujawsko Pomorskiego na teren Wielkiej Brytanii, nadaną przez Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski.
- 10 czerwca 2008 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Bydgoszczy - K. Dombrowicza - za I Międzynarodową Wystawę AutografExpo.
- W roku 2012 „Exlibris Jarosław Pijarowski” zaprojektowany i wykonany przez prof. Piotra Gojowego z UMK w Toruniu był eksponowany między innymi na: XXIV Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego.
- W czerwcu 2014 roku zainicjował cykl działań zatytułowanych „Art in Prison”, skierowanych do osadzonych w Zakładach Karnych.
- W maju 2017 roku został laureatem nagrody artystycznej imienia Klemensa Janickiego-IANICIUS, za zasługi dla kultury polskiej[18], a w sierpniu 2017 (razem z J. Skrzekiem) laureatem nagrody ekspresjonistycznej FENIKS im. Tadeusza Micińskiego za ekspresję, głębię filozoficzną i nowatorstwo formalne w bogatej twórczości artystycznej.
- W czerwcu 2019 roku porcelanowa książka tzw. „7 Pijarowskiego” została przekazana przez prywatnych donatorów z USA do Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Publikacja zawiera wykonane przez twórcę porcelanowe miniatury portretów siedmiorga polskich artystów, którzy odnieśli sukces nie tylko w Polsce, ale również na świecie, jak np. Adam Makowicz, Janusz Głowacki, Krzysztof Penderecki, Rafał Blechacz.
- W październiku 2019 roku Pijarowski po raz pierwszy oficjalnie eksponował publicznie swoje prace wykonane w technikach multiwymiarowych na Festiwalu Nowej Sztuki (Festival Neuer Kunst), odbywającym się w Słubicach oraz Frankfurcie.
- 30 listopada 2019 roku w stolicy Filipin – Manili z rąk Paramount Sułtana Filipin – Sultanali Ampaso Umpa otrzymał honorowy tytuł: State President/Prince Royalty World Peace Advocate.
- 28 czerwca 2020 roku podczas III Targów Książki Niezależnej i Artystycznej we Wrocławiu miała swoją premierę kolejna artystyczna forma książkowa autora pt. „Pandemonicon”.
- 18 października 2020 roku w Nowym Jorku, z rąk Stanleya Barkana (Cross-Cultural Communications) oraz Sultana Catto (Uniwersytet Yale), otrzymał nagrodę „Cross-Cultural Communications 50th Anniversary Award 1971-2020”.
- Działacz społeczny i wolnościowy - w 2020 roku został wybrany i nominowany członkiem pro-pokojowej i prospołecznej egzekutywy międzynarodowej organizacji IHRO z siedzibą w Indiach.
źródło: za Wikipedią