Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słodkie opowieści mistrzyni oraz śledzik na wystawowy finał „Przepisu na Bydgoszcz” w MOB

Justyna Tota
Justyna Tota
Wystawa „Przepis na  Bydgoszcz” w Spichrzach nad Brdą MOB czynna jest do 27 lutego. Można na niej zobaczyć m.in. kuchnię z czasów PRL-u czy cukierniczą rzeźbę, za którą Jowita Woszczyńska zdobyła złoty medal podczas mistrzostw świata w dekorowaniu tortów w Mediolanie. Uwaga, spotkanie z mistrzynią już w środę, 23 lutego o godz. 18!
Wystawa „Przepis na Bydgoszcz” w Spichrzach nad Brdą MOB czynna jest do 27 lutego. Można na niej zobaczyć m.in. kuchnię z czasów PRL-u czy cukierniczą rzeźbę, za którą Jowita Woszczyńska zdobyła złoty medal podczas mistrzostw świata w dekorowaniu tortów w Mediolanie. Uwaga, spotkanie z mistrzynią już w środę, 23 lutego o godz. 18! Arkadiusz Wojtasiewicz/ Dariusz Bloch
Przed nami ostatni tydzień z wystawą „Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu”, prezentowaną do 27 lutego w Spichrzach nad Brdą Muzeum Okręgowego. Już w sobotę (19 lutego) pierwsze z wydarzeń, które uatrakcyjnią finał wyjątkowej ekspozycji.

Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć

od 16 lat

Ta ekspozycja już w dniu otwarcia (a było to 16 grudnia ub. roku) przyciągnęła mnóstwo osób zainteresowanych zwiedzaniem. Dziwić to nie powinno, bo wystawa „Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu” jest wyjątkowa i to z kilku powodów. Można tu zobaczyć nie tylko dawne naczynia z muzealnych zbiorów, narzędzia służące do przygotowania, podawania i przechowywania jedzenia, ale są także np. historyczne fotografie popularnych bydgoskich restauracji, kawiarni czy cukierni.

Rarytasem są przepiśniki (również te wydobyte z szuflad bydgoszczan) czy też zbiory dawnych receptur, np. dań z ryb (zbiór wydany w 1930 r. na wystawie jest pokazywany po raz pierwszy). Co więcej, potraw inspirowanych dawnymi przepisami można posmakować m.in. w Kuchni Pałacowej w Ostromecku MCK i innych lokalach, znajdujących się na Bydgoskim Szlaku Kulinarnym, jaki zainaugurowano w związku z ekspozycją w Muzeum Okręgowym.

„Przepis na Bydgoszcz” przyciąga pokolenia

Jak nam zdradzono, wystawa „Przepis na Bydgoszcz” przyciąga pokolenia: żywo zainteresowaną młodzież z bydgoskiego „Gastronomika”, seniorów - u który wystawowe obiekty wywołują wspomnienia, a gwara bydgoska dyskusje, np. o tym, gdzie w mieście kupić można było najlepsze szneki z glancem, natomiast dzieci i dorośli już nie raz chwycili za moździerze, by utrzeć mieszkanki przypraw - tych staropolskich, według dostępnych na miejscu przepisów lub własne kompozycje. Będzie zresztą ku temu okazja na śledzikowym finisażu wystawy w przyszłą niedzielę, ale po kolei.

Już w sobotę (19 lutego) prof. Jarosław Dumanowski opowie o tajemnicach najstarszych polskich i bydgoskich przepisów kulinarnych (wykład o godz. 13, wstęp do muzeum - 1 zł./os.).

Spotkanie z Jowitą Woszczyńską, tort jak rzeźba i książka

Z kolei w środę (23 lutego o godz. 18) spotkanie z Jowitą Woszczyńską, obecną mistrzynią świata w dekorowaniu tortów (tytuł zdobyła w Mediolanie w 2019 roku), które poprowadzi Ezo Oneir - autorka zdjęć do książki Jowity „Sugar fairy tales” (książkę będzie można kupić), przyjaciółka mistrzyni i dyrektor wydawnictwa Ezooneir.

Pani Jowita opowie o swoich początkach i inspiracjach - jednym słowem o swojej drodze do mistrzostw świata.

- To spotkanie będzie wyjątkowe, ponieważ będzie można podziwiać zwycięski tort, którym Jowita wygrała mistrzostwa świata. Jak na rzeźbę spożywczą jest wyjątkowo trwały, chociaż przed wystawą „Przepis na Bydgoszcz” wymagał paru napraw. Czas nie oszczędził, m.in., Kopernika, któremu odpadła ręka. To normalne zjawisko i niestety trzeba dużo zachodu, żeby cukiernicze arcydzieło nie ulegało zniszczeniu. Tym bardziej zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli tortu na żywo. Być może jest to ostatnia szansa! W końcu ma już ponad 3 lata! - zaprasza Ezo Oneir.

Dodajmy, że prezentacja mistrzowskiego tortu w Bydgoszczy po raz pierwszy odbyła się właśnie w gościnnych progach Muzeum Okręgowego. Dzieło cukierniczej dekoracji można obecnie oglądać do 27 lutego włącznie, oczywiście na wystawie „Przepis na Bydgoszcz”.

O słodkim sukcesie i książce pisaliśmy tutaj

Z kolei na czwartek (25 lutego godz. 18) zaplanowane jest spotkanie z mistrzem cukiernictwa Pawłem Małeckim - wybitnym cukiernikiem i czekoladnikiem, związanym z Bydgoszczą, zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, z którym będzie okazja porozmawiać o tym, jakie karnawałowe przysmaki szczególnie lubią bydgoszczanie.

Na finał w przyszłą niedzielę (27.02.) jesteśmy zaproszeni na „Śledzika w muzeum”:

  • 12.00-12.45 - Przepis na Bydgoszcz. Lokalne dziedzictwo kulinarne – prelekcja połączona z oprowadzaniem kuratorskim (wstęp do muzeum: 5 zł/os.)
  • 13.00-13.45 - Aromatyczna Bydgoszcz. Warsztaty tworzenia mieszanek przyprawowych według dawnych przepisów kulinarnych (wstęp do muzeum: 10 zł/os.), zapisy: [email protected]; tel. 885 905 284
  • 14.00 - Bydgoski Szlak Kulinarny (brak już wolnych miejsc) - wędrówki śladem bydgoskich przysmaków.

Wystawa do 27 lutego, ale Bydgoski Szlak Kulinarny zostaje i czeka na zwiedzających!

Choć czas wystawy dobiega końca, to pozostaje Bydgoski Szlak Kulinarny, stworzony przez przewodniczki i regionalistki: Darię Kieraszewicz i Anetę Świgoń, które przy jego tworzeniu współpracowały z Anną Kornelią Jędrzejewską - kuratorką wystawy „Przepis na Bydgoszcz”. Przewodniczki z Biura Turystyki Visite.pl zapraszają!

A już wiosną spodziewać się możemy premiery prawdziwie bydgoskiej książki kucharskiej (z dawnymi przepisami, jak i propozycjami lokalnych szefów kuchni, cukierników i pedagogów), będącej też kompendium wiedzy o naszym kulinarnym dziedzictwie. Wydawnictwo będzie nosić ten sam tytuł co wystawa: „Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo