Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty rozpoczęły się we wtorek, 13 maja, W czwartek, 15 maja uczniowie zmierzyli się z ostatnim ze sprawdzianów - z języka obcego nowożytnego. W zależności od tego, którego przedmiotu zdający uczyli się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, mogli oni pisać egzamin z języka: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Zdecydowana większość z nich rozwiązywała test z języka angielskiego.
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znalazły się zarówno zadania zamknięte (w tym np. test wyboru czy z zadania luką), jak i zadania otwarte, w których należało sformułować odpowiedź samodzielnie. Arkusz podzielony był na kilka części obejmujących: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji i środków językowych, rozumienie tekstów pisanych oraz wypowiedź pisemną. Łącznie do rozwiązania było czternaście zadań. Za część zamkniętą można uzyskać 34 punkty. Maksymalna liczba możliwych do uzyskania punktów za zadania otwarte to 21 (w tym 10 za wypracowanie). Łącznie uczniowie mogą otrzymać 55 punktów.
W tym roku tematem wypracowania było napisanie e-maila do poznanego za granicą kolegi, którego uczeń poznał na szkolnej wycieczce. W rozwinięciu należało poruszyć trzy kwestie:
dlaczego uczeń uważa wycieczkę za udaną;
opisać problem, jaki napotkała grupa w drodze powrotnej;
zaprosić kolegę do siebie i zaproponować, jak wspólnie spędzą czas.
Egzamin ósmoklasisty 2025. Jaki poziom w tym roku?
O komentarz dotyczący poziomu tegorocznych egzaminów poprosiliśmy Annę Dynarowicz, nauczycielkę języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 60 im. Huberta Wagnera z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy. Jak mówi, z pewnością nie był zaskoczeniem typ zadań. Także temat wypracowania ocenia jako przystępny, gdyż e-mail w języku angielskim pojawia się wielokrotnie we wszystkich repetytoriach. Trudność natomiast mogły sprawić zadania 9. oraz 12.
- Zaskakujący był temat obu zadań. Także poziom trudności tekstu w zadaniu 9. (dopasowanie właściwego zdania do opisu statków) był w moim odczuciu wyższy niż w ubiegłych latach - ocenia Anna Dynarowicz. - Zaskoczeniem był - także dla mnie - tekst o quillingu (zad. 12.). Spodziewaliśmy się raczej tematyki skierowanej do młodzieży, opisującej ich zainteresowania.
Nasza rozmówczyni przewiduje, że największy problem sprawiły uczniom właśnie zadania z czytania ze zrozumieniem, które - dodaje - zawsze wypadają najmniej korzystnie. Ogółem jednak opinie uczniów były pozytywne.
- Wielu z nich bardzo sprawnie poradziło sobie z rozwiązaniem arkusza. Niektórzy wychodzili już po niespełna godzinie. Większość opinii była pozytywna, choć pojawiły się też głosy, że niektóre z zadań były podchwytliwe - mówi Anna Dynarowicz.
Egzamin ósmoklasisty 2025. Kiedy wyniki?
W tym roku w Bydgoszczy do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 2833 uczniów. W województwie kujawsko-pomorskim z zadaniami egzaminacyjnymi zmagało się 17914 osób. Swoje wyniki ze wszystkich obowiązkowych egzaminów uczniowie ósmych klas poznają 4 lipca.
Warto przypomnieć, że wynik egzaminów może mieć znaczenie dla rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole. W takim przypadku egzamin ósmoklasisty zastępuje egzaminy wstępne.
