Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer szlakiem bydgoskich zabytków modernistycznych

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Wzorowany na statku, pokryty płaskim dachem budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Sielanka jest przykładem architektury modernizmu w II RP
Wzorowany na statku, pokryty płaskim dachem budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Sielanka jest przykładem architektury modernizmu w II RP Tomasz Czachorowski
- Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania - mówi organizatorka imprezy Karolina Kowalska. - Teraz czujemy się zobowiązani, by tę działalność kontynuować.

W niedzielę liczna grupa bydgoszczan odbyła spacer po mieście, oglądając najciekawsze budynki w mieście, wzniesione w stylu modernizmu, zwłaszcza wczesnego. Pomysłodawczynią i organizatorką imprezy była Karolina Kowalska z kawiarni „Landschaft” mieszczącej się przy ul. Gimnazjalnej w budynku, oczywiście, modernistycznym.

Wziąć w swoje ręce

- Spacer „Szlakiem bydgoskiego modernizmu” wymyśliliśmy wspólnie z architektem Łukaszem Pieńczykowskim - mówiła nam Kowalska. - Nie ukrywam, że zainspirowały mnie podobne pomysły w Gdyni i Katowicach, miastach w dużej części zbudowanych w okresie dominacji modernizmu.

W Bydgoszczy też budynków w tym stylu nie brakuje, a że bardzo mi się podoba tego typu architektura, więc postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce. Organizując spotkanie, obawiałam się, że może nie przyjść nikt, albo najwyżej parę osób, ale zainteresowanie przeszło wszelkie oczekiwania. Naszą przewodniczką była świetna znawczyni tematu, dr Agnieszka Wysocka.

Jak mówi Karolina Kowalska, to właśnie zainteresowanie zobowiązuje do dalszych działań. Na pewno będą kolejne przechadzki po mieście, połączone z prelekcjami, spotkania, może jakieś warsztaty.

Sielanka i okolice

Modernizm to styl w architekturze dążący do uproszczeń w zdobieniu elewacji i stosowania form geometrycznych. W myśl założeń każdy budynek powinien być funkcjonalny, estetyczny i ekonomiczny.

Za wczesny etap tego stylu uznać można budynki wzniesione tuż przed I wojną światową, był to tzw. modernizm klasycyzujący. W Bydgoszczy są to np. kamienice przy pl. Teatralnym i ul. Gdańskiej (dawny dom towarowy i budynek po kinie „Pomorzanin”).

Pełny rozwój modernizmu miał miejsce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do tego gatunku architektury zalicza się również większość budynków powstałych po II wojnie, aż do lat 80. ub. wieku.

Najwięcej budynków typowo modernistycznych znajduje się w Bydgoszczy w północno-wschodniej części Śródmieścia, od ulic Paderewskiego i Staszica w kierunku osiedla Bielawki.

Najpiękniejsze „moderny” obejrzeć można przy pl. Wolności, na ul. Gimnazjalnej, Sielanka, Asnyka i Kopernika (u zbiegu tych ulic stoi okazała willa architekta Bogdana Raczkowskiego). To także budynki przy ul. Wyspiańskiego 4 i 6 oraz okazałe wille przy al. Ossolińskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!