Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Tu był i... będzie teatr". W Bydgoszczy powstaje film dokumentalny o Teatrze Kameralnym

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Najbliższe zdjęcia do filmu "Tu był i... będzie teatr" będą realizowane w dniach 27-30 maja.
Najbliższe zdjęcia do filmu "Tu był i... będzie teatr" będą realizowane w dniach 27-30 maja. Urząd Miasta Bydgoszczy
Teatr Kameralny w Bydgoszczy realizuje film dokumentalny „Tu był i… będzie teatr”. Do udziału w nim zaprasza mieszkańców. Dokument będzie swego rodzaju podróżą w czasie, która pokaże nam historię Teatru, a także jego znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Polski.

Odkrywamy Bydgoszcz, odcinek 1

od 16 lat

Celem projektu jest ukazanie historii budynku Teatru Kameralnego, jego tożsamości uchwyconej we wspomnieniach mieszkańców pamiętających to miejsce oraz faktów związanych z Teatrem na tle historii Bydgoszczy i Rzeczpospolitej Polskiej. Realizacja zadania przyjmie formę filmu dokumentalnego, który zostanie zrealizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni.

Wspólna podróż do przeszłości Teatru Kameralnego w Bydgoszczy

Jak zapowiada Anna Mochalska z Teatru Kameralnego, będzie to podróż w czasie, rekonstrukcja, wyobrażenie, jak kiedyś wyglądał Teatr. Do udziału w niej zachęca wszystkich mieszkańców Bydgoszczy i osoby bezpośrednio związane z TK. Będzie to okazja do tego, by na nowo wspólnie odkryć historię miejsca, lokalne opowieści oraz fakty związane z instytucją. Warto podkreślić, że "Tu był i... będzie teatr" to pierwszy w historii film dokumentalny o Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy.

- Realizacja filmu ma być okazją do aktywnego włączenia mieszkańców w życie kulturalne, budowania więzi międzypokoleniowych i więzi z miejscem. Historia Teatru będzie z jednej strony własną opowieścią każdej osoby zaangażowanej w produkcję, a z drugiej strony głosem wszystkich mieszkańców, dokumentującym lokalne znaczenie Teatru - opowiada Anna Mochalska. - Naszą podróż w czasie rozpoczniemy od pierwszych wzmianek o tejże instytucji. Na koniec z kolei załączymy wspomnienia zarówno lokalnego społeczeństwa, jak i osób bezpośrednio związanych z Teatrem.

Pierwsze zdjęcia do filmu rozpoczęły się już w sobotę, 21 maja. Kolejne będą realizowane od piątku do poniedziałku (27-30 maja), a plan filmowy odwiedzą znane bydgoszczanom osobowości. O godz. 12 w nagraniach weźmie udział prezydent miasta Rafał Bruski. Z kolei w poniedziałek od godz. 11 o historii Teatru będzie opowiadał Sławomir Marcysiak, Miejski Konserwator Zabytków. W niedzielę, 29 maja (godz. 15.15) na plan zdjęciowy realizatorzy zapraszają mieszkańców Bydgoszczy pamiętających historię tego miejsca.

- O godz. 15.30 pod budynkiem przy Grodzkiej zrobimy grupowe zdjęcie, a potem zaprosimy mieszkańców do podzielenia się wspomnieniami związanymi z Kameralnym - zachęca bydgoszczan Anna Mochalska. - Może usłyszymy historie osób, które tu pracowały, może poznamy opowieści tych, którzy dawniej przychodzili tu na spektakle lub wiążą z tym miejscem jakiś ważny moment swojego życia? Bardzo chcemy usłyszeć te opowieści. To pamiątka na lata, uwieczniona dla przyszłych pokoleń bydgoszczan.

Realizacji dokumentu o bydgoskim Teatrze Kameralnym będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje, na temat których szczegółów na razie realizatorzy projektu nie zdradzają. Wiemy już jednak, że zaprezentowana zostanie m.in. wystawa prezentująca teatralne archiwalia. Więcej na ten temat wkrótce.

Projekt jest dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego (Fundusz Patriotyczny – Niepodległość po polsku) oraz z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zadanie jest współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz.

Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak się zmieniał na przestrzeni lat?

Przypomnijmy, budynek przy dzisiejszej Grodzkiej 14-16 w Bydgoszczy, który miał służyć jako przestrzeń rozrywkowa i gastronomiczna, powstał w latach 50. XIX wieku. Mieścił m.in. kręgielnię, restaurację i ogród, stając się miejscem często uczęszczanym przez bydgoszczan. Pod koniec XIX wieku rozrósł się o salę bankietową mogącą pomieścić ponad pół tysiąca gości, zyskując tym samym na popularności i przyciągając kolejne rzesze spragnionych rozrywki mieszczan. W miarę upływu lat atrakcyjność kompleksu wciąż rosła. Wzbogacił się m.in. o winiarnię i piwiarnię, a także stał się siedzibą kabaretu „Clou”. Budynek pełnił swoje funkcje niezmiennie aż do końca II wojny światowej.

Krótko po zakończeniu wojny miejsce po raz pierwsze zostało zaadaptowane na potrzeby teatralne, stając się przestrzenią sceniczną. Jako scena teatralna funkcjonował w latach 1962-1988 i, po długiej przerwie, ponownie zyskał taką funkcję w 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo