Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć.

Ośrodek Braille’a to ważna placówka edukacyjna na mapie kraju. Obecnie uczy się tu 402 uczniów z dysfunkcjami wzroku z całej Polski.
- Choć jubileusz przypada 4 maja 2022 r., to z uwagi na sytuację epidemiologiczną, postanowiliśmy, że przez cały rok przygotowywać będziemy cykl wydarzeń, które będą promować naszą szkołę, pokażą jak jest ważna, ale też uzmysłowią jak funkcjonują osoby z dysfunkcjami wzroku w społeczeństwie - mówi Małgorzata Szczepanek, dyrektor placówki.
Bal charytatywny w Bydgoszczy i wystawa pt. “(Nie) Widzę” w Sejmie
Jubileusz 150-lecia ośrodka stał się dobrym momentem na przeprowadzenie renowacji zabytkowego fortepianu C. Bechstein z 1893 r., który stoi w szkolnej auli.
- Ten instrument był u nas od zawsze. Ma już 129 lat - mówi Małgorzata Szczepanek. - Korzystają z niego nasi uczniowie i nauczyciele muzyki np. podczas różnych uroczystości szkolnych. Wiemy już, że szacunkowy koszt jego renowacji to 18 tys. zł. Stąd z inicjatywy Rotary Club Bydgoszcz Brda, który już wcześniej wsparł nas i zakupił drukarkę 3D dla potrzeb placówki, organizowany jest 18 lutego o godz. 19 w Park Hotelu w Bydgoszczy bal charytatywny. Dochód z niego przeznaczony zostanie właśnie na odnowienie tego wiekowego fortepianu. Będą też loterie i licytacje.
Jednym z licytowanych podczas balu prezentów-niespodzianek będzie koncert na odnowionym instrumencie.
- Zagra na nim specjalnie zaproszony gość z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczelnia ta również wspiera od dawna działania naszego ośrodka - zaznacza Jacek Knychała z K-PSOSW nr 1 im. L. Braille'a.
Na tym nie koniec. - Jesienią br. - w zależności od sytuacji pandemicznej - planujemy konferencję połączoną ze zjazdem absolwentów - mówi Małgorzata Szczepanek. - Tymczasem już 22 lutego o godz. 11 w Sejmie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy pt. “(Nie) Widzę”. Ekspozycja powstała wcześniej jako element kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie” z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Wystawa będzie prezentowana w Sejmie przez tydzień. Znajdą się na niej zdjęcia pokazujące różne formy aktywności naszych uczniów, ich samodzielność. Spotkamy się też z posłanką Iwoną Kozłowską, która podczas wspomnianej kampanii społecznej gościła w naszej placówce.
Będzie wirtualny spacer po placówce
Ośrodek w drugiej połowie lutego br. zamierza też zaprosić online do placówki.
- Trwają ostatnie prace nad „Wirtualnym spacerem”, dodatkowo wzbogaconym o audiodeskrypcję. Będzie to nowatorskie przedsięwzięcie w Polsce, którego realizacja trwa już od połowy ubiegłego roku - mówi Jacek Knychała.
Bydgoski Braille jest najstarszą szkoła w Polsce, która zajmuje się edukacją, wychowaniem i rewalidacją dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku od 0 do 24 roku życia, na różnych etapach kształcenia. Jako jedna z niewielu placówek w Polsce funkcjonowała w trybie stacjonarnym w roku szkolnym 2020/2021, jak również obecnie (z uwagi na sytuację zdrowotną uczniów także z elementami nauczania hybrydowego).