Goście archiwum mogą w komfortowych warunkach korzystać z zasobów, tj. z akt, fotografii, map i dokumentacji technicznej, w postaci tradycyjnej, jak i mikrofilmów czy skanów. Budynek został przystosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Oprócz wind zapewniono ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących, plan tyflograficzny, tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a oraz pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. W czytelni znajduje się stanowisko dla osoby na wózku.
Do budynku dostać się można tylko wejściem głównym od strony ulicy Karłowicza. Po prawej stronie drzwi znajduje się domofon z oznaczonym przyciskiem łączącym z ochroną obiektu. Pracownik ochrony kieruje osoby zamierzające skorzystać z akt do czytelni znajdującej się po lewej stronie od wejścia, ewentualnie do szatni. Wejście do czytelni przez biuro wydawcze (pokój nr 10).
Archiwum dysponuje ograniczoną liczbą zewnętrznych miejsc parkingowych dla gości. Wjazd na parking znajduje się po lewej stronie budynku (patrząc od strony ulicy). Po zaparkowaniu auta trzeba cofnąć się do wejścia głównego. Na parkingu są też stojaki na rowery. Przypominamy, że ulica Karłowicza jest jednokierunkowa (wjazd od strony ulicy Wyczółkowskiego lub Chopina).
Wszelkie informacje na temat zasad korzystania z akt uzyskać można pod bezpośrednim numerem telefonu 22 439 04 21.
To też może Cię zainteresować
Nowy budynek Archiwum Państwowego w Bydgoszczy został oddany do użytku w ubiegłym roku. To czterokondygnacyjny gmach w stylu postmodernistycznym o neutralnej dla otoczenia kolorystyce. Zostały w nim zastosowane nowoczesne rozwiązania architektoniczne, technologiczne i informatyczne. Ściany zewnętrzne budynku pokrywa elewacja z wentylowanych płyt betonowych. Technologia wykorzystuje proces łamania światła, by zapobiegać przegrzewaniu się pomieszczeń.
Budynek został zaprojektowany jako energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Zasilanie do oświetlenia elewacji jest pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych. Przy budynku powstał również zbiornik retencyjny do zbierania wód opadowych.
