MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Braille'a w Bydgoszczy zbiera fundusze na pomnik "Małego Louisa" i potrzebuje wsparcia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Tak prezentuje się model rzeźby "Małego Louisa", która stanie na terenie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Louisa Braille'a. Pomnik wraz z postumentem ma mieć wysokość około 1,5 metra.
Tak prezentuje się model rzeźby "Małego Louisa", która stanie na terenie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Louisa Braille'a. Pomnik wraz z postumentem ma mieć wysokość około 1,5 metra. Materiały prasowe K-P SOSW nr 1 w Bydgoszczy
Pomnik "Małego Louisa" ma stanąć przy ul. 3 Maja 11 w Bydgoszczy na terenie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, któremu patronuje Louis Braille, wynalazca systemu czytania i pisania dla niewidomych, tzw. pisma punktowego. Trwa zbiórka środków na ten cel.

W 2022 r. placówka hucznie świętowała 150-lecie swojego istnienia. Z tej okazji zorganizowano mnóstwo wydarzeń.

- Ten piękny jubileusz stał się też inspiracją, by upamiętnić naszego patrona. Stawiając ten pomnik chcemy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na kontakt dzieci z niepełnosprawnościami ze sztuką. Pokazać, w jaki sposób osoba niewidoma poznaje świat, ale też uzmysłowić społeczeństwu, że może być ona twórcza - mówi Małgorzata Szczepanek, dyrektor K-P SOSW nr 1 im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy.

Przy rzeźbie umieszczony zostanie napis "Louis Braille widział sercem"

Pomysłodawczynią pomnika "Małego Louisa" była Joanna Dłuska, nauczycielka języka angielskiego.

- Dokładnie 6 grudnia 2023 r. otworzyliśmy w zabytkowym budynku na terenie naszego ośrodka przedszkole "Mały Książe" dla dzieci z dysfunkcjami wzroku i innymi niepełnosprawnościami. Uznaliśmy, że właśnie przy przedszkolu stanie pomnik "Małego Louisa". Ta lokalizacja jest wręcz idealna. Rzeźba na postumencie zostanie ustawiona zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Będą miały do niej dostęp także osoby z zewnątrz, czyli zwykli przechodnie.

Pomnik zaprojektował i wykona go dr Norbert Sarnecki z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Przedstawiał on będzie Louisa Braille’a w wieku ok. 11 lat. Warto wyjaśnić, że Francuz ponad 200 lat temu jako 15-latek wynalazł tzw. pismo punktowe. Wcześniej jako 4-letnie dziecko stracił wzrok - bezcenne narzędzie poznawania świata - na skutek wypadku w pracowni swojego ojca.

- Ta rzeźba nie będzie epatować niepełnosprawnością, dopiero z bliska będzie można zauważyć, że chłopiec jest niewidomy, bo ma uniesioną głowę i za pomocą rąk dotyka kota, w ten sposób poznając świat - mówi Małgorzata Szczepanek. - Przy rzeźbie umieszczony zostanie napis "Louis Braille widział sercem". Będzie wykonany zarówno w czarnym druku, jak i w piśmie punktowym, tak by osoby z dysfunkcją wzroku bez problemu wiedziały, co to za rzeźba.

Pomnik "Małego Louisa" razem z postumentem ma mieć wysokość około 1,5 metra.

- Zależało nam, aby został wykonany w rozmiarach dostosowanych do wzrostu dzieci - wyjaśnia Małgorzata Szczepanek.

Trwa zbiórka funduszy na pomnik "Małego Louisa". Liczy się każda złotówka

Koszt projektu pomnika i jego realizacji to 167 tys. zł. Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Louisa Braille’a sam nie jest w stanie udźwignąć takich wydatków, dlatego potrzebne jest wsparcie.

- Rozpoczęliśmy już zbiórkę funduszy na cel - mówi Małgorzata Szczepanek. - Stowarzyszenie Vizus Supremus, które zrzesza pracowników i nauczycieli naszego ośrodka i działa na rzecz naszych wychowanków i absolwentów, założyło jakiś czas temu zbiórkę społeczną. Ponadto złożyliśmy projekt, by pozyskać środki na ten cel, m.in., w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Inicjatywę mogą wesprzeć też wszyscy chętni bydgoszczanie. Dobrowolne wpłaty można dokonywać na nr konta: 17 1020 1462 0000 7902 0219 5683, z dopiskiem w tytule „Mały Louis”.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Louisa Braille’a to bardzo prężnie działająca placówka na oświatowej mapie Bydgoszczy i kraju. W naszym mieście działa od w 1872 r. (został wtedy przeniesiony z Wolsztyna do Bydgoszczy).

- Obecnie uczy się u nas ok. 500 uczniów. To dzieci i młodzież słabowidzące, niewidome oraz z innymi niepełnosprawnościami, np. z dysfunkcjami słuchu, ruchu, afazją czy autyzmem - mówi Małgorzata Szczepanek. - Kształcenie odbywa się na wszystkich poziomach edukacyjnych, czyli: wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (WWRD), przedszkola, szkoły podstawowej, liceum, technikum i szkoły branżowej oraz szkół policealnych.

od 7 lat
Wideo

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski