Wzorem lat ubiegłych organizatorami tej akcji profilaktycznej byli Straż Miejska w Bydgoszczy wraz z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. W tym roku Akademia Bezpieczeństwa trwała trzy dni.
Inauguracja wydarzenia nastąpiła w poniedziałek (16 września) na terenie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy dla dzieci i młodzieży słabo słyszącej i niesłyszącej im. gen. Stanisława Maczka przy ul. Akademickiej 3. We wtorek (17 września) akcję przeprowadzono na polanie nieopodal miasteczka rowerowego przy ul. Hipicznej w Myślęcinku. W tym miejscu odbyło się też ostatnie spotkanie (18 września).
- W ramach akademii uczyliśmy dzieci zasad bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych, także na rowerach i hulajnogach - mówi st. insp. Zbigniew Białkowski, koordynator programów profilaktycznych w Straży Miejskiej w Bydgoszczy. - Ponadto celem całego przedsięwzięcia była edukacja dzieci, m.in., z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpiecznego korzystania z infrastruktury miejskiej oraz terenów przeznaczonych do wypoczynku. W sumie do udziału w Akademii Bezpieczeństwa zgłosiło się aż 1100 uczniów ze szkół podstawowych z Bydgoszczy i powiatu.
Do współpracy przy realizacji tej akcji włączyły się służby mundurowe z naszego regionu oraz organizacje zajmujące się profilaktyką społeczną, w tym: Oddział Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy, Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy, Państwowa Straż Pożarna w Bydgoszczy, Placówka Straży Granicznej w Bydgoszczy, Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, Maltańska Służba Medyczna Oddział Bydgoszcz, Państwowa Straż Łowiecka w Bydgoszczy oraz Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”.
