Fotografie Jerzego Riegla zna chyba każdy bydgoszczanin, bo to właśnie nasze miasto od lat jest ukochaną modelką mistrza izohelii (techniki fotograficznej, która stała się marką nestora bydgoskiej fotografii). Na najnowszej wystawie w Galerii Miejskiej bwa, której wernisaż już jutro, zobaczy zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat - od Jachcic, na których Jerzy Riegel się wychował i dorastał, po Fordon.

Jerzy Riegel
- Wiele z tych zdjęć to już historia. Niektórych ujęć nie można już powtórzyć. Stały się przeszłością, wspomnieniem wizerunku miasta. I taki charakter będzie miała ta wystawa, na której Riegel zaprezentuje panoramy naszego miasta: starej jego części, Śródmieścia, Jachcic i Fordonu, wykonane starą techniką z użyciem obiektywu o standardowej ogniskowej, a potem pieczołowicie złożone w fotograficznej ciemni - zapowiadają kuratorki wystawy Elżbieta Kantorek i Marta Bindek.
Jerzy Riegel na fotografiach przedstawia miasto w całej swej złożoności, pięknie, zwyczajności i biedzie. - Te fotografie nie tylko ukazują Bydgoszcz, jakiej już nie zobaczymy, ale i pokazują, jak powstawało miasto, które znamy - dodaje Tomasz Zieliński, zapraszając na wernisaż i do zwiedzania wystawy czynnej do 8 grudnia.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
8.11 (wtorek) godz. 18 - wernisaż wystawy „Zatrzymany czas. Panoramy Bydgoszczy Jerzego Riegla” w Galerii Miejskiej bwa ul. Gdańska 20, wstęp wolny
Jerzy Riegel (ur. 1931 r.) rodowity bydgoszczanin, z wykształcenia poligraf. Od 1967 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią czarno-białą. Jest uznawany za mistrza izohelii, czyli tradycyjnej i wymagającej techniki fotograficznej, lubi też stosować brom i brom sepiowany. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych (Bydgoszcz, Polska, Europa).