Na sezon 2024/2025 Teatr Kameralny w Bydgoszczy przygotował kilka propozycji dla młodszych i starszych widzów. Pierwszą premierę zaplanowano na 20 września. „Ono” to propozycja dla widzów w wieku od 1. do 4. roku życia. Ma być to spektakl pełen kolorów, kształtów i harmonijnych dźwięków, w którym słowa są ograniczone do niezbędnego minimum. Twórcy stawiają na interakcję i sensorykę.
– Poznamy dwójkę bohaterów, z których jeden żyje w świecie koła, a drugi w świecie kwadratu. Pomimo początkowej nieufności, stopniowo zaczną akceptować dzielące ich różnice i wspólnie tworzyć nowy świat, doskonale się uzupełniając – zapowiadają twórcy.
W październiku Teatr Kameralny zaprasza na „Poranny spektakl dla młodzieży, czyli poranny spektakl dla młodzieży”. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć go 11 października. Ma to być odpowiedź na pomysł wspólnego wyjścia do teatru, który raz na jakiś czas pojawia się w szkole. Młodzieży inicjatywa się podoba, bo nie mają lekcji, ale nie zawsze interesuje ich to, co dzieje się na scenie. Twórcom spektaklu przyświecała idea, aby pokazać nastolatkom (wiek 12+) coś niespodziewanego, sceny, których do tej pory nigdy nie widzieli. Ma to być zabawa konwencją, pokazanie, co można robić, a czego robić się nie powinno w teatrze.
Od 23 listopada w Bydgoszczy będzie można zobaczyć spektakl muzyczny „Kobiety Szekspira”. Jak zauważają twórcy, główne role w sztukach dramaturga najczęściej przypadały mężczyznom, lecz oni chcą podążyć śladami postaci kobiecych, które powołał do życia: krnąbrnej Katarzyny, okrutnej Lady Makbet, zmysłowej Tytanii, wrażliwej Ofelii czy szczerej Desdemony. W każdą z nich wcieli się aktorka teatru Katarzyna Chmara.

Kultura i rozrywka
Ostatnia premiera w 2024 roku zaplanowana jest na 6 grudnia. „Szafa Pana Perrault” to propozycja dla młodszych widzów. Spektakl mogą zobaczyć dzieci od 5 roku życia.
– Co mają ze sobą wspólnego „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach” i „Śpiąca królewna”? Wszystkie te baśni znamy dzięki jednemu autorowi: Charlesowi Perrault. Te i inne historie pojawią się na scenie dzięki magicznej szafie, która posłuży jako skarbiec rekwizytów i scenografia do wielu opowieści. Jednym słowem, nasz spektakl to klasyczne baśnie opowiedziane we współczesnej, atrakcyjnej formie – informuje Teatr Kameralny.
„Błękitny Ekspres” to pierwsza premiera zaplanowana na 2025 rok, skierowana do starszych odbiorców (16+). Powstała w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Filip Łach z Teatru Kameralnego zaprezentuje nowe interpretacje tekstów Andrzeja Własta, Mariana Hemara czy Juliana Tuwima – mistrzów polskiej piosenki kabaretowej, zabierając widzów w podróż do lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Spektakl po raz pierwszy będzie można zobaczyć 10 stycznia.
Miesiąc później, 14 lutego, premiera sezonu – musicalu dla dzieci i młodzieży. Szczegóły dotyczące tego przedstawienia na razie nie są znane. Teatr Kameralny zaprasza również do kamienicy przy „Balonowej 5”. Znana książka dla dzieci po raz pierwszy zostanie przeniesiona na teatralne deski. Premiera 10 maja. Wszelkie informacje o terminach i godzinach spektakli (premierowych i tych znanych) oraz cenach biletów dostępne są na stronie internetowej teatrkameralny.com/repertuar.