https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wnuczka generała Maczka z wizytą u dzieci z bydgoskiego KPSOSW nr 2

Adam Szczęśniak
Karolina Maczek-Skillen nie kryła wzruszenia w trakcie wizyty w bydgoskim ośrodku.
Karolina Maczek-Skillen nie kryła wzruszenia w trakcie wizyty w bydgoskim ośrodku. Facebook/KPSOSW nr 2
Karolina Maczek-Skillen odwiedza polskie szkoły, których patronem jest jej dziadek, generał Stanisław Maczek. W tym tygodniu zawitała do Bydgoszczy do Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla dzieci i młodzieży słabosłyszącej i niesłyszącej.

Przypomnijmy, że w Bydgoszczy ośrodek rezyduje od 1990 r. Wcześniej przez wiele lat mieścił się w Ostromecku.

W 1993 r. otwarto nową siedzibę ośrodka w Fordonie przy ulicy Akademickiej 3. Umieszczono w nim przedszkole, szkołę podstawową, szkołę zawodową o kierunkach: krawiec odzieży lekkiej i monter podzespołów elektronicznych oraz salę gimnastyczną i internat. Nazwę zmieniono na Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej.

1 marca 1997 r., na 50-lecie placówki, nadano jej imię gen. Stanisława Maczka, legendarnego dowódcy 1. Dywizji Pancernej. Ośrodek jest zresztą jedyną szkołą dla niesłyszących w Polsce, którego patronem jest ta postać. W uroczystości uczestniczyli wówczas kombatanci - żołnierze generała Maczka. Przy okazji odsłonięto płaskorzeźbę z wizerunkiem generała autorstwo artysty rzeźbiarza Michała Kubiaka.

Wizyta prosto z Anglii

W 2020 r. zakończono budowę nowego, dwukondygnacyjnego budynku z 10 pracowniami nauki zawodu umożliwiającymi kształcenie w zawodach: technik elektronik, informatyk, florysta, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, cukiernik, fryzjer, technik usług kosmetycznych, technik ogrodnik, technik dentystyczny. Od 2017 r. do nazwy ośrodka dodano Kujawsko-Pomorski.

Ośrodek jest znany w Polsce dzięki pracy dyrektora Ryszarda Bieleckiego i całego grona pedagogów. Wychowankowie także świetnie promują placówkę. Nic więc dziwnego, że wnuczka słynnego patrona chętnie zawitała - prosto z Anglii, gdzie mieszka - do Bydgoszczy.

Wzruszeniom nie było końca

- Swoją wizytę pani Karolina rozpoczęła od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą jej dziadka, następnie zwiedziła ośrodek, Izbę Pamięci gen. Stanisława Maczka oraz Izbę Tradycji - opowiada dyrektor Bielecki.

Podczas spotkania uczniowie i wychowankowie ośrodka zaprezentowali przygotowane pod kierunkiem nauczycieli wzruszające występy, w tym „Modlitwę obozową” zaśpiewaną w języku migowym oraz taniec z flagami. Karolina Maczek-Skillen nie kryła wzruszenia i dziękowała młodzieży za wspaniałe przyjęcie.

Towarzyszyła jej Edyta Cisewska, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Karolina Maczek-Skillen jest w Polsce na zaproszenie IPN. Przed wizytą u nas była także we Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski