MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz jest Polska i świętuje 100-lecie odzyskania wolności! [program obchodów 18-21 stycznia]

Justyna Tota
Na Wyspie Młyńskiej oraz Starym Rynku pojawią się ułani, między innymi z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich
Na Wyspie Młyńskiej oraz Starym Rynku pojawią się ułani, między innymi z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich Tomasz Czachorowski
Rodzinne zdjęcia bydgoszczan na wystawie w centrum miasta, historyczne rarytasy jak m.in. życie codzienne Bydgoszczy z okresu I wojny światowej wyświetlane na szklanych slajdach w Muzeum Okręgowym czy zabytki polskiej literatury z jedynym na świecie oryginałem rękopisu „Roty” Marii Konopnickiej w WiMBP, obóz wojskowy z ułanami i piechotą wielkopolską, inscenizacja historyczna, a po niej jubileuszowy tort dla mieszkańców, wykonany przez mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską – to tylko część atrakcji w ramach styczniowych obchodów 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski.

- Jednym z celów, jaki sobie postanowiliśmy za najważniejszy, to przybliżyć historię naszego miasta jak największej liczbie mieszkańców. Stąd już samo hasło obchodów wyjaśnia to, co stało się w styczniu 100 lat temu: „Bydgoszcz jest Polska” - mówił wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel podczas konferencji prasowej zwołanej, by przedstawić program styczniowych obchodów okrągłego jubileuszu stulecia bydgoskiej niepodległości.

Bardzo ważne, że w organizację obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy włączyło się nie tylko wiele instytucji, ale i mieszkańców. 19 stycznia na Starym Rynku 500 osób weźmie udział w historycznej rekonstrukcji. Pokażemy to, co działo się w Bydgoszczy w styczniowe dni 1920 roku.
Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz dziać się będzie wiele ciekawych wydarzeń przez cały rok 2020. Jednak kulminacja obchodów przypada na styczeń i historyczne daty - wspólne niepodległościowe świętowanie trwać będzie od soboty (18 stycznia) do wtorku (21 stycznia).

W sobotę - rodzinne fotografie na moście, rozciągnięcie flagi na wieży ciśnień

W sobotnie (18 stycznia) południe na Moście Staromiejskim otworzona zostanie wyjątkowa wystawa „Moja Rodzina, Moje Miasto na historycznej fotografii”, którą tak naprawdę stworzyli mieszkańcy, przekazując pamiątkowe zdjęcia rodzinne z akcentami bydgoskimi. - To niezwykły zbiór kilkudziesięciu zdjęć, na których zobaczymy jak bydgoszczanie spędzali wolny czas oraz gdzie pracowali. Wystawa będzie czynna przez miesiąc - informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

Ogromna flaga narodowa w sobotni wieczór (godz. 18) zostanie rozciągnięta na wieży ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego, czemu towarzyszyć będzie śpiewanie hymnu narodowego, a także piosenek wojskowych w gronie 60 harcerzy i harcerek oraz 11 skautów, będących w historycznym umundurowaniu skautowym, z kapeluszami, plecakami oraz oprzędzeniem z lat 1918-1920.

Śpiewające świętowanie i premiera bardzo bydgoskiej piosenki

Śpiewająco do wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania wolności zachęcać będzie bydgoski zespół Cynamony, który w sobotę w godz. 19-21 odwiedzi bydgoskie kluby. Natomiast w niedzielę (19 stycznia) o godz. 14.00 na Starym Rynku Cynamony premierowo wykonają wyjątkową, bo napisaną w gwarze bydgoskiej, piosenkę uliczną „Rzeka naszych wspomnień...”, do której tekst napisał Adam Gajewski, a muzykę stworzył Piotr Sowiński - lider bydgoskiej kapeli podwórkowej Cynamony.

Zmienimy knary na gitary
odbiglujemy ancug stary,
spikniemy z Polską do pary
I będzie alehand!

refren piosnki „Rzeka naszych wspomnień...”, napisanej w gwarze bydgoskiej przez Adama Gajewskiego, premiera wykonania 19.01.2020 godz. 14 Stary Rynek

A skoro mowa o śpiewie. Także podczas niedzielnych obchodów na Starym Rynku do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z czasów wyzwolenia Bydgoszczy będzie zachęcać Chór Akademicki UKW, któremu będą tego dnia towarzyszyć także chórzyści z całego kraju, którzy do Bydgoszczy przyjadą na odbywający się w tym czasie Festiwal Chórów Akademickich, organizowanych przez UKW już od 12 lat [koncert galowy festiwalu o 16.00 w Bazylice św. Wincentego a Paulo]

Premiera bydgoskiej powieści kryminalnej na barce Lemara

- 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz to święto, które inspiruje do napisania piosenki, stworzenia widowiska z odtworzeniem historycznych wydarzeń, a nawet do napisania książki. W poniedziałek (20 stycznia o godz. 18) na barce Lemara zapraszamy na premierę powieści Małgorzaty Grosman „Mord na zimnych wodach”. To powieść historyczno-kryminalna, dziejąca się w przedwojennej Bydgoszczy, w której głównym bohaterem jest policjant Andrzej Fąferka (który prowadzi śledztwo, odkrywają mroczną historię seryjnego mordercy - przyp red.) - zapowiada Adam Gajewski z bydgoskiego MCK.

Wojsko w historycznym umundurowaniu, polowa armata i obóz, a w kuchni krupnik bydgoski

- Tyle koni i wojska w Bydgoszczy nie widziano chyba od stycznia 1920 roku! - stwierdził podczas konferencji poświęconej rocznicowym obchodom Adam Gajewski, podpowiadając, że to w niedzielę (19 stycznia) dziać się będzie najwięcej atrakcji: od 12.00 na Wyspie Młyńskiej, od 14.00 na Starym Rynku od 14.00 i od 16.00 na barce Lemara potańcówka. – Cały dzień będzie można spędzić po bydgosku!

- Proszę się jednak nie zdziwić, że już od piątku (17 stycznia) zaczną się pojawiać się w mieście żołnierze w historycznym umundurowaniu - mówi Marek Zwiefka z Muzeum Wojsk Lądowych oraz koordynator grup rekonstrukcyjnych, jakie pojawią się w Bydgoszczy na styczniowych obchodach.

Mieszkańcy zobaczą, dobrze już im znanych rekonstruktorów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, którzy reprezentować będą ułanów w barwach (białe otoki na czapkach) bydgoskiego pułku z roku 1920, jaki stacjonował w naszym mieście. Będzie też grupa rekonstrukcji 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich (żółte otoki na czapkach). Obie grupy zaprezentują się nam ze sztandarami jednostek.

- Największą, bo blisko 60-osobową grupą będzie tzw. Ochotnicza Kompania Wielkopolska. To stowarzyszenie powołane przez osoby z całej Polski, zajmujące się odtwarzaniem wojsk wielkopolskich. Pojawią się w mundurach piechoty wielkopolskiej z pełnym wyposażeniem. Świetnie przeszkoleni zaprezentują nie tylko musztrę paradną, ale także pokażą na Wyspie Młyńskiej, jak wyglądał obóz wojsk wielkopolskich, które zanim wkroczyły do naszego miasta, zatrzymały się pod Bydgoszczą, by uporządkować swoje szyki - wyjaśnia Marek Zwiefka.

I na tym nie koniec atrakcji militarnych. Z Torunia sprowadzony zostanie egzemplarz lekkiego czołgu Renault FT 17 (tego typu czołgi odegrały też ważną rolę w bitwie warszawskiej 1920 r.). - Będzie także polowa armata pruska zaprzężona w sześć koni wraz z obsługą artylerzystów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej, a także kuchnia polowa z roku 1920, która była na wyposażeniu wojska wielkopolskiego - dodaje Marek Zwiefka. Uwaga, będzie wydawany krupnik bydgoski!

Nad bezpieczeństwem czuwać będą wolontariusze z Mundurowej Szkoły Technicznej przy Bydgoskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego, którzy przygotują trasy przemarszu koni, wojska i sprzętu militarnego. Stąd apel do mieszkańców, by słuchać poleceń umundurowanej młodzieży.

Powstańcy będą werbować ochotników w tramwaju na Długiej!

Inną atrakcją, nawiązującą do stacjonujących u nas pułków, będzie Historyczny Punkt Werbunkowy. Każdy chętny mieszkaniec będzie miał okazję „zgłosić się” do Wojska Polskiego, odwiedzając zabytkowy tramwaj na ul. Długiej. Tu załoga rekonstruktorów z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koła Bydgoszcz w mundurach powstańców wielkopolskich, wyposażona w zabytkową maszynę do pisania, pióro ze stalówką, kałamarz z atramentem, stary telefon wypisywać będzie imienne książeczki wojskowe zgłaszającym się ochotnikom. - W starej walizce będzie monitor ze zmieniającymi się zdjęciami ze 20 stycznia 1920 r. Tego dnia będzie możliwość założenia munduru i rogatywki, wykonania pamiątkowego zdjęcia - zapowiada TPPW 1918/1919 Koło Bydgoszcz, które jest też organizatorem wystawy „Bydgoskie Pułki o rodowodzie Powstania Wielkopolskiego” [wernisaż 10 stycznia o godz. 12.00 w Bibliotece UKW]

Zdjęcie wykonane w koszarach 62 pp w Bydgoszczy. Elewi szkoły podoficerskiej 62 pp i m.in. dowódca pułku płk. Kazimierz Heilman-Rawicz (I rząd, w środku),
Zdjęcie wykonane w koszarach 62 pp w Bydgoszczy. Elewi szkoły podoficerskiej 62 pp i m.in. dowódca pułku płk. Kazimierz Heilman-Rawicz (I rząd, w środku), po jego prawej mjr Jan Gawroński - powstaniec wielkopolski, dowódca Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej w 1939 r., kapral Leonard Hetzig (górny rząd, szósty od prawej) Archiwum rodzinne Grzegorz Hetzig

- Pułki 62 Piechoty Wielkopolskiej i 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich wkraczały do Bydgoszczy 20 stycznia 1920 r. 61 Pułk Piechoty Wielkopolskiej i 15 Wielkopolski Pułk Artylerii Lekkiej przybyły do garnizonu bydgoskiego trochę później - przypomina nam Grzegorz Hetzig, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koła Bydgoszcz, które jest organizatorem wystawy. Znajdą się na niej zdjęcia pochodzące od rodzin byłych żołnierzy, jak to z koszarów 62 pp w Bydgoszczy z 1935 r. powyżej. - To z moich pamiątek po ojcu - wyjaśnia pan Grzegorz, syn kaprala Leonarda Hetziga (górny rząd, szósty od prawej).

Na wyspie tort zrobiony przez mistrzynię i rarytasy historyczne na wystawach

W niedzielę atrakcją będzie także wybijanie monet, zabawy artystyczne, fotograficzne i pocztowe. O godz. 14 inscenizacja historyczna na Starym Rynku, w której weźmie udział pół tysiąca osób. Po niej na Wyspie Młyńskiej poczęstunek tortem przygotowany przez mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską!

Prawdziwe rarytasy historyczne prezentować będzie od poniedziałku (20 stycznia) godz. 17 Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, które zaprasza na otwarcie przygotowanej z rozmachem wystawy „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11).

Na wystawie „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” w Spichrzach nad Brdą od 20 stycznia będzie można zobaczyć blisko 400 zabytkowych eksponatów. Na zdjęciach
Na wystawie „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” w Spichrzach nad Brdą od 20 stycznia będzie można zobaczyć blisko 400 zabytkowych eksponatów. Na zdjęciach powyżej: symboliczny klucz do bram miasta Bydgoszcz z początku XX w.; rzeźbiony w drewnie i polichromowany herb Bydgoszczy z sali posiedzeń Rady Miasta w ratuszu proj. Teodor Gajewski Bydgoszcz, lata 20. XX w.; wkroczenie Wojska Polskiego na Stary Rynek, 20 stycznia 1920 r.; obserwatorzy defilady Wojska Polskiego na placu Wolności na powitanie gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego, 22 stycznia 1920 r. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

- Ekspozycja prezentuje życie bydgoszczan i wydarzenia, które przybliżyły Bydgoszcz do odzyskania niepodległości po 148 latach niewoli - mówiła podczas konferencji Anna Nadolska z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Kuratorka wystawy podkreśla, że to właśnie na tej ekspozycji bydgoskie muzeum po raz pierwszy zaprezentuje codzienne życie bydgoszczan w okresie I wojny światowej. - Po raz pierwszy wystawienniczo podejmujemy też temat emancypacji kobiet i prezentujemy Matki bydgoskiej niepodległości, o których zwykle nie mówi się wcale lub rzadko.

Życie bydgoszczan z czasów I wojny światowej zapisane na szkle

Wśród blisko 400 eksponatów, jak: różnorodne archiwalia, numizmaty czy obiekty falerystyczne, po raz pierwszy publicznie zaprezentowane zostaną szklane slajdy (diapozytywy szklane), które przedstawiają życie codzienne bydgoszczan w okresie I wojny światowej. – Będą one prezentowane w specjalnie podświetlonych gablotach, aby każdy mógł zobaczyć obraz uwieczniony na szkle. Poza tym przygotujemy zabytkowy projektor – zwiedzający będą mogli go użyć, wkładając kopię szklanego diapozytywu, żeby wyświetlić obraz - zapowiada Anna Nadolska z MOB, która zdradziła jeszcze jedną premierę na rocznicowej wystawie.

Zwój z modlitwą z bydgoskiej synagogi

- Pokażemy także oryginalny - nigdy dotąd nieprezentowany publicznie - dwumetrowy zwój z przełomu XIX i XX w., pochodzący z bydgoskiej synagogi, z modlitwą za cesarza Wilhelma II i jego rodzinę - opowiada kuratorka wystawy w MOB.

W centralnym miejscu wystawy będzie historyczny klucz na ceremonialnej poduszce - symbol przekazania Polakom władzy nad miastem w styczniu 1920 r. - To klucz, który został przekazany przez ostatniego niemieckiego burmistrza Hugo Wolfa na ręce Jana Maciaszka, późniejszego komisarycznego prezydenta Bydgoszczy - przypomina Anna Nadolska.

Konferencja poszerzy wiedzę o tym, co na wystawie

Wystawie „Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920” towarzyszyć będzie dwudniowa konferencja, podczas której będzie okazja zgłębić wiedzę nie tylko ściśle dotyczącą wydarzeń historycznych na temat tego, co przed wiekiem wydarzyło się w Bydgoszczy i jaka była nasz droga do wolności. W konferencji wezmą udział eksperci i pasjonaci. Każdy może wziąć w niej udział jako słuchacz - wstęp jest wolny. 20 stycznia konferencja odbywać się będzie w sali sesyjnej ratusza od godz. 9.30, a 21 stycznia w sali Biblioteki Głównej UKW. Warto dodać, że konferencję otworzy temat "sporu" o daty historyczne - wydarzenia z 19, 20 czy 22 stycznia a powrót Bydgoszczy do Macierzy. Prelekcję wygłosi prof. Zdzisław Biegański - autorytet w zakresie historii powstania wielkopolskiego w kontekście wyzwolenia Bydgoszczy. Po wykładzie będzie czas na dyskusję.

Unikatowe pamiątki z 1920 roku

Z kolei od 17.01. do 28.02. w Wypożyczalni Głównej WiMBP przy Starym Rynku będzie okazja zobaczyć wystawę „Setna rocznica powrotu do Macierzy”, a na niej zdjęcia, odezwy (np. prezydenta Maciaszka z 20.01. 1920 r.) czy afisze, jak ten promujący spektakl „Dziadów” Mickiewicza na przyjęcie Wojsk Polskich 22.01.1920 r. - Będą to jednak kopie, ponieważ oryginały znajdą się na wspomnianej wystawie w Muzeum Okręgowym - mówi dr Joanna Matyasik, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych WiMBP w Bydgoszczy.

Rękopisy największych polskich pisarzy i poetów

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna prezentować będzie również swe najcenniejsze zabytki piśmiennictwa, jakie zgromadziła przez 100 lat swej działalności.

Wydaje się, że wciąż mało osób wie, jak cenne zbiory znajdują się w naszej bydgoskiej książnicy. Mamy tak cenne rękopisy, jak jedyny na świecie zachowany egzemplarz rękopiśmienny „Roty” Marii Konopnickiej z 1910 roku (na wystawie będzie można zobaczyć oryginał tylko 17 i 19 stycznia). Mamy także sporo rękopiśmiennych utworów pisanych ręka takich mistrzów, jak: Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Juliusz Słowacki, Stefan Żeromski, Gabriela Zapolska… Będzie nawet możliwość zobaczenia pisma naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza.
Joanna Matyasik, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych WiMBP w Bydgoszczy

Oprócz rękopisów i pierwodruków (często z dedykacją od autora) będzie okazja zobaczyć dokumenty z życia społecznego, np. program wieczorku z 1890 roku, upamiętniającego Adama Mickiewicza czy... - Liść z pamiątkowym nadrukiem z pogrzebu Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pokażemy także przepiękne pocztówki z początku XX wieku, ręcznie malowane, ilustrujące m.in. trylogię Sienkiewicza - zdradza dr Joanna Matyasik.

Ekspozycja pt. „Sto lat u siebie. Zabytki piśmiennictwa polskiego w zbiorach bydgoskiej książnicy" czynna będzie od 17 do 31 stycznia 2020 r. w sali wystawowej przy ul. Jana Kazimierza w Bydgoszczy (wejście główne od strony Starego Rynku). Ekspozycja czynna będzie także w niedzielę (19 stycznia)w godz. 12-17 podczas miejskich obchodów.

Pełen harmonogram obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski:

18 stycznia (sobota):

 • Wstęp wolny na wszystkie stałe ekspozycje muzealne, w tym wystawę historyczną „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, godz. 10.00-16.00 Spichrze Nad Brdą, ul. Grodzka 7-11.
 • Otwarcie Wystawy „Moja Rodzina, Moje Miasto na historycznej fotografii”, godz. 12.00, Most Staromiejski
 • Symboliczne nadanie imienia Dębowi Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski, godz. 13.00, w Alei Ossolińskich
 • Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Otwarte muzeum dla zwiedzających, w godz. 12:00-16:00,
 • Rozwinięcie dużej flagi narodowej na wieży ciśnień, Odśpiewanie hymnu narodowego, Odśpiewanie kilku piosenek wojskowych tzw. śpiewanki w gronie 60 harcerzy i harcerek oraz Skauci – harcerze (Polacy) - 11 osób, wszyscy uczestnicy biorący udział w rekonstrukcji w pełnym umundurowaniu skautowym, z kapeluszami, plecakami (mundury historyczne) wraz z oprzędzeniem z lat 1918r.- 1920, grupa wyćwiczona w mustrze wojskowej (dodatkowo replika sztandaru drużyny skautowej z 1918 r.). Wieża ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego – godz.: 18.00
 • Bydgoska LOKALizacja 2020 – clubbing w stylu retro z piosenką na ustach Zespół „Cynamony” odwiedzą bydgoskie kluby w godzinach 19.00-21.00

19 stycznia (niedziela):

 • Odsłonięcie Makiety Starego Miasta - Restauracja na ul. Niedźwiedzia – „Apteka”, godz. 11.00-13.00
 • Wystawa w zabytkowym autobusie "100 lat komunikacji miejskiej w Bydgoszczy" na ulicy Długiej, godz. 12.00-16.00
 • Wydarzenia towarzyszące na Wyspie Młyńskiej, m.in.: wystawa umundurowania powstańczego, broni, wybijanie monety, szpital polowy oraz stanowiska artystyczne fotograficzne i pocztowe godz. 12.00 – 16.00
 • Inscenizacja historyczna, godz. 14:00 Stary Rynek
 • Odsłonięcie Makiety Starego Miasta - Restauracja na ul. Niedźwiedziej – „Apteka”, godz. 14.00-16.00 (przerwa o 15.00)
 • Zabawa taneczna w stylu lat 20, godz. 16.00, barka Lemara
 • Spotkanie z historią na wystawie „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami
 • międzywojennej Bydgoszczy”, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11, Bilet specjalny – 1 zł

W programie: godz. 10.00-18.00 - Pokaz unikatowego trojaka koronnego Zygmunta III Wazy, wybitego w mennicy bydgoskiej. Godz. 12.00-14.00 - Legenda o herbie Bydgoszczy. Warsztaty rodzinne podczas których dowiemy się co i dlaczego przedstawia herb naszego miasta. Zastanowimy się również nad znaczeniem kolorów naszej flagi. Zdobytą wiedzę wykorzystamy tworząc okolicznościowe kotyliony. Godz. 16.00„Trojak koronny Zygmunta III Wazy”. Prelekcja Jarosława Kozłowskiego, kierownika Działu Numizmatyki Muzeum dotycząca nowego nabytku.

 • Muzeum Wojsk Lądowych – bezpłatnie otwarte muzeum dla zwiedzających, w godz. 10:00 - 14:00
 • Historyczny Punkt Werbunkowy do WP, działania rekonstrukcyjne – ul. Długa – Zabytkowy Tramwaj

20 stycznia (poniedziałek):

 • Msza święta w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, godz. 12.00
 • Oficjalne obchody z ceremoniałem wojskowym, godz. 13.00, Stary Rynek
 • Otwarcie wystawy jubileuszowej „Ku wolności. Bydgoszcz 1914-1920”, 17:00-18:00 Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11
 • Konferencja Naukowa, Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920. Sala sesyjna Rady Miasta, ul. Jezuicka 1.

Zgłoszenia osób i/lub grup, chcących wziąć udział bierny w konferencji przyjmowane są na adres mailowy: [email protected]

 • Odsłonięcie 4 tablic, w godzinach od 10.00-12.00

1. Józef Piłsudski – Hotel „Pod Orłem”
2. Roman Dmowski – Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli
3. Gen. Józef Haller – Collegium Medicum
4. Wojciech Korfanty – Urząd Marszałkowski / delegatura w Bydgoszczy

 • Muzeum Wojsk Lądowych otwarte dla zwiedzających, w godz. 8:30-15:30
 • „Portrety Pamięciowe” - promocja powieści kryminalno – historycznej „Mord na Zimnych Wodach” autorstwa Małgorzaty Grosman, godz. 18.00 Muzeum Legend Szyperskich, barka Lemara

21 stycznia (wtorek)

 • Konferencja Naukowa, Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920
 • Aula, I piętro, Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ul. Karola Szymanowskiego 3. Zgłoszenia osób i/lub grup, chcących wziąć udział bierny w konferencji przyjmowane są na adres mailowy: [email protected]

Wystawy czasowe z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy:

Biblioteka Publiczna przygotowała dwie wystawy

 • „Sto lat u siebie. Zabytki piśmiennictwa polskiego w zbiorach bydgoskiej książnicy” czynna będzie od 17 do 31 stycznia 2020 r. w sali wystawowej przy ul. Jana Kazimierza w Bydgoszczy (wejście główne od strony Starego Rynku). Wystawione zostaną najcenniejsze zabytki piśmiennictwa jakie Biblioteka zgromadziła w swoich zbiorach przez 100 lat polskiego zarządu. Wystawa czynna w godzinach 9-15 w dni powszednie. Uroczyste otwarcie przewidziane jest 17 stycznia na godzinę 12. W głównym dniu obchodów, tj. 19 stycznia 2020 r. wystawę można zwiedzać w godz. 12-17.
 • Setna rocznica powrotu do Macierzy czynna będzie od 17 styczna do 29 lutego 2020 r. w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy. Wystawione zostaną materiały, które prezentują najważniejsze wydarzenia związane z przyłączeniem Bydgoszczy do państwa polskiego, tj. zdjęcia, odezwy, afisze (w tym Odezwa prezydenta Jana Maciaszka do mieszkańców Bydgoszczy z dn. 20 stycznia 1920 r. i Afisz promujący uroczyste przedstawienie „Dziadów” Adama Mickiewicza na przyjęcie Wojsk Polskich z 22 Stycznia 1920 r.). Wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej.

W Bibliotece UKW pamiątki rodzin byłych ułanów

Od 10 do 31 stycznia wystawa fotografii „Bydgoskie Pułki o rodowodzie powstania wielkopolskiego” w gmachu biblioteki UKW w Bydgoszczy. Wystawa ma przypominać tradycje pułków, które po wkroczeniu do Bydgoszczy w 1920 r. pozostały w mieście do września 1939 r. Wyjątkowość koncepcji polega na tym, że przedstawione zdjęcia pochodzą od rodzin byłych żołnierzy, są to też odznaki pułkowe, sztandary.

Bezpłatne zwiedzanie w Muzeum Wojsk Lądowych

Wystawę okolicznościową przygotowało także Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Wystawa zostanie otwarta w czwartek, 16 stycznia. Ponadto miłośnikom historii i militariów podpowiadamy, że z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w swe progi zaprasza także Muzeum Wojsk Lądowych na osiedlu Leśnym, które będzie można zwiedzać bezpłatnie: 18.01 (sobota) - 12.00-16.00, 19.01 (niedziela) - 10.00-14.00, a także 20.01. (poniedziałek) - 8.30-15.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski