Wydarzenie odbyło się w środę (5 czerwca). Uczniowie wyposażeni w mapy ruszyli sprzed siedziby liceum przy ul. Stawowej 39 na trasę. Obejmowała ona siedem charakterystycznych dla Bydgoszczy miejsc, m.in., był punkt przy Kanale Bydgoskim, na Wyspie Młyńskiej, przy Wieży Ciśnień czy w Dolinie Pięciu Stawów.
W tej zabawie połączonej z nutką rywalizacji wzięły udział 3-osobowe zespoły z 9 bydgoskich szkół ponadpodstawowych: I LO, III LO, IV LO, VII LO, XI LO, XV LO oraz Zespołu Szkół Elektronicznych, Zespołu Szkół Handlowych i Zespołu Szkół Katolickich.
W praktyce uczniowie sprawdzili swoją wiedzę turystyczną o mieście
Zadaniem każdej grupy było pokonanie trasy ulicami Bydgoszczy, gdzie przygotowane zostały stanowiska z zadaniami do rozwiązania. Każdej drużynie przydzielony został też obserwator, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem gry i bezpieczeństwem uczestników.
- Bydgoski Survival Miejski zorganizowaliśmy po raz trzynasty, ale tegoroczna edycja była wyjątkowa właśnie z uwagi na jubileusz 70-lecia naszego liceum - mówi Krzysztof Chabasiński, nauczyciel geografii w IV LO i zarazem inicjator wydarzenia. - Bardzo aktywnie włączyli się w jej organizację uczniowie klas turystycznych z naszego liceum.
Dla młodzieży z bydgoskich szkół, która wzięła udział w tej grze terenowej, to była świetna okazja do praktycznego sprawdzenia wiedzy turystycznej o mieście połączonej z odrobiną rywalizacji w formie aktywnej zabawy.
Spotkanie z pasjonatem geografii i podróżnikiem w IV LO
- Bydgoski Survival Miejski to przedsięwzięcie o charakterze interdyscyplinarnym, rozwija zainteresowanie młodych naszym miastem, m.in., jego historią, topografią, atrakcjami turystycznymi czy architekturą - podkreśla Krzysztof Chabasiński. - Projekt rozbudza także lokalny patriotyzm, integruje uczniów i nauczycieli bydgoskich szkół.
W czasie, gdy młodzież brała udział w grze terenowej, nauczyciele i opiekunowie grup uczestniczyli w IV LO w konferencji i spotkaniu z pasjonatem geografii oraz podróżnikiem. Arkadiusz Szulc - przewodnik miejski, promotor geocachingu i nauczyciel geografii z III LO w Bydgoszczy przedstawił alternatywne formy nauki przedmiotów szkolnych w terenie. Z kolei o swojej pasji wspinaczkowej opowiedział Robert Kuświk, prezes Klubu Wysokogórskiego w Bydgoszczy, którymi podzielił się doświadczeniami z wyprawy do Ameryki Południowej.
Patronat merytoryczny nad Bydgoskim Survivalem Miejskim objęło Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Wszyscy uczniowie uczestniczący w tej grze terenowej otrzymali nagrody. Dodajmy, że wygrał zespół I LO. Drugie miejsce zajęła drużyna XI LO, a trzecie - ekipa z III LO.
