Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafał Blechacz, światowej sławy pianista, zagrał koncert dla uczniów bydgoskiego Braille’a [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
To był niezapomniany muzyczny wieczór w bydgoskim ośrodku Braille'a. W środę (30 marca) dla wychowanków i społeczności szkolnej zagrał wyjątkowy artysta - Rafał Blechacz. Koncert światowej sławy pianisty uświetnił obchody 150-lecia istnienia placówki. Więcej zdjęć ►►►
To był niezapomniany muzyczny wieczór w bydgoskim ośrodku Braille'a. W środę (30 marca) dla wychowanków i społeczności szkolnej zagrał wyjątkowy artysta - Rafał Blechacz. Koncert światowej sławy pianisty uświetnił obchody 150-lecia istnienia placówki. Więcej zdjęć ►►► Arkadiusz Wojtasiewicz
To był niezapomniany muzyczny wieczór w bydgoskim ośrodku Braille'a. W środę (30 marca) dla wychowanków i społeczności szkolnej zagrał wyjątkowy artysta - Rafał Blechacz. Koncert światowej sławy pianisty uświetnił obchody 150-lecia istnienia placówki.

Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa.

Choć jubileusz Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy, przypada 4 maja br., to placówka postanowiła świętować go przez cały rok, organizując cykl wydarzeń. Mają one nie tylko promować szkołę, ale też pokazać jak funkcjonują osoby z dysfunkcjami wzroku w społeczeństwie.

Mocnym akcentem jubileuszowych obchodów był właśnie koncert Rafała Blechacza, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 2005 roku i laureata nagrody Paszport „Polityki” (2005) w kategorii „Muzyka poważna”. Jak doszło do tego, że artysta tej klasy wystąpił w bydgoskiej szkole?

Wcześniejsza wizyta Rafała Blechacza w szkole zaowocowała koncertem

- Dwa tygodnie temu Rafał Blechacz gościł na nieoficjalnym spotkaniu w naszym ośrodku - mówi Jacek Knychała, rzecznik prasowy bydgoskiego Braille’a. - Spotkał się z dyrekcją placówki. Podczas wizyty obejrzał przedstawienie "Camino" przygotowane przez szkolną grupę teatralną. Zwiedził też wystawę “(Nie) Widzę”, towarzyszącą obchodom jubileuszu 150-lecia naszej szkoły, która w lutym br. przez tydzień prezentowana była w Sejmie RP.

Z okazji jubileuszu placówka planuje przeprowadzić renowację zabytkowego fortepianu C. Bechstein z 1893 roku, który stoi w szkolnej auli. By zebrać fundusze na jego odnowienie, ośrodek razem z Rotary Brda Bydgoszcz organizuje w kwietniu bal charytatywny.

- Skoro mieliśmy w szkole tak wyjątkowego gościa, jak Rafał Blechacz, to pokazaliśmy mu ten instrument - mówi Jacek Knychała. - Artysta przyznał, że jak na tak wiekowy fortepian, to jest on w całkiem dobrym stanie technicznym i ma ładne brzmienie. Zagrał na nim nawet dwa utwory. Chcemy się tym szczycić, dlatego po renowacji tego instrumentu przygotujemy tabliczkę z informacją, że zagrał na nim ten ceniony i utytułowany pianista.

Koncert, spotkanie z młodzieżą bydgoskiego Braille'a i rozmowa z pianistą

I tak wizyta Rafała Blechacza w ośrodku Braille’a zaprocentowała właśnie środowym koncertem.

- Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni. Wiemy, że nasz gość ma bardzo obłożony kalendarz, tym bardziej cieszymy się, że znalazł dla nas czas i dał kameralny koncert dla uczniów i społeczności naszej szkoły - podkreśla Jacek Knychała.

Specjalnie na tę okazję do ośrodka Braille’a dwa dni przed koncertem dotarł prywatny fortepian koncertowy Steinway&Sons Rafała Blechacza. I to właśnie na nim zagrał gość specjalny bydgoskiego Braille’a.

Środowy koncert połączony był ze spotkaniem z młodzieżą oraz rozmową z pianistą. Całość poprowadziły Sandra Pawlikowska i Weronika Stepczyńska, niewidome uczennice bydgoskiej szkoły, przy wsparciu ks. Piotra Buczkowskiego, duszpasterza niewidomych diecezji bydgoskiej.

Rafał Blechacz to światowej sławy pianista. Pochodzi z Nakła nad Notecią, ale jest mocno związany z Bydgoszczą. To właśnie w mieście nad Brdą ukończył Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w klasie fortepianu Jacka Polańskiego i Joanny Brzezińskiej, a następnie Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń. Od lat jest świetnym ambasadorem Bydgoszczy w świecie. W 2007 r. złożył swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo