Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa “(Nie) Widzę” otwarta w Sejmie. Tak bydgoski Braille świętuje 150-lecia istnienia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Reprezentacja Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a tuż po otwarciu wystawy w Sejmie. Na zdjęciu w towarzystwie posłanki Iwony Kozłowskiej.
Reprezentacja Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a tuż po otwarciu wystawy w Sejmie. Na zdjęciu w towarzystwie posłanki Iwony Kozłowskiej. Nadesłane
Trwają obchody 150-lecia bydgoskiego Braille'a. We wtorek (22 lutego) w Sejmie uroczyście została otwarta wystawa pt. “(Nie) Widzę”, prezentująca różne formy aktywności uczniów tej placówki. Jednocześnie zaczęła się zbiórka na renowację zabytkowego fortepianu C. Bechstein z 1893 r., który stoi w auli szkoły.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

od 16 lat

Wystawa fotograficzna “(Nie) Widzę” to ekspozycja stworzona już wcześniej. Powstała jako element kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, ale teraz na swoje 150-lecie szkoła chce pokazać się na zewnątrz. Stąd przez najbliższy tydzień wystawa będzie prezentowana w Sejmie.

- Jubileusz 150-lecia to dobra okazja, by wyjść poza mury szkoły - mówi Małgorzata Szczepanek, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. - W ten sposób chcemy pokazać jak ważna jest nasza szkoła, a także uzmysłowić wszystkim jak funkcjonują osoby z dysfunkcjami wzroku w społeczeństwie.

Trwa już zbiórka na odnowienie zabytkowego fortepianu

Do Warszawy na otwarcie wystawy udała się 7-osobowa reprezentacja szkoły, w tym nauczyciele i 2 uczennice. W uroczystości uczestniczyły też Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu RP, i posłanka Iwona Kozłowska. Wystawiona została też księga, do której można złożyć wpisy z okazji 150-lecia bydgoskiego Braille'a.

Tymczasem trwa zbiórka datków na odnowienie zabytkowego fortepianu C. Bechstein z 1893 r, który stoi w auli szkoły. Jak już informowaliśmy, placówka w ramach obchodów 150-lecia swojego istnienia chce dać drugie życie liczącemu już 129 lat instrumentowi. W miniony piątek (18 lutego) z inicjatywy Rotary Club Bydgoszcz Brda miał odbyć się bal charytatywny. Dochód z niego planowano przeznaczyć właśnie na renowację fortepianu.

Bal charytatywny przełożony. Pandemia pokrzyżowała plany

- Niestety, pandemia pokrzyżowała plany - mówi Małgorzata Szczepanek, dyrektor placówki. - Bal się odbędzie, ale w innym terminie - 22 kwietnia. Jednak pierwsze wpłaty już wpływają zarówno do Rotary Club Bydgoszcz, jak i do nas. Wesprzeć tę inicjatywę chcą rodzice naszych uczniów, ale też obce osoby, które usłyszały o tej inicjatywie. To bardzo nas cieszy.

Za pośrednictwem strony internetowej bydgoskiego Braille'a można już wybrać się na „Wirtualnym spacer” po placówce. Został on dodatkowo wzbogacony o audiodeskrypcję. To nowatorskie przedsięwzięcie w Polsce, którego realizacja trwała od połowy ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że jubileusz 150-lecia szkoły przypada 4 maja br., ale z uwagi na sytuację epidemiologiczną, placówka postanowiła obchody tego święta rozłożyć na cały 2022 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo