MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Branżówka nr 6 Specjalna ma 70 lat. Od teraz patronują jej Powstańcy Wielkopolscy. Mamy zdjęcia z uroczystości

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W czwartkowej uroczystości nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich i obchodach jubileuszu 70-lecia uczestniczyło wielu zaproszonych gości.
W czwartkowej uroczystości nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich i obchodach jubileuszu 70-lecia uczestniczyło wielu zaproszonych gości. Arkadiusz Wojtasiewicz
Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 Specjalna w Bydgoszczy, która świętuje właśnie jubileusz 70-lecia istnienia, od czwartku (18 kwietnia) ma zacnego patrona. Teraz nosi imię Powstańców Wielkopolskich.

Rok 2024 to szczególny czas dla całej społeczności szkolnej. Dokładnie 70 lat temu pierwsi uczniowie przekroczyli próg tej prężnie działającej placówki.

- Chcieliśmy uczcić ten ważny dla nas jubileusz - mówi Justyna Pokorska-Kawa, dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia nr 6 Specjalnej w Bydgoszczy. - Dotychczas nie mieliśmy patrona. Jakiś czas temu z poprzednią dyrektor naszej szkoły śp. Emilią Witczak skontaktował się przedstawiciel Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i zapytał, czy przejmiemy sztandar i patrona po wygaszonym w wyniku reformy oświaty Gimnazjum nr 9, które nosiło imię Powstańców Wielkopolskich.

Ówczesna dyrekcja szkoły wyraziła zgodę, wybór zaakceptowała też, m.in., Rada Pedagogiczna. I tak w roku 70-lecia Branżówka nr 6 Specjalna zyskała patrona. Zostali nim właśnie Powstańcy Wielkopolscy.

- Na razie nasza szkoła nie ma sztandaru. Ten po Gimnazjum nr 9 musimy oddać do renowacji, ale najpierw trzeba zebrać fundusze na ten cel - mówi Justyna Pokorska-Kawa.

W szkole odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Powstańców Wielkopolskich

W czwartkowej uroczystości nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich i obchodach jubileuszu 70-lecia uczestniczyło wielu zaproszonych gości. Wśród nich, m.in., przedstawiciele Urzędu Miasta Bydgoszczy z Iwoną Waszkiewicz - zastępczynią prezydenta Bydgoszczy na czele, a także Joanna Rek - kujawsko-pomorska wicekurator oświaty, Sławomir Łaniecki - prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz Arkadiusz Kaliński, dowódca Grupy Rekonstrukcyjnej Garnizon Bydgoszcz.

W czasie uroczystości przekazano szkole akt nadania jej imienia Powstańców Wielkopolskich. Na korytarzu przy wejściu do placówki odsłonięto również pamiątkową tablicę z napisem "Bohaterska walka Powstańców Wielkopolskich - przykładem i wzorem w naszym postępowaniu".

- Tablicę otrzymaliśmy także z dawnego Gimnazjum nr 9. Nie znamy jej historii, wiemy tylko, że powstała w 1971 roku, ale jest wyjątkowa. Znajduje się na niej krzyż z orłem bez korony. Są też umieszczone na niej lata 1918-1919 - mówi Justyna Pokorska-Kawa.

Pokazy grup rekonstrukcyjnych na szkolnym boisku

W programie czwartkowej uroczystości nie zabrakło programu artystycznego przygotowanego przez uczniów. Na zakończenie na boisku szkolnym zaplanowano pokazy grup rekonstrukcyjnych, co było nie lada atrakcją dla obecnych uczniów.

Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 Specjalna im. Powstańców Wielkopolskich ma długą historię, która rozpoczęła się jeszcze w 1952 roku. Pierwsza klasa zawodowa została utworzona z inicjatywy Franciszka Wołoszyka, kierownika szkoły podstawowej. Dopiero w 1954 r. szkoła zyskała nazwę i status odrębnej placówki. W kolejnych latach zmieniała się jej lokalizacja. Placówkę przeniesiono do budynku przy ul. Krasińskiego. Po kilku latach nastąpiła kolejna przeprowadzka do byłych koszar wojskowych przy ul. Mazowieckiej. W 1976 r. nastąpiła reorganizacja i szkołę przeniesiono na ul. Świętojańską. Od 1983 r. jej siedziba mieści się w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 41.

- Obecnie mamy 12 oddziałów, w których uczy się 109 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - mówi Justyna Pokorska-Kawa. - Kształcimy w zawodach gastronomicznych, ogrodniczych hotelarskich, fryzjerskich oraz budowlanych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera