Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara Bydgoszcz w miniaturze

Grażyna Ostropolska
Z rąk Rajmunda Wróblewskiego, bydgoskiego modelarza, wyszły wierne miniatury zapomnianych aut polskiej konstrukcji, takich jak: smyk, beskid, syrena sport, fiat jamnik czy meduza.

Z rąk Rajmunda Wróblewskiego, bydgoskiego modelarza, wyszły wierne miniatury zapomnianych aut polskiej konstrukcji, takich jak: smyk, beskid, syrena sport, fiat jamnik czy meduza.

<!** Image 4 align=none alt="Image 202261" >

<!** Image 5 align=none alt="Image 202261" sub="Bydgoszczanin w ciągu dwóch miesięcy wykonał makietę teatru, którego już nie ma w mieście. Sporo czasu zajęło mu też zbudowanie miniatur dawnego i obecnego dworca kolejowego Bydgoszcz Główna Fot. Tomasz Czachorowski">

Rajmund Wróblewski to człowiek niestrudzony w pracy i baczny obserwator historii. O jego niezwykłym „muzeum motoryzacji w miniaturze” pisaliśmy w czerwcu w publikacji „Cała prawda o pięknej Helenie”, a w lipcu pan Rajmund postawił na... bydgoskie zabytki. Dwa miesiące zajęło mu wykonanie makiety zburzonego w 1946 roku Teatru Miejskiego. Stał on na placu Teatralnym (naprzeciw „Savoyu”), tam, gdzie dziś jest zieleniec.

- To był jeden z najpiękniejszych bydgoskich budynków. Decyzja o jego zburzeniu była haniebna - uważa Rajmund Wróblewski.

<!** reklama>

Uważnie studiował stare fotografie i zapoznawał się z historią starego teatru. Burzliwą, bo aż trzykrotnie zbudowany na fundamentach kościoła Karmelitów gmach teatru płonął. Po pierwszym pożarze w 1835 r i drugim w roku 1890 teatr odbudowano. Trzeci wybuchł w 1945 r i choć wypalił się tylko dach i wnętrza, decyzją miejskich władz zwalono nienaruszone ogniem mury, a nowy teatr posadowiono w Śródmieściu. Dziś budynek Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki przy ul. Mickiewicza jest w opłakanym stanie i potrzeba dużych pieniędzy na jego remont.

Odbudować teatr

Nic dziwnego, że pojawiła się w Bydgoszczy grupa entuzjastów, którzy dwa tygodnie temu założyli „Stowarzyszenie na rzecz Odbudowy Teatru Miejskiego” i zamierzają lobbować w sprawie rekonstrukcji tego zabytku przy placu Teatralnym.

Rajmund Wróblewski usłyszał o tym pomyśle i zrobiło mu się cieplej na sercu.

- Chętnie udostępnię stowarzyszeniu moją makietę - deklaruje. Marzy mu się, aby bydgoszczanie obejrzeli miniaturę starego teatru i tak jak on zachwycili się jego architektoniczną bryłą, zwieńczoną frontonem z rzeźbami Westphala.

- Brakuje nam pomieszczenia, w którym moglibyśmy wyeksponować makietę pana Wróblewskiego, ale mamy pomysł. Moglibyśmy zorganizować wystawę starych przedwojennych fotografii, na których widać Teatr Miejski, np. w Teatrze Polskim. Oczywiście, jeśli zgodzi się na to gospodarz tego obiektu dyrektor Paweł Łysak - deklaruje Dariusz Laskowski ze „Stowarzyszenia na rzecz Odbudowy Teatru Miejskiego”, liczącego (na razie) 16 członków.

Szary klocek

Rajmund Wróblewski nie może też przeboleć nieudacznych peerelowskich poprawek architektonicznych poczynionych w budynku Dworca PKP Bydgoszcz Główna.

- Nie chciało się remontować skośnego dachu, opartego na drewnianej więźbie, więc go zburzono wraz z wieżą zegarową, pozostawiając brzydki szary klocek - zauważa bydgoski modelarz.

Różnicę między starym dworcem a tym po przeróbce z 1968 roku widać na jego miniaturach. Można je oglądać w bibliotece na Szwederowie, gdzie wcześniej eksponowano makietę przedwojennego Teatru Miejskiego.

O tym, jak będzie wyglądał nowy dworzec, zdecydują najbliższe miesiące. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeniosło projekt jego modernizacji z listy rezerwowej na podstawową, więc robota ruszy. Cała budowa tak zwanego zintegrowanego centrum komunikacji w Bydgoszczy ma kosztować ponad 197 mln zł, z czego 112 mln ma być z Unii Europejskiej, a resztę wyłożą PKP.

Rajmundowi Wróblewskiemu marzy się, by bydgoski dworzec kolejowy wrócił do dawnej zabytkowej formy, zaś zwolennikom nowoczesności bardziej odpowiada szklana bryła na gruzach obecnego obiektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!