Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękny jubileusz i Święto Patrona w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym nr 2 w Fordonie

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej nr 2 im. gen. Stanisława Maczka ma już 77 lat. Z tej okazji w placówce odbyły się w piątek (22 marca) uroczyste obchody.
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej nr 2 im. gen. Stanisława Maczka ma już 77 lat. Z tej okazji w placówce odbyły się w piątek (22 marca) uroczyste obchody. Tomasz Czachorowski
Pokaz umundurowania i wyposażenia żołnierzy, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą patrona placówki gen. Stanisława Maczka oraz inscenizacja w wykonaniu uczniów - w piątek (22 marca) specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy nr 2 w Bydgoszczy świętował 77-lecie istnienia.

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej nr 2 im. gen. Stanisława Maczka to wyjątkowa szkoła na mapie Bydgoszczy i regionu. W placówce przy ul. Akademickiej 3 kształci się obecnie około 250 uczniów nie tylko z Kujaw i Pomorza, ale także z ościennych województw.

W piątek (22 marca) społeczność ośrodka obchodziła uroczyście 77. urodziny placówki i jednocześnie Święto Patrona. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą gen. Stanisława Maczka, która znajduje się przy wejściu do ośrodka.

Potem uroczystość przeniosła się do sali gimnastycznej. W tym wyjątkowym dla szkoły wydarzeniu wziął udział gen. bryg. Zbigniew Szura, prezes Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, który odznaczył sztandar ośrodka Medalem Pamiątkowym 15-lecia Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków „Na Straży Pamięci”.

Pokaz wojskowych mundurów wzbudził zachwyt wychowanków ośrodka

Specjalnie na tę uroczystość do Bydgoszczy przyjechał też gen. bryg. Mirosław Downar, dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka ze Świętoszowa. Towarzyszyli mu żołnierze, którzy na stoisku zaprezentowali umundurowanie i wyposażenie współczesnych żołnierzy. Dla wychowanków ośrodka było to to wielkie przeżycie.

Podczas tego pięknego spotkania nie zabrakło też delegacji: Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców z Bielska-Białej, Stołecznego Środowiska 1 Polskiej Dywizji Pancernej z Warszawy, Koła Koleżeńskiego 24 Pułku Ułanów z Kraśnika oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka z Koronowa. Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy reprezentowała wizytator Joanna Paliwoda.

Uczniowie zaśpiewali hymn i "Modlitwę obozową", także w języku migowym

- Nasz ośrodek powstał 1 marca 1947 roku i początkowo funkcjonował w pomieszczeniach pałacowych w Ostromecku. Od 1993 r. nasza siedziba mieści się przy ul. Akademickiej 3 - mówi Ryszard Bielecki, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej nr 2 im. gen. Stanisława Maczka. - Co roku zawsze w marcu świętujemy kolejne jubileusze, które łączymy ze Świętem Patrona.

Podczas tegorocznej uroczystości uczniowie zaśpiewali hymn Polski oraz pieśń "Modlitwa obozowa", także w języku migowym. Przygotowali też inscenizację dotyczącą historii ośrodka i patrona, czyli gen. Stanisława Maczka. Z kolei Ryszard Bielecki, dyrektor placówki, został uhonorowany przez Zbigniewa Ostrowskiego, wicemarszałka województwa, medalem "Za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego".

- Jubileusz ośrodka to zawsze dla nas ważna chwila - mówi Ryszard Bielecki. - Jesteśmy jedyną szkołą w Polsce dla osób z niepełnosprawnościami, a konkretnie z dysfunkcja słuchu, która kształci w szkole policealnej na kierunku technik dentystyczny. Uruchomiliśmy go 1 września 2021 roku i szczycimy się tym. Mamy nowocześnie wyposażoną pracownię dentystyczną do nauki tego zawodu. Kosztowała aż 1,7 mln zł. Od września 2024 r. w szkole policealnej uruchomimy nowy kierunek technik usług kosmetycznych.

Warto dodać, że Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej nr 2 im. gen. S. Maczka kształci dzieci i młodzież do 24. roku życia z różnymi niepełnosprawnościami na kilku szczeblach edukacyjnych - od wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, przez szkołę podstawową, liceum, technikum, szkołę branżową I i II stopnia aż do szkoły policealnej. Organem prowadzącym szkołę jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera