MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarno-biała Bydgoszcz uchwycona w kadrach Zbigniewa Milewskiego - zobacz zdjęcia

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czwartek (4 kwietnia) w Bibliotece Londynek odbył się wernisaż wystawy „Bydgoszcz – moment i miejsce. Wystawa fotografii Zbigniewa Milewskiego”. Czarno-białe miejskie kadry można będzie oglądać w filii WiMBP przy ul. Pomorskiej 86 do początku maja.

To pierwsza wystawa fotografa w Bydgoszczy. Wcześniej swoje zdjęcia prezentował podczas XIII Galerii Bezdomnej w Kaliszu oraz Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie. Jak piszą organizatorzy, to miłośnik czarno-białej fotografii ulicznej, zachwycający się obrazem zatrzymanym w przestrzeni miasta, który wydaje się być stopklatką codzienności. Skąd zainteresowanie biblioteki Zbigniewem Milewskim?

– Przede wszystkim pojawił się w okolicy i wykonał zdjęcie Londynka, a to wabik na mnie, wystarczający powód, by wzbudzić moje zainteresowanie – mówi nam Anna Wilczyńska-Kubiak, kierownik Biblioteki Londynek. – Główną bohaterką zdjęć z wystawy jest Bydgoszczy, ale i mieszkańcy, którzy są w jakiś sposób przez niego upolowani – dodaje.

– Własną twórczość określa mianem poszukiwania „decydującego momentu”, wzorując się na definicji Henriego Cartiera-Bressona, który definiuje decydujący moment jako: „jednoczesne rozpoznanie w ułamku sekundy znaczenia jakiegoś wydarzenia, jak również równoczesna i towarzysząca temu organizacja formy dającej temu wydarzeniu właściwą ekspresję”. Inspiruje się także dokumentacją fotograficzną Bydgoszczy znakomitego bydgoskiego fotografa Jerzego Riegla – informuje Biblioteka Londynek.

– W Bydgoszczy mieszkam od czasów studenckich – opowiada Zbigniew Milewski, sam siebie nazywając fotografem hobbystą. Choć fotografia siedziała w jego głowie od dłuższego czasu, impulsem do zakupu aparatu była pandemia. – Lubię oddawać emocje, miasto, na czarno-białych zdjęciach. Nie czuję zdjęć kolorowych i bez ludzi, bo miasto to ludzie. Projekt zdjęcia jest taki, że zawsze to fotografia jednej osoby lub grupy – mówi.

Choć to pierwsza wystawa jego prac w mieście, mieszkańcy mogą kojarzyć jego prace. Regularnie publikuje je na grupach w mediach społecznościowych, prowadzi również konto na Instagramie. Podczas wernisażu, na którym prezentowanych jest 40 fotografii, na harfie zagrała Katarzyna Anders, bohaterka jednego ze zdjęć widocznych na wystawie.

Wychodząc na miasto nie wiem, co danego dnia uda mi się ustrzelić. Jestem jak myśliwy, który wychodzi na polowanie w mieście, szuka kadru. Czasami jest zaskakujący, to uchwycenie chwili, a czasem czekam w danym miejscu kilka minut, aż będzie kompozycja, a człowiek pojawi się w odpowiednim miejscu – stwierdza fotograf.

Najwięcej zdjęć robi w Bydgoszczy, ale dużo podróżuje i zawsze towarzyszy mu aparat. Uwielbia południową Europę – w szczególności Barcelonę, Neapol i Palermo. Na co dzień jest dyrektorem sprzedaży w firmie zajmującej się maszynami przemysłowymi, które dystrybuowane są w Polsce i na świecie. Fotografia to odskocznia od pracy, sposób na zrelaksowanie.

Nie jest to pierwsza wystawa zdjęć w budynku przy ul. Pomorskiej. Na początku roku prezentowano tam zdjęcia Piotra Koralewskiego, fotografa ze Żnina, który zabrał gości w podróż po bydgoskim Śródmieściu. Przy tej okazji po raz pierwszy zorganizowano w bibliotece wernisaż. Przymiarki czyniono jednak wcześniej, choćby przy okazji organizacji spotkania autorskiego z Maciejem Cuske oraz gdy zaprezentowano wystawę fotografii bydgoskich artystów, prezentujących Londynek.

– To miejsce, w którym funkcjonujemy i z którym się identyfikujemy. Chcemy pokazywać jak najlepszą stronę Londynka – wyjaśnia Anna Wilczyńska-Kubiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera