Jak czytamy na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, "W styczniu 1906 r. w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej 65, w siedzibie likwidowanej pruskiej Komisji Generalnej dla Prowincji Poznańskiej i Prus Zachodnich w Bydgoszczy, utworzono archiwum gromadzące jej spuściznę aktową. W odrodzonej Polsce, do końca 1923 r., archiwum to funkcjonowało pod nazwą „Archiwum b. Komisji Generalnej w Bydgoszczy” i podlegało urzędom ziemskim w Poznaniu. W 1924 r. zostało włączone do sieci polskich państwowych archiwów historycznych jako oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu".
Wspomniane w tym rysie historycznym wydarzenia z roku 1924 są właśnie świętowane jako 100-lecie Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, a precyzyjniej jako 100 lat Archiwum Państwowego w Bydgoszczy w sieci polskich archiwów państwowych.
"W 1939 r. okupacyjne władze niemieckie przekształciły Archiwum Bydgoskie w oddział Archiwum Rzeszy w Gdańsku. (...). W latach 1945-1947 Archiwum funkcjonowało ponownie jako oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu. W 1947 r. zostało przekształcone w samodzielne Archiwum Państwowe w Bydgoszczy właściwe dla województwa pomorskiego, a od 1950 r. województwa bydgoskiego" - dowiadujemy się z historii zamieszczonej na stronie Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.
Podczas rocznicowych uroczystości dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Eugeniusz Borodij odebrał z rąk wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego Medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Do 10 grudnia, na Wyspie Młyńskiej można oglądać plenerową wystawę poświęconą 100-leciu bydgoskiego archiwum.
W ubiegłym roku został oddany do użytku nowy budynek Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Czterokondygnacyjny gmach w stylu postmodernistycznym wybudowano przy ul. Karłowicza. Od lipca br. goście archiwum mogą tam korzystać z zasobów, tj. z akt, fotografii, map i dokumentacji technicznej, w postaci tradycyjnej, jak i mikrofilmów czy skanów. Wcześniej siedzibą tej instytucji był budynek przy ul. Dworcowej.
