Finał 24. edycji konkursu „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny” z galą w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się 29 stycznia, ale już dziś wiemy, że prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski zostanie nagrodzony za swoje osiągnięcia w dziedzinie ochrony zdrowia, przede wszystkim za konsekwentne działania na rzecz rozwoju bydgoskiego ośrodka onkologicznego.
Dyrektor z wizją
Kowalewski od 2014 r. pełni funkcję dyrektora CO w Bydgoszczy, przekształcając placówkę w lidera innowacji i nowoczesnych technologii medycznych.
Dzięki jego staraniom, Centrum może poszczycić się prestiżowymi wyróżnieniami, w tym wielokrotnymi zwycięstwami w krajowym rankingu „Bezpieczny Szpital” i tytułami „Diament 30-lecia Polskiej Transformacji” czy „Szpital Onkologiczny Dziesięciolecia w Województwie Kujawsko-Pomorskim”.
Pod jego kierownictwem CO stało się pionierem w Polsce w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii i metod leczenia. W 2023 r. powstało tu pierwsze w kraju Europejskie Centrum Leczenia Raka Płuca, oferujące kompleksową diagnostykę i terapię pacjentów onkologicznych. To wyjątkowe osiągnięcie zostało docenione przez magazyn „Rynek Zdrowia”, które przyznało dyrektorowi Kowalewskiemu prestiżową nagrodę „Portrety Polskiej Medycyny”.
Lider innowacji w chirurgii i radioterapii
Kowalewski postawił na rozwój technik małoinwazyjnych, takich jak: torakoskopowa resekcja płuc i operacje z użyciem systemu robotowego. Jako pierwszy w Polsce stworzył Centrum Chirurgii Robotycznej w publicznym szpitalu, gdzie obecnie pracują trzy roboty chirurgiczne, w którym wykonano ponad 1300 zabiegów. Takie innowacje przyczyniły się do znacznego zwiększenia komfortu pacjentów i poprawy wyników leczenia.
Dzięki wsparciu Kowalewskiego powstał w szpitalu pierwszy w Polsce Zakład Nauroonkologii i Radiochirurgii, prowadzony przez prof. Macieja Harata, w którym lekarze rozwijają nowoczesne metody diagnozowania i leczenia nowotworów mózgu.
Prof. Kowalewski wraz z prof. Łukaszem Szylbergiem zmieniają też oblicze Zakładu Patologii Nowotworów i Patomorfologii, stosując w diagnostyce cyfryzację i sztuczną inteligencję. Zakład odszedł od tradycyjnych mikroskopów, wprowadzając 4 skanery, które umożliwiają cyfrową analizę obrazów histopatologicznych, znacznie podnosząc efektywność pracy i jakość obsługi pacjentów.
Centrum się jeszcze rozrośnie
Dyrektor Kowalewski planuje też dalsze inwestycje. W CO powstanie m.in. Centrum Innowacyjnych Terapii Onkologicznych z pięciokondygnacyjnym budynkiem, w którym znajdą się m.in. dwa oddziały onkologii klinicznej, ambulatorium chemioterapii, sale izolacyjne, nowoczesne pracownie cytostatyków. Zmodernizowany zostanie budynek centralny, wyremontowany blok operacyjny, przeprowadzony będzie też remont apteki i Zakładu Patomorfologii.
Dorobek naukowy prof. Janusza Kowalewskiego obejmuje 129 publikacji, jest także promotorem 10 rozpraw doktorskich, a jako kierownik specjalizacji wypromował 9 specjalistów w dziedzinie torakochirurgii. Jego zajęcia dydaktyczne w Collegium Medicum UMK są wysoko oceniane przez studentów.
Imponująca jest też liczba osobistych nagród, m.in. dwukrotnie otrzymał Nagrodę Zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za dorobek naukowy, nagrody marszałka województwa i prezydenta miasta, tytuł menadżera roku 2019 w ochronie zdrowia czy medal Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
Centrum Onkologii podczas jego szefowania otrzymało wiele prestiżowych wyróżnień, co potwierdza status bydgoskiego ośrodka jako jednego z najlepszych w kraju.
