Rok 2024 to szczególny czas dla całej społeczności szkolnej. Dokładnie 70 lat temu pierwsi uczniowie przekroczyli próg tej prężnie działającej placówki.
- Chcieliśmy uczcić ten ważny dla nas jubileusz - mówi Justyna Pokorska-Kawa, dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia nr 6 Specjalnej w Bydgoszczy. - Dotychczas nie mieliśmy patrona. Jakiś czas temu z poprzednią dyrektor naszej szkoły śp. Emilią Witczak skontaktował się przedstawiciel Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i zapytał, czy przejmiemy sztandar i patrona po wygaszonym w wyniku reformy oświaty Gimnazjum nr 9, które nosiło imię Powstańców Wielkopolskich.
Ówczesna dyrekcja szkoły wyraziła zgodę, wybór zaakceptowała też, m.in., Rada Pedagogiczna. I tak w roku 70-lecia Branżówka nr 6 Specjalna zyskała patrona. Zostali nim właśnie Powstańcy Wielkopolscy.
- Na razie nasza szkoła nie ma sztandaru. Ten po Gimnazjum nr 9 musimy oddać do renowacji, ale najpierw trzeba zebrać fundusze na ten cel - mówi Justyna Pokorska-Kawa.
W szkole odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Powstańców Wielkopolskich
W czwartkowej uroczystości nadania szkole imienia Powstańców Wielkopolskich i obchodach jubileuszu 70-lecia uczestniczyło wielu zaproszonych gości. Wśród nich, m.in., przedstawiciele Urzędu Miasta Bydgoszczy z Iwoną Waszkiewicz - zastępczynią prezydenta Bydgoszczy na czele, a także Joanna Rek - kujawsko-pomorska wicekurator oświaty, Sławomir Łaniecki - prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz Arkadiusz Kaliński, dowódca Grupy Rekonstrukcyjnej Garnizon Bydgoszcz.
W czasie uroczystości przekazano szkole akt nadania jej imienia Powstańców Wielkopolskich. Na korytarzu przy wejściu do placówki odsłonięto również pamiątkową tablicę z napisem "Bohaterska walka Powstańców Wielkopolskich - przykładem i wzorem w naszym postępowaniu".
- Tablicę otrzymaliśmy także z dawnego Gimnazjum nr 9. Nie znamy jej historii, wiemy tylko, że powstała w 1971 roku, ale jest wyjątkowa. Znajduje się na niej krzyż z orłem bez korony. Są też umieszczone na niej lata 1918-1919 - mówi Justyna Pokorska-Kawa.
Pokazy grup rekonstrukcyjnych na szkolnym boisku
W programie czwartkowej uroczystości nie zabrakło programu artystycznego przygotowanego przez uczniów. Na zakończenie na boisku szkolnym zaplanowano pokazy grup rekonstrukcyjnych, co było nie lada atrakcją dla obecnych uczniów.
Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 Specjalna im. Powstańców Wielkopolskich ma długą historię, która rozpoczęła się jeszcze w 1952 roku. Pierwsza klasa zawodowa została utworzona z inicjatywy Franciszka Wołoszyka, kierownika szkoły podstawowej. Dopiero w 1954 r. szkoła zyskała nazwę i status odrębnej placówki. W kolejnych latach zmieniała się jej lokalizacja. Placówkę przeniesiono do budynku przy ul. Krasińskiego. Po kilku latach nastąpiła kolejna przeprowadzka do byłych koszar wojskowych przy ul. Mazowieckiej. W 1976 r. nastąpiła reorganizacja i szkołę przeniesiono na ul. Świętojańską. Od 1983 r. jej siedziba mieści się w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 41.
- Obecnie mamy 12 oddziałów, w których uczy się 109 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - mówi Justyna Pokorska-Kawa. - Kształcimy w zawodach gastronomicznych, ogrodniczych hotelarskich, fryzjerskich oraz budowlanych.
