https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne warsztaty zawodowe w bydgoskim Fordonie. Zobaczcie zdjęcia

Adam Szczęśniak
Opracowanie:
W nowoczesnych warsztatach młodzież uczy się m.in. fryzjerstwa. Jak widać, dobrze z tym radzą sobie także panowie.
W nowoczesnych warsztatach młodzież uczy się m.in. fryzjerstwa. Jak widać, dobrze z tym radzą sobie także panowie. Arkadiusz Wojtasiewicz
W piątek (28 marca) specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy nr 2 w Bydgoszczy świętował 78-lecie istnienia i 28-lecie nadania imienia gen. Stanisława Maczka. Oficjalnie zaprezentowano też nowoczesne warsztaty zawodowe.

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej nr 2 im. generała Stanisława Maczka to wyjątkowa szkoła na mapie Bydgoszczy i regionu. W placówce przy Akademickiej 3 kształci się obecnie 250 uczniów.

Święto to zawsze zlot "pancerniaków"

W piątek (28 marca) społeczność ośrodka obchodziła uroczyście 78. urodziny placówki i jednocześnie Święto Patrona. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą gen. Maczka, która znajduje się przy wejściu do ośrodka. Potem uroczystość przeniosła się do sali gimnastycznej.

W tym wyjątkowym dla szkoły wydarzeniu wziął udział gen. bryg. Zbigniew Szura, prezes Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków. Byli też przedstawiciele 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka ze Świętoszowa, Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców z Bielska-Białej, 11. Lubuskiej Dywizji Pancernej z Żagania oraz specjalna delegacja z Belgii. Nie zabrakło też dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek dla niesłyszących z Wejherowa, Wrocławia, Kielc i Sławna.

Kształcą młodzież w wielu zawodach

- Jubileusz ośrodka to zawsze dla nas ważna chwila - mówi jego dyrektor Ryszard Bielecki.

- Jesteśmy jedyną szkołą w Polsce dla osób z niepełnosprawnościami, a konkretnie z dysfunkcją słuchu, która kształci w szkole policealnej na kierunku technik dentystyczny. Uruchomiliśmy go 1 września 2021 roku i szczycimy się tym. Mamy nowocześnie wyposażoną pracownię dentystyczną do nauki tego zawodu. Kosztowała aż 1,7 miliona złotych. Od września 2024 r. w szkole policealnej uruchomiliśmy z kolei nowy kierunek - technik usług kosmetycznych. Kształcimy także fryzjerów, kosmetyczki, kucharzy, elektryków, ogrodników i florystów - dodaje Ryszard Bielecki.

Ośrodek zaprasza nowych uczniów

Pięknie wyposażone pracownie poświęcił ks. biskup Krzysztof Włodarczyk, a później można było je obejrzeć.

- Są nowoczesne, pozwalają kształcić się młodzieży w wybranych zawodach. Wierzę, że taka oferta przyciągnie do naszego ośrodka kolejnych uczniów - dodaje dyrektor Bielecki.

Warto dodać, że Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej nr 2 kształci dzieci i młodzież do 24. roku życia z różnymi niepełnosprawnościami na kilku szczeblach edukacyjnych - od wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, przez szkołę podstawową, liceum, technikum, szkołę branżową I i II stopnia aż do szkoły policealnej. Organem prowadzącym szkołę jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski